Inovace svodičů OBO BETTERMANN

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spolehlivost elektrických nebo elektronických zařízení závisí podstatnou měrou na jejich ochraně vůči účinkům impulsních přepětí. Podstatnou je přitom nejen schopnost svodu nežádoucích impulsních přepětí, ale i provedení použitých svodičů.

Svodiče OBO využívaly již od roku 1987 pro třídu II a I+II dvoudílnou koncepci pouzdra s vyjímatelným horním dílem. Nové modulární svodiče typových řad V50 a V20 však posouvají toto dnes již obvyklé konstrukční řešení na novou úroveň (obr. 1).

inovace svodicu 1
Pouzdro horního dílu je vyrobeno z kvalitního bezhalogenového materiálu s UL certifikací a opatřeno kódovacím čepem podle druhu svodiče a jeho provozního napětí (obr.2). Toto opatření zcela eliminuje případné nežádoucí záměny horních dílů v systémech s více napěťovými hladinami. Mechanické západky zase fixují horní díly v provozní poloze, což vylučuje jejich samovolné uvolnění při vibracích nebo neúmyslném zásahu nepozorné obsluhy.
Spolehlivý přenos vysokých svodových proudů mezi horním a dolním dílem zajišťují měkké zásuvné kontakty progresivní konstrukce s pohodlnou obsluhou. Připojení do obvodu usnadňují zdvojené svorky PE vodiče a speciální zdvojené přídavné svorky (obr. 3). Pro připojení vedení lze využít klecové svorky i svorky pro hřebenové propojovací lišty.
Signalizaci stavu termodynamického odpínacího zařízení horního dílu zajišťuje zřetelná optická signalizace. Samozřejmostí jsou také provedení všech obvyklých svodičových sestav s bezpotenciálovým přepínacím kontaktem dálkové signalizace nebo se signalizací akustickou.
Horní díly jsou navíc opatřeny štítkem s QR kódem, který umožňuje získat kdykoliv podrobné uživatelské informace.

inovace svodicu 2

Typová řada V50

Vychází z praxí prověřených vlastností svodičové řady V50-B+C. Tyto kombinované svodiče typu 1+2 s maximálním svodovým proudem 12,5 kA (10/350) na jeden pól, resp. 50 kA (10/350) na svodičovou sestavu, jsou předurčeny k vyrovnání potenciálů v ochraně před bleskem v budovách
s LPL III a IV dle ČSN EN 62305 a bez samostatného jištění je lze instalovat až do hodnoty jištění chráněného vedení 160 A.

Typová řada V20

Navazuje na vysoce hodnocené vlastnosti přepěťových ochranných zařízení OBO typové řady V20-C, jejichž spolehlivost a účinnost je prověřena opravdu dlouholetou praxí. Zahrnuje širokou paletu nejrůznějších zapojení přepěťových ochranných zařízení typu 2 s možností výběru z osmi napěťových úrovní. Svodová schopnost 40 kA (8/20) na jeden pól představuje spolehlivou ochranu před přepětím ve smyslu požadavků ČSN 33 2000-4-443 pro hlavní i podružné rozvaděče. Přípustné předřazené jištění max. 125 A zjednodušuje instalaci do všech běžných silových rozvaděčů.

inovace svodicu 3

Všechna tato nová přepěťová ochranná zařízení přitom dokonale zapadají do koncepce komplexní ochrany před bleskem a přepětím OBO Bettermann. Svými technickými parametry umožňují bezproblémovou realizaci ochranného systému dle ČSN EN 62305 i ČSN 33 2000. Praxí ověřená spolehlivost omezujících prvků zaručuje dlouhodobou životnost a účelný design usnadňuje jejich montáž i následnou údržbu.

inovace svodicu logo

OBO BETTERMANN s. r. o.
Modletice 81, 251 01 Modletice
Tel: +420 323 610 111
Fax: +420 323 610 121
E-Mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.obo.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.