Jak přidat inteligenci k jištění pojistkami

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Pojistky jsou nejstarším a osvědčeným řešením pro ochranu před zkraty a přetížením. Mají rychlou reakční dobu a dokážou efektivně omezit vrcholovou hodnotu zkratového proudu, čímž chrání zařízení před mechanickým a tepelným poškozením.

Další výhodou je jejich snadný návrh a přirozená tolerance k rozběhovým proudům elektromotorů, díky čemuž není potřeba složitě počítat selektivitu. Na rozdíl od jističů nevyžadují dodatečný prostor v rozváděči a po výměně poskytují 100% ochranu obvodu jako na začátku. Navíc při práci na zařízení umožňují viditelné rozpojení obvodu jednoduchým vytažením pojistky.

Pojistky mají tedy své nesporné výhody, ale také slabší stránky. První nevýhodou je pomalá reakce na mírné přetížení. Při menších přetíženích totiž může pojistka reagovat až po několika hodinách. Po takové době už může být jištěné zařízení přehřáté nebo dokonce poškozené. Druhou nevýhodou je složitost integrace pojistek do moderních monitorovacích a řídicích systémů. Dnes je kladen velký důraz na nepřetržitý dohled nad elektrickými instalacemi, sledování klíčových elektrických parametrů, toků energie a jejich efektivního využívání. Tyto nároky zatím lépe splňují výkonové jističe, které umí měřit napětí, proud a další hodnoty, a díky elektronickým spouštím mohou naměřené hodnoty a stavy odesílat do nadřazených systémů prostřednictvím průmyslových sítí. Jak tedy začlenit tyto možnosti také do klasických pojistek?

jednotka ITS2.1 2025 1

Integrace inteligence do pojistek: Jak funguje ITS2.1?

Řešením může být jednotka ITS2.1, díky které dostanete z vývodů jištěných pojistkami více informací než kdykoli předtím. Jednotka ITS2.1 nabízí několik klíčových možností:

  • Měření – jednotka umožňuje měřit napětí, proudy, činný a jalový výkon, účiník a spotřebu energie, což poskytuje přesná data o elektrickém obvodu.
  • Monitorování – sleduje polohu odpínače, stav pojistek a teplotu na jednom ze silových kontaktů, čímž pomáhá při ochraně zařízení.
  • Komunikace – všechna data jsou přenášena pomocí protokolu Modbus RTU nebo volitelně Modbus TCP, což umožňuje integraci do nadřazených řídicích systémů.
  • Ovládání – Zapínání a vypínání obvodu, pokud je jednotka spojena s odpínačem vybaveným motorovým pohonem.

Jednou z unikátních funkcí ITS2.1 je možnost preventivní ochrany při přetížení. Lze nastavit prahovou hodnotu proudu v rozmezí ±40 % jmenovitého proudu odpínače a časovou mez 0–180 minut. Pokud proud překročí stanovenou hodnotu, časovač se spustí a při dosažení časového limitu jednotka podle nastavení buď jen zobrazí alarm, nebo jištěný obvod vypne (při spojení s motoricky ovládaným odpínačem).

jednotka ITS2.1 2025 2

Varianty instalace ITS2.1

ITS2.1 lze získat ve dvou různých variantách, a to jako samostatnou nebo integrovanou jednotku.

Samostatná jednotka
Tuto verzi můžete nainstalovat na montážní desku nebo DIN lištu a propojit s odpínačem s pojistkami řady OS nebo běžnými odpínači řady OT. Pro plné využití jednotky je nutné doplnit další příslušenství jako měřicí transformátory proudu, pomocné kontakty a vodiče.

Intergované verze jednotky do odpínačů typu InLine ZHBM nebo SlimLine XRG jsou již vybaveny všemi potřebnými komponenty, včetně měřicích transformátorů a teplotního čidla. Zjednodušuje instalaci a šetří prostor v rozváděči. U odpínače typu XRG s motorickým pohonem lze navíc plně využít funkci preventivní ochrany, která při mírném přetížení může obvod automaticky vypnout.

jednotka ITS2.1 2025 3

ITS2.1 jako komplexní řešení pro moderní elektrické rozváděče

Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, získáte řadu funkcí a parametrů, které dosud u pojistkových obvodů nebyly dostupné. Integrace jednotky ITS2.1 do pojistkových systémů otevírá nové možnosti v oblasti měření, monitorování a ovládání. Kromě základních elektrických parametrů dokáže ITS2.1 sledovat také teplotu, což umožňuje diagnostikovat potenciální poruchy nebo uvolněné spoje. Jednotka navíc v reálném čase monitoruje stav pojistek, čímž pomáhá minimalizovat prostoje způsobené přerušením obvodu.
Díky komunikačnímu rozhraní lze ITS2.1 snadno integrovat do nadřazených řídicích systémů, jako je například ABB Ability™ Energy Manager nebo do jiných systémů podporujících protokol Modbus RTU (případně Modbus TCP). Tím je zajištěno efektivní a vzdálené monitorování.
S jednotkou ITS2.1 získávají pojistky přidanou hodnotu a stávají se součástí inteligentního řízení elektrických systémů, což zjednodušuje údržbu, zvyšuje bezpečnost a efektivitu provozu.

Kompletní informace i jednotce ITS2.1 najdete na webových stránkách.

ABB s.r.o.
Elektrotechnika
Kontaktní centrum: 800 312 222
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz/nizke-napeti

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2025

Číslo je tematicky zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace

Najdete nás na Facebooku