ELCON s.r.o. – český výrobce elektroinstalačního materiálu

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jediným skutečně českým výrobcem domovních rozvodnic a jejich příslušenství na našem trhu je společnost ELCON s.r.o. Byla založena jejím zakladatelem panem Petrem Jiříčkem v roce 1994 v Říčanech. Rychle si našla své místo mezi odběrateli elektroinstalačního materiálu se zárukou kvality a přesnosti.

Společnost ELCON nabízí svým zákazníkům široký sortiment výrobků od rozvodnic, plastových krytů, rozvodných krabic, svorek, svorkovnic, plastových držáků přes ekvipotenciální svorkovnice, připojovací svorky, nosné DIN lišty, časové spínače až k přístrojovým a řadovým svorkovnicím a svítidlům.

elcon1

První výrobky, které ELCON uvedl na trh, byly kryty jističů IP40, rozbočovací můstky a svorkovnice s držáky E01 a E02. Dalšími výrobky rozvodnice v IP40 pro 16 modulů (na omítku N16M a pod omítku P16M).

„U řady odběratelů jsou tyto rozvodnice oblíbeny dodnes, a to i přes to, že na trh byly uvedeny nové prostornější rozvodnice pro 16 modulů (typ pod omítku i do sádrokartonu SP16M) a 18 modulů (na omítku N18M a pod omítku P18M) „ -dodává Petr Jiříček, jednatel společnosti ELCON.

„Všechny rozvodnice jsou již od roku založení společnosti ELCON vybavené svorkovnicí PE a N, lištou DIN 35mm a samolepicím popisovacím páskem. Nové rozvodnice pod omítku jsou konstruovány i pro montáž do sádrokartonu a mají také samostatný nastavitelný rámeček pro vodorovné vyrovnání a vyrovnání hloubky, pro případy kdy spodní díl není zabudován do zdi s dostatečnou přesností.“

elcon2

Nabízíte i jinou barvu rozvodnice nebo rozvodnici s nějakým zvláštním efektem např. do dřevěné či kamenné stavby?

„Ano, rozvodnice dodáváme rovněž nejen v různých barevných odstínech (krémová, hnědá) ale také s různými efekty potisků kresby dřeva (dub, třešeň, tmavý ořech, buk) nově také v designech světlého dřeva, především smrk a borovice, na zakázku také kůže, různé druhy kamene, podzimního listí, oblohy aj.). Běžně dodáváme povrchové úpravy dřeva u rozvodnic pod i na omítku pro 18 a 32 modulů ( P18M, N18M, P32M, N32M). Na zakázku zhotovíme povrchové úpravy dřeva, kamene ale i jakýchkoliv zvláštních vzorů dle přání zákazníka, s povrchovou úpravou lesklý nebo matný lak (pozn. u všech typů námi vyráběných rozvodnic, ale i krytů jističů). Povrchové úpravy rozvodnic lze rovněž objednat fládrováním. Dokonce jsme vyráběli specialitu se vzorem různých květin a dětských lentilek.“

elcon3

A jak jsou ošetřeny vaše výrobky proti případnému požáru?

„Rozvodnice dodáváme ve standardním provedení hořlavosti (odolnost proti nadměrnému teplu a ohni 650°C), lze je dodat také ve samozhášivém provedení (odolnost proti nadměrnému teplu a ohni 850°C). U standardních provedení, ale i u provedení ze samozhášivého plastu doporučujeme použít nehořlavou podložku dle platných norem. K výše nabízeným rozvodnicím dodáváme také lištové rozbočovací krabice samozřejmě i ve samozhášivém provedení Např. do 16A lze provádět montáž přímo na hořlavé podklady třídy C2.“

elcon4

Nabízíte svými výrobky pomoc či ulehčení práce při běžných montážích?

„Ano, máme tu jednu zajímavost. A tou jsou speciální krabice na rozvodnice pro 18 a 32 modulů. Tyto rozvodnice dodáváme, vzhledem k vysokému lesku jak jejich vrchních krytů s dvířky, tak i samotných rozvodnic, ve speciálních kartonových obalech, které u rozvodnic pod omítku (P18M a P32M) jsou navíc využitelné jako kryt proti znečištění při montáži (sádra, malta, štuk) a zároveň jsou vzpěrou, která zabraňuje prohnutí plastových boků rozvodnice směrem dovnitř, proti tzv. "krabicovému efektu. Chystáme inovaci, kdy přímo na každé krabici bude jednoduchý návod (obrázek), jak obal snadno využít.“

elcon5

Přicházíte na trh momentálně s nějakou novinkou?

„Naší novinkou jsou Ekvipotenciální svorkovnice EQ 01, EQ 02 a EQ 03, která je zhotovena z povrchově upravené mosazi proti korozi a reakcím s hliníkovými vodiči ve vlhkém prostředí. Její spodní část je zhotovena ze samozhášivého plastu. V současné době dokončujeme proudové zkoušky této svorkovnice tak, abychom Vám ji mohli nabídnout i pro další použití než jen propojení potenciálů. Zajímavostí jsou svorkovnice EQ 01 a EQ 02, které lze uchytit šrouby do krabice Koposu Kolín typ KO125E (nabízíme také krabici KO125E a svorkovnici EQ 01 nebo 02 za zvýhodněnou cenu za komplet). Svorkovnice lze uchytit také na lištu DIN 35mm vodorovně nebo příčně.
Novinkou jsou také svorky v krytí IP20 se 7, 13 a 15 svorkami. Svorky jsou označené dle norem popisem (PE, N a L), a také pro rychlou orientaci montérů a revizních techniků barvou PE-žlutá a zelená, N-modrá, L-černá. Největší zajímavostí je svorka PE, která se skládá ze dvou různobarevných částí, jedna zelená a druhá žlutá. Tím svorka splňuje také barevné označení pro zemnící části, což je u podobných konkurenčních výrobků vzhledem k jejich konstrukci většinou neřešitelný problém.
Další novinkou jsou oceloplechové rozváděče řady MSP určené pro montáž pod omítku a do dutých stěn. Rozváděče dodáváme v provedení 20 nebo 24 modulů v jedné řadě. Celkový počet modulů od 60 do 120 podle požadavků zákazníka. Jsou vybaveny lištami DIN35 a svorkovnicí PE i N.“

elcon6

Společnost ELCON se kromě jiného také zabývá zakázkovou výrobou svorkovnic do 1000V dle požadavků (různé profily, otvory pro připojení vodičů, šrouby, speciální povrchové úpravy, různé délky). Dle výkresů Vám připraví kalkulaci v podstatě na jakékoliv množství. V roce 2010 přispěla společnost ELCON na trh šesti novými výrobky, v roce 2011 se čtrnácti, a další v letošním roce jsou právě ve vývoji. Elcon Vám řadu novinek představí také na veletrzích Electron 2012 konaného ve dnech 13. až 16. března, a také na veletrhu Ampér ve dnech 20. až 23. března 2012 v Brně.

Ráda bych proto popřála Vaší společnosti další spokojené zákazníky, spoustu dalších dobrých nápadů a zajímavých výrobků.

Více informací na:  www.elcon-sro.cz, www.rozvodnice.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Monitorovací systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku