V dnešním článku si podrobně rozebereme provedení izolované jímací soustavy na několika různých objektech. Velká většina tohoto článku je věnovaná typickým provedením izolovaných soustav na běžných stavbách s nejčastějším provedením.
V tomto rozboru se zaměříme na způsob kotvení podpůrných trubek, trasování svodů, napojení jímací soustavy na soustavu uzemnění a funkční ekvipotenciální pospojování na střeše. Celá obsáhlá problematika začíná právě ve zpracování projektové dokumentace, která pochopitelně má obsahovat detailní provedení jímací soustavy. Čím detailnější bude projektová dokumentace tím více minimalizujeme možná chybná provedení ze strany realizační firmy a pokud by náhodou během instalace k možným chybám došlo tak tyto nedostatky jistě revizní technik během revize odhalí, a odhalí je právě díky tomu, že se mu do ruky dostane kvalitní projektová dokumentace, která bude obsahovat veškeré náležitosti.
Dnes už předpokládáme že byla vyhodnocena všechna konkrétní rizika stavby a že tedy za použití běžných materiálů nelze navrhnout běžný hromosvod, jelikož nám hrozí následující rizika:
- Rozložení bleskového proudu po střešní krytině – nebezpečné jiskření (u plechové střechy).
- Riziko požáru.
- Nedodržení dostatečné vzdálenosti.
- Zavlečení bleskového proudu do stavby.
- Ohrožení elektrických a elektronických systémů ve stavbě.
- Ohrožení osob a zvířat nacházejících se uvnitř stavby a její blízkosti.
A z těchto důvodů projektant navrhuje izolovanou jímací soustavu.
Izolovaný hromosvod dle ČSN EN 62305-3 ed. 2
- 3. Izolovaný hromosvod
- 3.1 ČSN EN 62305-3 ed. 2 Ochrana před bleskem – Část 3: Hmotné škody na stavbách a ohrožení života
- 3.1.1 čl. 5.1.2 Výběr vnějšího LPS
- 3.1.2 čl. 5.3.2 Umístění izolovaného (oddáleného) LPS
- 3.1.3 čl. E.5.1.2 Izolovaný (oddálený) LPS
- 3.2 Shrnutí
Výhody izolovaného hromosvodu:
- Svedení plného bleskového proudu nejprve do uzemňovací soustavy.
- Dosažení nejvyšší disponibility zařízení během bouřky.
- Není potřeba dodržet obvyklou vzdálenost mezi svody podle tabulky 4 normy ČSN EN 62305-3 ed. 2.
- Jednoduchá a snadní montáž.
Nevýhody izolovaného hromosvodu:
- Montáž pouze autorizovanou firmou.
Další důvody, proč zvolit izolovaný hromosvod
Podle odstavce 5.1.2 Jímací soustava Izolovaný (oddálený) vnější LPS od chráněné stavby by měl být použit v případě, že tepelné a výbušné účinky v místě úderu nebo ve vodičích, které vedou bleskový proud, mohou způsobit škody na stavbě nebo na jejím obsahu (viz. Příloha E). Typickými příklady jsou stavby s hořlavou krytinou, stavby s hořlavými stěnami a s prostředím s nebezpečím výbuchu a požáru.
Izolovaný vnější LPS může být také použit, když vlastnosti obsahu stavby zaručují snížení vyzařovaného elektromagnetického pole způsobeného průchodem bleskového proudu ve svodech.
Podle odstavce E.5.1.2 Izolovaný (oddálený) LPS
Izolovaný vnější LPS by měl být použit, když by průchod bleskového proudu způsobil ve spojených vnitřních vodivých částech škody na stavbě nebo na jejím vnitřním vybavení.
POZNÁMKA 1 Použití izolovaného LPS je výhodné tam, kde se předpokládá, že změny na stavbě mohou vyžadovat změny LPS.
LPS by měl být instalován na stavbě s rozsáhlými vzájemně spojenými vodivými částmi, kdy je požadováno, aby bleskový proud netekl přes zdi stavby do uvnitř instalovaných zařízení.
Podle odstavce E.5.2.6 Izolovaná (oddálená) jímací soustava
Izolovaný LPS může být tedy uplatněn u stavby ze železobetonu, který zlepší ještě více elektromagnetické stínění.
Ochranný prostor
Při určení polohy jímacích soustav systému ochrany před bleskem se musí věnovat zvláštní pečlivost ochraně rohů a hran chráněné budovy, přičemž je nutné vyšetřovaný objekt plně dostat do ochranné prostoru jímací soustavy. V případě malého objektu lze objekt dostat do ochranného prostoru pouze jedním vyšším jímačem. V případě rozsáhlejších objektů je nutné volit takový počet jímačů vč. vhodné volby jejich délek a poloh tak aby se valící koule nedotýkala stavby, ale jímací soustavy. Při stanovení uspořádání a polohy jímacích soustav mohou být použity tři metody:
- Metoda valící se koule.
- Metoda mřížové soustavy.
- Metoda ochranného úhlu.
Přitom je metoda valící se koule univerzální metodou pro plánování, která se obzvlášť doporučuje pro geometricky složité případy aplikace.
Výpočet dostatečné vzdálenosti
Kontrola dostatečné vzdálenosti dle čl. 6.3 ČSN EN 62305-3 ed.2 musí být zajištěna mezi jímací soustavou a svody na jedné straně a kovovými součástmi stavby, instalacemi a vnitřními systémy na straně druhé. Dodržení dostatečné vzdálenosti je důležité pro zajištění protipožárního zabezpečení objektu před přímím úderem blesku, svedení bleskového proudu do uzemňovací soustavy, ochranu osob nacházejících se uvnitř a vně objektu před vlivy přímých úderů blesku do objektu a ochranu elektronických systémů uvnitř objektu.
Způsoby kotvení podpůrných trubek na šikmé střeše
Pro správné navržení izolované jímací soustavy je vždy nutné nejdříve upřesnit způsob kotvení podpůrných trubek s jímací tyčí.
Způsob kotvení je vždy závislý na možnostech stavby a také v jakém okamžiku instalujeme jímací soustavu, a tedy jaké zásahy nám samotná stavba umožní. Nejběžnější typy střech jako jsou sedlové, stranové, valbové, pultové, polovalbové a mansardové. Tyto typy střech nám umožňují kotvení podpůrných trubek pomocí držáku mezi střešní krokve, na trámoví držáky na stěnu, do štítu držáky na stěnu a držákem na kovové střešní střechy.
Pro držák mezi střešní krokve je doporučená originální průchodka střechou pro průchod a zatěsnění stožárů. Jedná se o snadno tvarovatelnou hliníkovou průchodku pro univerzální použití na různé typy střešních tašek. Sada střešní průchodky je složena z hliníkové střešní tašky, gumové objímky a těsnící pásky. Průchodka střechou se nabízí v provedení barvy černé a červené. Díky této sadě je zajištěn kvalitní a těsný prostup střechou. Podle typu provedení lze zvolit trasu vedení svodu pod střechou, nebo po střešní krytině viz. detaily prostupu.
V případě kotvení podpůrných trubek na trámový, nebo na stěnu je nutné znát typ podpůrné trubky a její celkovou délku. Podle konkrétní délky podpůrné trubky je třeba zvolit odpovídající způsob kotvení, a to zejména počet potřebných držáků a potřebné minimální vzdálenosti držáků mezi sebou.
Díky dodržení požadovaného provedení podle montážního návodu je vždy zajištěna odpovídající větrná odolnost samotného jímače.
Nerezový držáky na kovové střechy pro podpůrné trubky s jímací tyčí využijeme všude tam kde již není možné rozebrat střešní krytinu a po estetické stránce nám nebude držák na střeše překážet. Držák je určený pro kolmou montáž jímačů na všech kovových střechách do max. 53°.
Vodič HVI je možné uložit do podpůrné trubky a v případě požadavku pro upevnění vodičů HVI z vnější části podpůrné trubky lze za pomocí sady pro upevnění vodičů umístit až čtyři vodiče vně podpůrné trubky.
DEHN s.r.o.
Pod Višňovkou 1661/33, 140 00 Praha
Tel: +420 222 998 880
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dehn.cz