Instalační sloupy OBO Bettermann: Prostorová flexibilita

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při navrhování elektrických rozvodů v současných nájemních kancelářských prostorách, průmyslu i budovách dopravní infrastruktury vystupuje stále zřetelněji do popředí požadavek flexibility, zosobňovaný především instalačními sloupy.

Klíčovým aspekt při výběru vhodného provedení instalačního sloupu představují možnosti fixace a napojení na pevné stavební rozvody. Dalším kritériem je počet požadovaných služeb, vymezující potřebný minimální instalační prostor. Ve velkoprostorových kancelářích vykazují flexibilitu především instalační sloupy instalované mezi podlahu a strop, napájené obvykle z prostoru nad podhledem. Nicméně v prostorách s možností využití podlahových rozvodů vyhoví stejně spolehlivě i podlahové sloupky nepřesahující svou výškou běžné kancelářské stoly.

Instalacni sloupy 2020 1

Podlahové sloupky

Podlahové sloupky jsou zvláště vhodné pro bezpečné a elegantní vyvedení přípojných míst v těsné blízkosti pracovních stolů v prostorách s dvojitými nebo dutými podlahami. Po vytvoření základních kabelových tras pomocí odpovídajícího podlahového instalačního systému se volně instalují na nebo pod stolem, pro který zajišťují spolehlivý přístup k napájení i datům. Dostatek prostoru pro potřebná spínací a zásuvková zařízení poskytnou přitom při výšce od 250 mm do 680 mm všechny běžně dodávané podlahové sloupky OBO. Osazeny mohou být spínači, zásuvkami a datovými přípojnými místy z různých konvenčních programů nebo vlastním systémem OBO s označením Modul 45®, optimalizovaným právě k tomuto účelu.

Instalacni sloupy 2020 2

Instalacni sloupy 2020 3

Sloupy fixované mezi podlahu a strop

Mezi sloupy OBO vykazují největší variabilitu. Připojit je lze z podlahy nebo z prostoru nad podhledem, případně z „přiznaných“ elektrických rozvodů volně vedených pod stropem. Vždy přitom zajistí pohodlné a spolehlivé zásobování energií i daty. Mezi podlahu a strop se upevňují pomocí speciálního pružinového rozpínacího zařízení, které současně dovoluje pozdější změny polohy bez poškození stropu nebo podlahy. Mimo silových a datových přípojných míst mohou nést volitelně také osvětlení pracoviště. Dodány jsou v obvyklých délkách 2300 mm až 3950 mm a několika desítkách standardních designů. Pro jejich přístrojové osazení platí totéž, co pro podlahové sloupky.
Specifickou variantu představují provedení s napojením ze stropu prostřednictvím pružné hadice s ukrytými přívodními datovými a silovými kabely. Nefixují se ke stropu, ale jsou opatřeny podstavcem v podobě masivní základové desky, bránící svou plochou a hmotností převrácení sloupu. Díky prodloužené ohebné připojovací hadici a podstavci je lze i po připojení volně přemisťovat prostorem v okruhu přibližně 1 až 1,5 m.

Instalacni sloupy 2020 4

Průmyslové sloupy

Instalační sloupy OBO nacházejí stále častější uplatnění také v průmyslové výrobě. Pro tyto účely jsou k dispozici jejich funkcionalistická provedení z masivního hliníkového profilu, plně kompatibilního se stavebnicovým systémem Item MB, který se těší velké oblibě při návrhu strojírenských výrobních systémů. Mohou sdružovat přípojná místa silových a datových elektrických rozvodů, stlačeného vzduchu i hydraulických rozvodů. Změna stanoviště, například při úpravě výrobních procesů, je díky tomu mimořádně rychlá a jednoduchá. Masivní podstavec zajišťuje spolehlivé upevnění k podlaze. Robustní prvek na horním konci sloupu zase umožňuje snadné vyrovnání výškových rozdílů při fixaci do stropu. Sloupy lze přímo navázat na pochozí kabelové žlaby OBO – BKRS nebo napojit na prostorově vedené kabelové trasy z kabelových žebříků a žlabů OBO.
Základní profily těchto sloupů jsou na všech stranách opatřeny drážkou s roztečí Item, takže je lze snadno osadit také zařízeními jako obrazovky, klávesnice, přenosové jednotky nebo ohebná potrubí stlačeného vzduchu, plynu, hydrauliky atd.

Instalacni sloupy 2020 5

Chytrá řešení

Instalační sloupy OBO ze systému ISS poskytují praktická a flexibilní řešení pro téměř všechny problémy spojené s praktickým návrhem kvalitních pracovišť. Charakterizovány jsou štíhlým profilem, flexibilitou umístění, širokými možnostmi při osazování instalačních přístrojů a rychlostí montáže. Mimo standardních provedení instalačních sloupků a sloupů jsou k dispozici i jejich speciální provedení s možností individuální volby délky a barevnosti. Díky tomu se v praxi osvědčily nejen při zřizování trvalých nebo dočasných pracovních míst v otevřených prostorách kancelářských budov, ale i u pokladen obchodních domů nebo na nejrůznějších pracovištích výrobních a skladových hal.

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2020

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.