Jak pomáhá automatizace budov? Poznejte zajímavé projekty z komerční sféry

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Prvky pro chytré domy se systémem Loxone nezůstávají jen za dveřmi domácností. Efektivitu a jednoduchost v ovládání technologií přinesou i větším prostorům pro výrobu, kanceláře, prodej nebo pohostinství. Podívejte se na výběr z úspěšných projektů.

Čas ukázal a prověřil, že Loxone Miniserver je jakožto centrální jednotka chytré automatizace ideálním řešením pro domácnosti. A jak si poradí ve větších, komerčních budovách, kde jsou nároky technologií obrovské, a i od jejich správného chodu se odvíjí prosperita firmy? Dobrá zpráva, ale žádná novinka – Loxone dokáže chytře a stejně spolehlivě řídit i takové objekty. Miniserver patří do projektů všeho druhu.
Začněme například příkladem z pohostinství – podnikem BISTROGRAF, který funguje při znojemském Kině Svět. Prostor dokončený letos se rozkládá zhruba na 130 m². Bistro a kavárna jsou vybudované v prostorách bývalé videopůjčovny. Požadavkem investora byla v tomto případě maximální flexibilita v řízení teploty či intenzity osvětlení, protože požadavky na ně se v tomto typu objektu mění.

projekty loxone 2022 2

Důraz na maximální automatizaci

Loxone v projektu ovládá osvětlení pomocí RGBW dimmerů, které řídí asi 20 okruhů různých světelných zdrojů, dále pak zónovou regulaci vytápění a chlazení do podlahy a stropu. Zdroji energie jsou v tomto případě tepelné čerpadlo a přímotopy. Dále systém ovládá i rekuperaci a stínění. „Výzvou bylo také zprovoznit zastaralý systém Dali osvětlení, které již nesplňovalo požadavky majitele. Důraz je vždy kladen na maximální automatizaci a jednoduchost aplikace ve všech našich projektech a zde jsme toho také dosáhli,“ uvádí Marcel Havlík ze společnosti hm-smart, která je Loxone Partnerem a o instalaci se v bistru postarala.
Stejná firma již dříve systém dodala i BabyHotelu Karolínka ve Vranově nad Dyjí. Tam se chytré řízení využilo ještě komplexněji, prakticky až maximálně možně. Integrováno bylo topení a chlazení s řízením tepelných čerpadel, oběhových čerpadel, dále wellness se saunou, vysoušeče bazénů, závlaha, osvětlení společných prostor, rekuperace, požární detektory, monitoring energií, přístupový systém a další.

projekty loxone 2022 1
Ať už jde o restauraci nebo hotel, klíčovým přínosem pro majitele je usnadnění chodu budovy. Bez automatizace by musel investovat spoustu času do ovládání zmíněných zařízení nebo třeba kontrolovat, zda se v pokoji po odchodu hostů nesvítí zbytečně. Spoustu práce zabere i manuální regulování natápění při změnách venkovních podmínek a spousta dalších úkonů, které s Loxone neřeší. Má totiž vše propojené do jednoho systému, který si naprostou většinu času s ovládáním poradí sám. Správce navíc kdykoli a odkudkoli může na jednom místě v mobilní aplikaci sledovat stav integrovaných technologií a měnit nastavení. O všech důležitých událostech v systému se dozví pomocí mobilní notifikace, může i sledovat statistiky (například co se týče spotřeby). A instalační firma má možnost vzdáleně provádět diagnostiku a případné změny v systému.

projekty loxone 2022 6

Showroomy a kanceláře

Inteligentní řízení pomůže i tam, kde se setkávají zaměstnanci a prodejci s klienty. Jsou to různé vzorové a výstavní prostory nebo zázemí a kanceláře pro pracovníky. V Praze například vsadili na Loxone v Jura Store (realizováno firmou Fidotech). Jura je populární značka vysoce kvalitních kávovarů a v hlavním městě má jak kanceláře, tak obchodní a servisní prostory showroomu. S inteligentní automatizací získal objekt řadu nových funkcí co do osvětlení, přístupu, ovládání oken, měření teploty a vlhkosti, ovládání ventilace, rekuperace a klimatizace a další.

projekty loxone 2022 4
Užitečná jsou například personalizovaná pracovní místa. Systém komunikuje s IP ústřednou a díky čipu rozpozná příchod zaměstnance k pracovnímu místu. Jakmile zaměstnanec přijde, světlo se rozsvítí. Po jeho odchodu se za chvíli samo vypne. To přináší úsporu – neobsazená místa nejsou zbytečně nasvícena. Šetření energiemi přispívá i úsporný mód, který se automaticky zapne společně se zabezpečením po odchodu posledního zaměstnance a vyřeší rozsvícená světla, zapnutou hudbu nebo nevyužívané spotřebiče. V showroomu se do samotné prezentace kávovarů zapojilo osvětlení, které při ochutnávkách tematicky svítí a zpříjemňuje dojem.
Dálé můžeme zmínit i příklad od sousedů, Motoshop Žubor ve slovenské Bánské Bystrici. Jde o jednoho z předních slovenských prodejců věhlasných značek motorek (např. KTM, BMW, Kawasaki, Harley-Davidson apod.), ale prodej ozvláštnili kavárnou, motorkářským holičstvím nebo dokonce apartmány. Přizpůsobené světelné nálady, topení a chlazení podle potřeb konkrétní místnosti, v každé místnosti jiná, vhodná hudba a další funkce nabízí motoshop s implementovanou inteligentní automatizací. I v tomto případě spočívá obří výhoda majitele v tom, že může kdykoli a kdekoli zkontrolovat stav budovy a případně provádět změny. Instalaci zařídil Loxone Partner ELIS plus.

projekty loxone 2022 5

Téměř nekonečné možnosti využití

Benefity chytrého systému pro domácnosti a větší budovy se snoubí v developerských projektech bytové výstavby. Nejen že si následní obyvatelé užívají komfortu a jednoduchosti ovládání svých bytů. I pro správce domu je mnohem jednodušší mít pod kontrolou technické zázemí. V Českých Budějovicích se například v současnosti staví Rezidence Oskarka, která bude vůbec prvním inteligentním bytovým domem ve městě. Kromě jednotlivých bytových jednotek tam Loxone bude řídit například systém MaR (měření a regulace), kamery, topné kabely v zázemí proti zamrznutí trubek, dále bude monitorovat požární klapky, záplavové jímky nebo ovládání nabíjení elektromobilu.

projekty loxone 2022 3
Ve výčtu příkladů, kde všude je možné využít inteligentní řízení technologií, bychom mohli pokračovat. Miniserver může figurovat například ve výrobě těstovin i ve výrobních halách s jiným zaměřením. Přestože jsou možnosti automatizace prakticky nekonečné, snad už jen poslední, méně tradiční případ z komerční sféry, jehož instalaci zařídila partnerská firma EL DAMA. Loxone lze využít i na prohlídkové trase zámku. Na zámku ve Slavkově mají regionálně zaměřenou expozici o útrpném právu. Celou expozici (osvětlení, audio a video) řídí Loxone. Největší výzvou bylo zajištění pokrytí signálem po celém podzemí. Vše je přednastaveno tak, aby průvodce mohl jedním malým ovladačem (Remote Air) posouvat kroky prohlídky, případně se vrátit o krok zpět (šipky doleva a doprava), případně rozsvítit a zhasnout celou expozici (šipkami nahoru
a dolu). V každé zóně tak funguje propojení, že se jedním stiskem upraví osvětlení a sepne projektor s návazností na audio.
Podnikáte v elektrikařině nebo IT? Dodávejte systém chytré automatizace do rozmanitých projektů v komerční sféře. Staňte se Loxone Partnerem!

Loxone s.r.o.
U Staré trati 1775/3, 370 11 České Budějovice
Tel. CZ: +420 380 429 000
Tel. SK +421 233 872 130
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.loxone.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl kveten 2022

ElektroPrůmysl.cz, květen 2022

Číslo je zaměřené především na konektorovou techniku a kabelovou konfekci.

Zajímavé odkazy

Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Nastavte si své Centrum preferencí a získejte třeba SMART TV Tím, že více specifikujete oblasti zájmů ve svém profilu, vás automaticky zařadíme do slosování o hodnotné ceny.

Najdete nás na Facebooku