Čištění hliníkových vodičů a svorek

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při práci s hliníkovými vodiči se musí tyto vodiče důkladně očistit od vrstvy oxidu. Vrstvy oxidu musí být zbaveny také styčné plochy dílů svorek z hliníku a slitin hliníku, jestliže tyto díly nebyly předtím dostatečně konzervovány.

Čištění vodičů i svorek má být provedeno pokud možno těsně před vlastní montáží.

Při opracování hliníku smí být použito jen nástrojů a nářadí, které předtím nesloužily k opracování mědi nebo jiných kovů, jinak musí být tyto nástroje před prací s hliníkem dobře očištěny. Pro mazání (při vrtání apod.) se doporučuje užít lihu.
Pilinky mědi, mosazi a ostatních kovů s vyšším než dovoleným elektrochemickým potenciálem proti hliníku se při práci nesmějí dostat do styku s hliníkem z důvodu rizika pozdější koroze. Skelný a smirkový papír nebo plátno nesmějí být pro čistění hliníku použity, neboť zbytky jeho brusiva, zamáčknuté do měkké povrchové vrstvy hliníku, zvyšují přechodové odpory styku.
Hliníkové dráty se čistí oškrabováním nožem, a to takovým tlakem, aby se odvalovaly drobné třísky kovu.

cisteni al vodicu 2020
Dráty většího průřezu a čepovaná lana se mohou upravit v místě připojení tak, že se vazelínou natřou a pak uběrákem zdrsní, nebo se lehce opilují pilníkem natřeným tukem.
Hliníková lana se čistí buď jako dráty oškrabováním nožem, nebo ocelovým kartáčem a suchým hadrem. Kartáče nesmí být použito současně na čištění jiných kovů. Odizolovaný konec lana se před čištěním poněkud rozplete, čímž se jednotlivé dráty od sebe oddělí. Lano očištěné kartáčem se opět zformuje do původního válcového tvaru a styčný povrch se ještě mírně oškrábe nožem. Pro čištění povrchu hliníkových lan větších průřezů lze užívat též pilníku.
Hliníkové pásy musí být v místě styku upraveny tak, aby byly rovné, bez znatelných hrbolů a zborcených ploch. Po opracování a zbavení oxidu mohou být mírně zdrsněny.
Vyrovnané stykové plochy se očistí ručně ocelovým kartáčem nebo okružním drátěným kartáčem upnutým v ruční nebo stojanové brusce. Pásy mají být čištěny až do matového lesku a vhodného mírného zdrsnění se dosáhne stopami po ocelovém kartáči.
Je-li hliníkový pás čištěn tryskaným pískem, je nutno očištěné plochy řádně zbavit zbytků krystalků písku. Hliníkové pásy velkých rozměrů je možno opracovat do roviny a očistit od oxidu frézováním.
Části svorek z hliníku a hliníkových slitin se čistí podle tvaru a velikosti škrabkou, pilníkem nebo ocelovým kartáčem.
Očištěné plochy hliníkových vodičů a části svorek nemají být dotýkány rukou. Hned po očištění musí být stykové plochy třeny suchým hadrem a potřeny neutrální technickou vazelínou nebo kontaktní pastou.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz rijen 2020 s

ElektroPrůmysl.cz, říjen 2020

Číslo je zaměřené na rozváděče a rozváděčovou techniku, měřicí, zkušební a monitorovací techniku.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.