Požáry způsobené elektroinstalací jsou neviditelným zabijákem, který může zasáhnout kdykoliv.
Ochrana před takovým nebezpečím se stala klíčovou prioritou ve vývoji standardů a bezpečnostních opatření pro elektrické rozvody. Moderní technologie nám naštěstí nabízí řešení v podobě přístrojů pro automatické odpojení od zdroje, mezi které patří i proudové chrániče.
Podle článku 422.3.9 technická norma ČSN 33 2000-4-42 ed. 2 požaduje, aby koncové obvody napájející nebo procházející prostory a elektrické spotřebiče byly chráněny před izolačními poruchami. A to konkrétně použitím proudových chráničů s reziduálním vybavovacím proudem IΔn ≤ 300 mA. Z tohoto pohledu je jednoznačné, že proudové chrániče se jmenovitým reziduálním vybavovacím proudem IΔn ≤ 30 mA užívané jako ochrana před úrazem elektrickým proudem jsou zároveň i ochranou ve smyslu výše uvedené normy. V sítích IT je nutné zajistit sledování izolačního stavu celé instalace pomocí zvukových a vizuálních signálů. Alternativně mohou být použity proudové chrániče se jmenovitým reziduálním vybavovacím proudem, jak je uvedeno v bodě.
Pro speciální aplikace se doporučují ochranné přístroje reagující na elektrický oblouk, které bleskově vypnou obvod při detekci anomálie.
Bohužel, i přes tato opatření existují rizika, která nelze úplně pokrýt. V USA například chybí ochranné uzemnění, což historicky bránilo použití proudových chráničů. Z tohoto důvodu byly vyvinuty přístroje jako AFDD (obloukové ochrany), které dokáží analyzovat průběh proudu a napětí a předejít potenciálnímu vzniku požáru. Obloukové ochrany chrání elektrické instalace automatickým odpojením před škodami způsobenými elektrickým obloukem a před tepelnými následky, jako je především hoření kabelů (odkud se také někdy nazývají vypínač pro ochranu před požárem).
Tato zařízení představují budoucnost ochrany před požáry způsobenými elektrickým obloukem a tepelnými následky, jako je hoření kabelů, a očekává se jejich širší nasazení v sítích nízkého napětí.