Chlazení v potravinářském průmyslu

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Chlazení skříňových rozváděčů vodou je velmi účinné – zejména tehdy, když je ve výrobním závodu dostupný centrální rozvod chladicí kapaliny. Pro potravinářský průmysl, ve kterém jsou požadavky na hygienu velmi vysoké, jsou vhodné nové výměníky tepla vzduch/voda Rittal v provedení Hygienic Design.

Hygiena je v potravinářském průmyslu naprostou povinností: stroje, zařízení a komponenty proto musí bez problémů vydržet každodenní čištění pomocí vysokotlakých nebo parních proudových čističů. Kromě toho musí být povrch upraven tak, aby ho bylo možné snadno čistit, resp. aby se nemohly usazovat nečistoty.

Odvod tepla chladicí kapalinou

Kapalinové chlazení skříňových rozváděčů nabízí hned několik výhod. Vzhledem k vysoké tepelné kapacitě vody ve srovnání se vzduchem dokáže kapalinové chlazení bez problémů odvádět také větší množství tepla. A právě v průmyslovém prostředí je navíc často k dispozici centrální rozvod chladicí kapaliny, který lze používat současně pro chlazení skříňového rozváděče.
Ke skříňovému rozváděči je poté již jen nutné připojit vhodné vyměníky vzduch/voda.
Pro provedení Hygienic Design je mimořádně důležité, že mezi rozváděčem a okolím nedochází k výměně vzduchu.
Rittal přepracoval své průmyslové výměníky tepla vzduch/voda a může nyní nabídnout svým zákazníkům v potravinářském průmyslu dvě varianty v provedení Hygienic Design. Výměníky tepla vzduch/voda pro montáž na stěnu mají chladicí výkon 0,65 kW, resp. 1,2 kW. Hygienická konstrukce snižuje riziko znečištění v potravinářském průmyslu, a přispívá tak k bezpečnosti produktů.

Hygienic design Rittal 1

Upravená konstrukce

Pro provedení Hygienic Design Rittal upravil na několika místech konstrukci. Upevnění výměníku na stěnu rozváděče pomocí závitových čepů a matic je řešeno tak, aby nebylo vidět žádné šroubení zvenku. Kryt je vyroben z nerezové oceli, která má díky liniovému výbrusu o zrnitosti 400 drsnost povrchu Ra menší než 0,8 μm. Hladký povrch lze snadno čistit, resp. dezinfikovat. Nečistoty se tak nemohou usazovat ve spárách, ze kterých by je poté bylo možné odstranit pouze obtížně.
Silikonové těsnění mezi pláštěm výměníku a rozváděčem zabraňuje přenosu barviv, aromatických látek a nežádoucích pachů. Těsnění zakrývá špatně čistitelné spáry mezi výměníkem tepla vzduch/voda a skříňovým rozváděčem. Uživatel může těsnění, které je dostupné jako náhradní díl, snadno vyměnit v případě, pokud by vykazovalo mechanická poškození. Díky modrému zbarvení těsnění podle směrnice FDA 21 CFR 177.2600 lze těsnění jasně rozpoznat od znečištění – jako například od zbytků potravin. Stejně tak jsou modře zbarvena plošná těsnění na fitinkách pro připojení vody, jichž geometrie je vytvořena tak, aby lícovala s tvarem fitinky. Kovový doraz omezuje míru stlačení těsnění. Tím je zabráněno, aby vyčnívaly okraje, na jichž okrajích by se mohly usazovat nečistoty nebo mikroorganismy.

Hygienic design Rittal 2

Ověřená hygiena

Horní plocha pláště výměníku má dopředný sklon pod úhlem 30 stupňů typický pro provedení Hygienic Design.
To zabraňuje usazování pevných nečistot a zároveň zaručuje, že budou tekutiny, například čisticí nebo dezinfekční prostředky používané při čištění, rychle odtékat.
S třídami krytí IP 56/59 splňují výměníky tepla vzduch/voda vysoké požadavky na vysokotlaké a parní proudové čištění.
Výměníky tepla vzduch/voda mají schválení C-UR a CSA a lze je díky tomu používat po celém světě. Provedení Hygienic Design bylo otestováno kontrolním a certifikačním institutem v oblasti potravinářského průmyslu DGUV podle GS-NV 6 (pravidla pro testování v ohledu na hygienu). Zařízení splňují normu DIN EN ISO 14159:2008 a jsou vhodné pro použití v potravinářském průmyslu podle DIN EN 1672-2:2009.

Více informací naleznete na: www.rittal.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2019

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

IO-Link pro jednodušší instalace IO-Link je odpovědí na otázku, jak stavět stroje efektivnější, flexibilnější a výdělečnější.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.