Čištění hliníkových vodičů a svorek

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Při práci s hliníkovými vodiči se musí tyto vodiče důkladně očistit od vrstvy oxidu. Vrstvy oxidu musí být zbaveny také styčné plochy dílů svorek z hliníku a slitin hliníku, jestliže tyto díly nebyly předtím dostatečně konzervovány.

Čištění vodičů i svorek má být provedeno pokud možno těsně před vlastní montáží.

Při opracování hliníku smí být použito jen nástrojů a nářadí, které předtím nesloužily k opracování mědi nebo jiných kovů, jinak musí být tyto nástroje před prací s hliníkem dobře očištěny. Pro mazání (při vrtání apod.) se doporučuje užít lihu.
Pilinky mědi, mosazi a ostatních kovů s vyšším než dovoleným elektrochemickým potenciálem proti hliníku se při práci nesmějí dostat do styku s hliníkem z důvodu rizika pozdější koroze. Skelný a smirkový papír nebo plátno nesmějí být pro čistění hliníku použity, neboť zbytky jeho brusiva, zamáčknuté do měkké povrchové vrstvy hliníku, zvyšují přechodové odpory styku.
Hliníkové dráty se čistí oškrabováním nožem, a to takovým tlakem, aby se odvalovaly drobné třísky kovu.

cisteni al vodicu 2020
Dráty většího průřezu a čepovaná lana se mohou upravit v místě připojení tak, že se vazelínou natřou a pak uběrákem zdrsní, nebo se lehce opilují pilníkem natřeným tukem.
Hliníková lana se čistí buď jako dráty oškrabováním nožem, nebo ocelovým kartáčem a suchým hadrem. Kartáče nesmí být použito současně na čištění jiných kovů. Odizolovaný konec lana se před čištěním poněkud rozplete, čímž se jednotlivé dráty od sebe oddělí. Lano očištěné kartáčem se opět zformuje do původního válcového tvaru a styčný povrch se ještě mírně oškrábe nožem. Pro čištění povrchu hliníkových lan větších průřezů lze užívat též pilníku.
Hliníkové pásy musí být v místě styku upraveny tak, aby byly rovné, bez znatelných hrbolů a zborcených ploch. Po opracování a zbavení oxidu mohou být mírně zdrsněny.
Vyrovnané stykové plochy se očistí ručně ocelovým kartáčem nebo okružním drátěným kartáčem upnutým v ruční nebo stojanové brusce. Pásy mají být čištěny až do matového lesku a vhodného mírného zdrsnění se dosáhne stopami po ocelovém kartáči.
Je-li hliníkový pás čištěn tryskaným pískem, je nutno očištěné plochy řádně zbavit zbytků krystalků písku. Hliníkové pásy velkých rozměrů je možno opracovat do roviny a očistit od oxidu frézováním.
Části svorek z hliníku a hliníkových slitin se čistí podle tvaru a velikosti škrabkou, pilníkem nebo ocelovým kartáčem.
Očištěné plochy hliníkových vodičů a části svorek nemají být dotýkány rukou. Hned po očištění musí být stykové plochy třeny suchým hadrem a potřeny neutrální technickou vazelínou nebo kontaktní pastou.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2023

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

METRA BLANSKO zakázková výroba dle požadavků zákazníka AC a DC voltmetry a ampérmetry, otáčkoměry, vysokonapěťové děliče, převodníky elektrických veličin, proudové transformátory, revizní přístroje, multimetry, bočníky, kalibrace a servis. S přístroji Metra můžete spolehlivě měřit dalších 100 let.
Panasonic - Přesná detekce laserovým měřicím senzorem HG-F Dosah až 3 metry, robustní hliníkové pouzdro a snadné nastavení. Miniaturními rozměry 20 x 44 x 25 mm a krytí IP67 včetně digitálního displeje.
Z elektrárny rovnou do vaší firmy Rezervujte si dodávku elektřiny přímo v elektrárně. Výhodná nabídka elektřiny pro velkoodběratele přímo od výrobce.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku