Inteligentní propojovací systém SmartWire-DT

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Slyšíme to každý den ze všech stran. Musí to být rychlejší, levnější a co nejjednodušší. Snadno se to řekne, hůře potom udělá. Představme si řešení, které tyto požadavky splňuje a je vhodné pro zapojení přístrojů uvnitř i vně rozváděče a zároveň nám umožňuje získávat všechna potřebná data.

Společnost Eaton nabízí inteligentní komunikační systém SmartWire-DT. Toto řešení je určené pro rychlé a jednoduché připojení přístrojů v průmyslových aplikacích. Nahrazuje klasické způsoby řešení montáže rozváděčů, nabízí úsporu prostoru a zároveň zlepšuje funkční možnosti strojů. Svými možnostmi zároveň zkracuje časy potřebné na údržbu, a celkově tak zefektivňuje provoz.

Jaký je přínos?

Při standardním řešení se potýkáme s potřebou mnohdy složitého zapojení velkého množství vodičů a podpůrných I/O modulů, což přináší velké riziko chybovosti a s tím spojenou časovou náročnost. Naproti tomu technologie SmartWire-DT usnadňuje řešení potenciálních problémů a přináší možnost rychlejšího testování spolu s uvedením do provozu. Celková úspora nákladů pak může činit až 29%.

SmartWire DT 2021 1

Jak to celé funguje?

Pojďme se podívat, v čem tkví síla tohoto systému. Technologie SmartWire-DT funguje na principu samostatné sběrnice. Na začátku je řídicí jednotka. Jedná se v podstatě o komunikační bránu, která všechny informace přenáší do nadřazeného systému (PLC, HMI-PLC…). Jednotlivé přístroje v aplikaci jsou osazeny funkčními prvky. Ty jsou pak pomocí kabelu k bráně připojeny. Maximální délka sběrnice činí 600 m a může na ní být připojeno až 99 přístrojů. Maximální proudové zatížení jsou pak 3 A (CE) a 2 A (UL) při přenosové rychlosti 125/250 kBaud. Pro připojení se používá speciální 8vodičový plochý kabel, který může být v případě potřeby doplněn i kabelem kruhovým, který je vhodnější pro přechod mezi rozváděči nebo pro připojení dalších externích přístrojů. Aby nám celá sběrnice fungovala, tak na jejím konci nesmí chybět zakončovací odpor. V okamžiku, kdy máme všechny prvky připojeny ke sběrnici, stačí připnout napájení a pomocí komunikační brány provést inicializaci. Tím dojde k uložení aktuální konfigurace a adresaci jednotlivých prvků.

SmartWire DT 2021 2

Jak vytvořit návrh?

Pro návrh systému slouží bezplatný software SWD-Assist. Tato aplikace je k dispozici ke stažení zdarma na stránkách společnosti Eaton. V této aplikaci si nejprve vybereme požadovanou řídicí jednotku. Vybrat si můžeme z nabídky zařízení Eaton, které mají technologii SmartWire-DT přímo zabudovanou, nebo z již zmíněných komunikačních bran. K dispozici jsou protokoly Profibus DP, CANbus, Ethernet IP, Profinet, Modbus TCP, Powerlink, EtherCAT a SERCOS III, s komunikací by tak skutečně neměly být potíže. Následně již vybíráme jednotlivé přístroje, které chceme v návrhu použít a zároveň je už můžeme dle potřeby přednastavit. Jakmile je návrh hotov, je možné použít funkci automatického dokončení, která nejen zkontroluje správnost celého návrhu, ale doplní i položky, na které jsme při návrhu zapomněli. V tuto chvíli už můžeme pomocí tohoto nástroje vygenerovat HW konfiguraci kompletního systému. Software zároveň umožňuje export seznamu komponent pro vytvoření objednávky požadovaného materiálu.

SmartWire DT 2021 3

Co připojit?

Závěrem by bylo také dobré zmínit, jaké přístroje vlastně můžeme do sběrnice připojit. Jedná se celou řadu ovládacích a signalizačních přístrojů RMQ-Titan. Dobrým příkladem může být náhrada kombinace několika kontaktů tlačítka a signálky LED jedním kompaktním SWD prvkem. Když už jsme se zmínili o signálkách LED, určitě stojí za zmínku i speciální vícebarevná signálka M22-SWD-LEDC-RGB, která dokáže zobrazit až 16 milionů barev. V případě montážních krabiček M22-I je pak k dispozici pro zadní montáž RMQ prvků celá PCB, kterou je možné napojit na kruhový kabel. Do sběrnice je možné připojit i stykače či celé spouštěčové kombinace MSC. Můžete tak ovládat cívku stykače či jen kontrolovat jeho stav. Stejným způsobem je možné připojit elektronické spouštěče motorů, kde můžete získávat informace o velikosti proudu motoru či teplotě. Ovládání a vyčítání dat je také možné ze softstartérů a frekvenčních měničů. Diagnostická data pak můžete kromě samotného spínání získávat i z výkonových jističů NZM. V nabídce také najdeme I/O moduly pro připojení digitálních i analogových signálů z dalších zařízení. Systém také pamatuje na tvorbu rezervy pro eventuální doplnění přístrojů, kdy můžeme na sběrnici připojit tzv. univerzální modul. Díky certifikaci CE, UL i CSA nás nic neomezuje v použití.

SmartWire DT 2021 4

Slovo závěrem.

V podstatě lze říci, že u technologie SmartWire-DT se představivosti meze nekladou. To vše díky rychlosti, snížené nákladovosti, a především jednoduchosti tohoto inteligentního komunikačního systému, tedy všemu, co dnes slýcháme ze všech stran.

SmartWire DT 2021 5

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.

Najdete nás na Facebooku