Instalační sloupy OBO Bettermann: Prostorová flexibilita

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při navrhování elektrických rozvodů v současných nájemních kancelářských prostorách, průmyslu i budovách dopravní infrastruktury vystupuje stále zřetelněji do popředí požadavek flexibility, zosobňovaný především instalačními sloupy.

Klíčovým aspekt při výběru vhodného provedení instalačního sloupu představují možnosti fixace a napojení na pevné stavební rozvody. Dalším kritériem je počet požadovaných služeb, vymezující potřebný minimální instalační prostor. Ve velkoprostorových kancelářích vykazují flexibilitu především instalační sloupy instalované mezi podlahu a strop, napájené obvykle z prostoru nad podhledem. Nicméně v prostorách s možností využití podlahových rozvodů vyhoví stejně spolehlivě i podlahové sloupky nepřesahující svou výškou běžné kancelářské stoly.

Instalacni sloupy 2020 1

Podlahové sloupky

Podlahové sloupky jsou zvláště vhodné pro bezpečné a elegantní vyvedení přípojných míst v těsné blízkosti pracovních stolů v prostorách s dvojitými nebo dutými podlahami. Po vytvoření základních kabelových tras pomocí odpovídajícího podlahového instalačního systému se volně instalují na nebo pod stolem, pro který zajišťují spolehlivý přístup k napájení i datům. Dostatek prostoru pro potřebná spínací a zásuvková zařízení poskytnou přitom při výšce od 250 mm do 680 mm všechny běžně dodávané podlahové sloupky OBO. Osazeny mohou být spínači, zásuvkami a datovými přípojnými místy z různých konvenčních programů nebo vlastním systémem OBO s označením Modul 45®, optimalizovaným právě k tomuto účelu.

Instalacni sloupy 2020 2

Instalacni sloupy 2020 3

Sloupy fixované mezi podlahu a strop

Mezi sloupy OBO vykazují největší variabilitu. Připojit je lze z podlahy nebo z prostoru nad podhledem, případně z „přiznaných“ elektrických rozvodů volně vedených pod stropem. Vždy přitom zajistí pohodlné a spolehlivé zásobování energií i daty. Mezi podlahu a strop se upevňují pomocí speciálního pružinového rozpínacího zařízení, které současně dovoluje pozdější změny polohy bez poškození stropu nebo podlahy. Mimo silových a datových přípojných míst mohou nést volitelně také osvětlení pracoviště. Dodány jsou v obvyklých délkách 2300 mm až 3950 mm a několika desítkách standardních designů. Pro jejich přístrojové osazení platí totéž, co pro podlahové sloupky.
Specifickou variantu představují provedení s napojením ze stropu prostřednictvím pružné hadice s ukrytými přívodními datovými a silovými kabely. Nefixují se ke stropu, ale jsou opatřeny podstavcem v podobě masivní základové desky, bránící svou plochou a hmotností převrácení sloupu. Díky prodloužené ohebné připojovací hadici a podstavci je lze i po připojení volně přemisťovat prostorem v okruhu přibližně 1 až 1,5 m.

Instalacni sloupy 2020 4

Průmyslové sloupy

Instalační sloupy OBO nacházejí stále častější uplatnění také v průmyslové výrobě. Pro tyto účely jsou k dispozici jejich funkcionalistická provedení z masivního hliníkového profilu, plně kompatibilního se stavebnicovým systémem Item MB, který se těší velké oblibě při návrhu strojírenských výrobních systémů. Mohou sdružovat přípojná místa silových a datových elektrických rozvodů, stlačeného vzduchu i hydraulických rozvodů. Změna stanoviště, například při úpravě výrobních procesů, je díky tomu mimořádně rychlá a jednoduchá. Masivní podstavec zajišťuje spolehlivé upevnění k podlaze. Robustní prvek na horním konci sloupu zase umožňuje snadné vyrovnání výškových rozdílů při fixaci do stropu. Sloupy lze přímo navázat na pochozí kabelové žlaby OBO – BKRS nebo napojit na prostorově vedené kabelové trasy z kabelových žebříků a žlabů OBO.
Základní profily těchto sloupů jsou na všech stranách opatřeny drážkou s roztečí Item, takže je lze snadno osadit také zařízeními jako obrazovky, klávesnice, přenosové jednotky nebo ohebná potrubí stlačeného vzduchu, plynu, hydrauliky atd.

Instalacni sloupy 2020 5

Chytrá řešení

Instalační sloupy OBO ze systému ISS poskytují praktická a flexibilní řešení pro téměř všechny problémy spojené s praktickým návrhem kvalitních pracovišť. Charakterizovány jsou štíhlým profilem, flexibilitou umístění, širokými možnostmi při osazování instalačních přístrojů a rychlostí montáže. Mimo standardních provedení instalačních sloupků a sloupů jsou k dispozici i jejich speciální provedení s možností individuální volby délky a barevnosti. Díky tomu se v praxi osvědčily nejen při zřizování trvalých nebo dočasných pracovních míst v otevřených prostorách kancelářských budov, ale i u pokladen obchodních domů nebo na nejrůznějších pracovištích výrobních a skladových hal.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2022

Číslo je zaměřené na průmyslovou robotiku, PLC, průmyslové počítače, řídicí systémy a operátorské panely.

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.

Najdete nás na Facebooku