Instalační sloupy OBO Bettermann: Prostorová flexibilita

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při navrhování elektrických rozvodů v současných nájemních kancelářských prostorách, průmyslu i budovách dopravní infrastruktury vystupuje stále zřetelněji do popředí požadavek flexibility, zosobňovaný především instalačními sloupy.

Klíčovým aspekt při výběru vhodného provedení instalačního sloupu představují možnosti fixace a napojení na pevné stavební rozvody. Dalším kritériem je počet požadovaných služeb, vymezující potřebný minimální instalační prostor. Ve velkoprostorových kancelářích vykazují flexibilitu především instalační sloupy instalované mezi podlahu a strop, napájené obvykle z prostoru nad podhledem. Nicméně v prostorách s možností využití podlahových rozvodů vyhoví stejně spolehlivě i podlahové sloupky nepřesahující svou výškou běžné kancelářské stoly.

Instalacni sloupy 2020 1

Podlahové sloupky

Podlahové sloupky jsou zvláště vhodné pro bezpečné a elegantní vyvedení přípojných míst v těsné blízkosti pracovních stolů v prostorách s dvojitými nebo dutými podlahami. Po vytvoření základních kabelových tras pomocí odpovídajícího podlahového instalačního systému se volně instalují na nebo pod stolem, pro který zajišťují spolehlivý přístup k napájení i datům. Dostatek prostoru pro potřebná spínací a zásuvková zařízení poskytnou přitom při výšce od 250 mm do 680 mm všechny běžně dodávané podlahové sloupky OBO. Osazeny mohou být spínači, zásuvkami a datovými přípojnými místy z různých konvenčních programů nebo vlastním systémem OBO s označením Modul 45®, optimalizovaným právě k tomuto účelu.

Instalacni sloupy 2020 2

Instalacni sloupy 2020 3

Sloupy fixované mezi podlahu a strop

Mezi sloupy OBO vykazují největší variabilitu. Připojit je lze z podlahy nebo z prostoru nad podhledem, případně z „přiznaných“ elektrických rozvodů volně vedených pod stropem. Vždy přitom zajistí pohodlné a spolehlivé zásobování energií i daty. Mezi podlahu a strop se upevňují pomocí speciálního pružinového rozpínacího zařízení, které současně dovoluje pozdější změny polohy bez poškození stropu nebo podlahy. Mimo silových a datových přípojných míst mohou nést volitelně také osvětlení pracoviště. Dodány jsou v obvyklých délkách 2300 mm až 3950 mm a několika desítkách standardních designů. Pro jejich přístrojové osazení platí totéž, co pro podlahové sloupky.
Specifickou variantu představují provedení s napojením ze stropu prostřednictvím pružné hadice s ukrytými přívodními datovými a silovými kabely. Nefixují se ke stropu, ale jsou opatřeny podstavcem v podobě masivní základové desky, bránící svou plochou a hmotností převrácení sloupu. Díky prodloužené ohebné připojovací hadici a podstavci je lze i po připojení volně přemisťovat prostorem v okruhu přibližně 1 až 1,5 m.

Instalacni sloupy 2020 4

Průmyslové sloupy

Instalační sloupy OBO nacházejí stále častější uplatnění také v průmyslové výrobě. Pro tyto účely jsou k dispozici jejich funkcionalistická provedení z masivního hliníkového profilu, plně kompatibilního se stavebnicovým systémem Item MB, který se těší velké oblibě při návrhu strojírenských výrobních systémů. Mohou sdružovat přípojná místa silových a datových elektrických rozvodů, stlačeného vzduchu i hydraulických rozvodů. Změna stanoviště, například při úpravě výrobních procesů, je díky tomu mimořádně rychlá a jednoduchá. Masivní podstavec zajišťuje spolehlivé upevnění k podlaze. Robustní prvek na horním konci sloupu zase umožňuje snadné vyrovnání výškových rozdílů při fixaci do stropu. Sloupy lze přímo navázat na pochozí kabelové žlaby OBO – BKRS nebo napojit na prostorově vedené kabelové trasy z kabelových žebříků a žlabů OBO.
Základní profily těchto sloupů jsou na všech stranách opatřeny drážkou s roztečí Item, takže je lze snadno osadit také zařízeními jako obrazovky, klávesnice, přenosové jednotky nebo ohebná potrubí stlačeného vzduchu, plynu, hydrauliky atd.

Instalacni sloupy 2020 5

Chytrá řešení

Instalační sloupy OBO ze systému ISS poskytují praktická a flexibilní řešení pro téměř všechny problémy spojené s praktickým návrhem kvalitních pracovišť. Charakterizovány jsou štíhlým profilem, flexibilitou umístění, širokými možnostmi při osazování instalačních přístrojů a rychlostí montáže. Mimo standardních provedení instalačních sloupků a sloupů jsou k dispozici i jejich speciální provedení s možností individuální volby délky a barevnosti. Díky tomu se v praxi osvědčily nejen při zřizování trvalých nebo dočasných pracovních míst v otevřených prostorách kancelářských budov, ale i u pokladen obchodních domů nebo na nejrůznějších pracovištích výrobních a skladových hal.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2020

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, průmyslové roboty a VN napětí.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.