V dnešním článku budeme pokračovat v podrobném návodu provedení izolované jímací soustavy na několika různých objektech.
Velká většina tohoto článku je věnovaná typickým provedením izolovaných soustav na běžných stavbách s nejčastějším provedením.
Způsoby kotvení podpůrných trubek na ploché střeše
V případě menší stavby s plochou střechou jsme většinou nuceni instalovat větší počet menších jímačů tak abychom stavbu plně schovali do ochranného prostoru valivé koule. V takovém případě u takto menších staveb máme možnost podpůrnou trubku kotvit držáky na zeď stavby či do konstrukce stavby obdobným způsobem tak jako již bylo popsáno, nebo můžeme podpůrnou trubku osadit do tří/čtyřramenného stojanu. V případě nízkých staveb s plochou střechou si často postačíme s ucelenou řadou vodiče HVI light plus.
S ohledem na výpočet dostatečné vzdálenosti i u menší stavby můžeme narazit na požadavek propojení jednotlivých jímacích tyčí mezi sebou. V takový okamžik musíme v projekční části provést rozdělení bleskového proudu tak aby v místě napojení vysokonapěťového vodiče HVI byla hodnota ,,s“ rovna nebo menší pro parametry zvoleného vodiče. Tedy pro HVI light plus ≤ 60 cm (vzduch), HVI long ≤ 75 cm (vzduch) a HVI power ≤ 90 cm (vzduch). Řadě HVI light plus a HVI long nám umožňuje uložení jednoho vodiče do podpůrné trubky a až čtyři vodiče z vnější části této podpůrné trubky. Systémové prvky pro Vodič HVI power umožňují uložení jednoho vodiče do podpůrné trubky a pouze jednoho vodiče z vnější části podpůrné trubky.
Volba stojanu je vždy závislá na celé řadě okolností jako je délka a typ podpůrné trubky, zvolený typ vodiče HVI a zejména požadovaná větrná odolnost. Tří/čtyřramenné stojany se vyrábějí v ucelené řadě v provedení malém a velkém. V montážním návodu je vždy možné dohledat konkrétní provedení kombinaci provedení vč. požadovaného zatížení odpovídajícím počtem betonu k dané větrné odolnosti.
Z pravidla platí, že čtyřramenné stojany jsou proti větru odolnější než stojany tříramenné. Naopak tříramenný stojan nám pomůže např. v případě požadavku umístění stojanu co nejblíže k vnitřní hraně atiky.
Možnosti provedení svodů
Jakmile máme vyřešené kotvení podpůrné trubky s jímací tyčí je nutné naplánovat trasu svodu. S ohledem na estetiku stavby se v dnešní době projektantům, architektům a také investorům zamlouvá tzv. skryté provedení, které izolovaná jímací soustava umožňuje díky parametrům vysokonapěťových vodičů HVI. V takovém případě je možné trasu svodu volit např. ve skladbě střešního pláště objektu.
V případě, že není kladen důraz na skryté provedení otevírá se nám celá další řada možností, jak vést vodiče HVI.
Svody v případě povrchové instalace můžeme vést po střeše pomocí střešních držáků vedení pod tašky, střešních držáků pro kovové střechy a následně po stěně držáky vedení pro montáž na stěnu, nebo po potrubí jako je např. okapový svod. Díky speciální konstrukci vodičů s doplňkovou mechanickou izolací (šedý vodič) je možné vodič přizpůsobit barvě střechy, nebo fasády. Barvy a laky musí být snášenlivé s PE.
Vedení HVI na velké ploché střeše
V případě jímací soustavy na větších objektech jako jsou např. kancelářské budovy, skladovací haly nebo rozsáhlé výrobní areály se nabízejí obdobné způsoby kotvení podpůrných trubek které již byly popsány v předchozí části. Nejčastěji se však používá ukotvení na stěnu či ukotvení do tří/čtyřramenného stojanu. U takových to objektů je důležité si uvědomit, že se s ohledem na výpočet dostatečné vzdálenosti ve velké většině nevyhneme propojení jednotlivých podpůrných trubek tak abychom snížili dostatečnou vzdálenost a docílili rozdělení bleskového proudu.
K zajištění vedení vodičů HVI na rovné střeše se používají systémové držáky vedení pro ploché střechy, které se vyrábějí o celkové hmotnosti 1 kg + adaptér, 4,7 kg, 8,6 kg a 17 kg. Váhu betonové zátěže je vždy nutné zohledni s ohledem na statiku střechy, ale také zejména na typ střešní krytiny.
Zde je důležité upozornit, že již v projekční části je třeba neopomenout obecné podrobné posouzení vedení jímací soustavy tak aby nedocházelo k jeho posunu (velikost stavby, výška stavby, sklon střechy, místní podmínky, délka vodičů atd.). Ať už projektujeme, nebo již instalujeme držáky vedení tak je nutné neopomenout požadavek na jejich rozteč. Rozteč držáku vedení pro vodiče HVI je ≤ 1m. Obecně je doporučováno aplikovat hustší počet držáku vedení s ohledem na stabilitu vedení.
DEHN s.r.o.
Pod Višňovkou 1661/33, 140 00 Praha
Tel: +420 222 998 880
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dehn.cz