Chcete pracovat s KNX systémovou instalací?

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Řada nejen elektroinstalatérů, ale i projektantů, mívá značné obavy ze zahájení prací na něčem pro ně novém, dosud osobně neodzkoušeném.

Avšak jakmile vstřebají byť jen základní informace o takovéto novince, uvědomí si, že jejich pochybnosti o vlastních schopnostech byly skutečně neopodstatněné.

Totéž se týká i informací o KNX systémových instalacích. Postačí si plně uvědomit základní odlišnosti systémových instalací od klasických:

  • Silové propojení jednotlivých komponentů nemá žádný vliv na činnost jednotlivých funkcí.
  • Všechny komponenty v instalaci jsou vzájemně propojeny sběrnicí (metalickým vedením nebo bezdrátově) za účelem adresného předávání telegramů s příkazy k uskutečnění akcí.
  • K tomu, aby jednotlivé přístroje v instalaci mohly pracovat, je nutné jim nastavit parametry podle požadovaných činností a vzájemně je softwarově propojit.

knx chcete 1

V mnoha případech je postačující přihlásit se a následně úspěšně absolvovat týdenní základní kurs v některém ze současných 400 certifikovaných školicích center ve světě, z nichž 3 působí v ČR. Je ovšem také možné všechno se naučit postupně zcela samostatně a se školicím centrem se dohodnout na účasti pouze při závěrečných testech.
Prvním krokem k samostudiu může být návštěva webových stránek Mezinárodní asociace KNX (www.knx.org) se stažením různých příruček a prospektů. V současnosti je v češtině kolem 20 titulů. Překlady jsou postupně doplňovány. Cesta ke zmíněným dokumentům je naznačena na obr. 1. Za úvodní studijní materiál lze považovat příručku „Základy KNX“ (je v češtině) s popisem systému na 28 stranách.

knx chcete 2
K dalšímu kroku je potřebné vytvořit si zabezpečené bezplatné osobní stránky „MyKNX“ (po kliknutí na tlačítko v pravém horním rohu na obr. 1). Po zadání osobních údajů následuje potvrzení a aktivace stránek mailem. Osobní stránky také zpřístupní krátký internetový kurs „eCampus“ (obr. 2). Úspěšné zvládnutí tohoto kursu je dobrým předpokladem k následnému kladnému výsledku v základním kursu a tedy k získání partnerství KNX.
Kromě toho jsou asociací KNX pořádány různé webináře, k jejichž účasti je možné se přihlásit na jejích stránkách (obr. 3), po označení zvolené akce.
A jak zjistíme termíny konání základních kursů KNX? Docela jednoduše, opět prostřednictvím stránek Mezinárodní asociace KNX. Po výběru školicího centra a data kursu je možné se také k účasti přihlásit (obr. 4).
Po absolvování základního kursu se Partner KNX  může zobrazovat např. na mapě, aby si každý zájemce mohl vybrat dodavatelskou firmu podle vlastní úvahy.

knx chcete 3

Nový software ETS Inside

I když ale nejste Partnerem KNX, můžete zcela bezproblémově dodávat, programovat a kontrolovat menší KNX instalace využitím nového softwaru ETS Inside.
ETS Inside dovoluje pracovat s KNX instalacemi nejen prostřednictvím PC, ale také při využití chytrého telefonu nebo tabletu. Tento software se tak stává přímo ideálním KNX nástrojem nejen pro již zkušené Partnery KNX, ale také pro úplné začátečníky v oblasti KNX systémových instalací. ETS Inside nabízí jednoduché pracovní postupy při využití operačních systémů iOS, Android nebo Windows. Dokonce i elektromontéři s relativně malými nebo dokonce žádnými zkušenostmi v oblasti systémových instalací, tedy v řešení automatizace řízení funkcí v budovách, jsou schopni rychle a snadno vytvářet projekty KNX při použití tohoto programovacího nástroje.
ETS Inside je určen pro vytváření, programování a provozování malých až středně velkých KNX instalací. Jádrem takovéto instalace se stává přístroj ETS Inside, který je její trvalou součástí. Tento přístroj (obr. 5) musí na jedné straně zprostředkovávat vzdálenou, zabezpečenou internetovou komunikaci mezi tabletem či chytrým telefonem a vlastní KNX instalací. Kromě toho, celý elektronický projekt je uložen v paměti tohoto přístroje.
Také majitelé menších domů si velice rádi zajistí tzv. chytrou elektrickou instalaci, která jim zajistí pohodlnější a současně energeticky úsporné řízení osvětlení, vytápění, žaluzií a dalších funkcí, při současné možnosti dálkových přístupů z mobilu či tabletu. A navíc i s možností operativních změn v nastavení mnohých parametrů. Takže např. při nenadálém odjezdu z domu na několik dní bude moci snížit základní nastavení teploty pro vytápění z původních 22 °C na 17 °C. Stejně tak lze upravovat nastavení světelných scén, časových programů, hodnoty stmívání apod., aniž by k tomu potřeboval přizvat elektroinstalatéra.

knx chcete 4
Na provoz funkcí v takovýchto menších domech nebývají obvykle kladeny příliš složité požadavky, vyžadující náročné nastavování zkušenými systémovými integrátory. Naopak, obvykle postačí jednoduché nastavení provozu spínaného i stmívaného osvětlení i s možností scénického provozu, žaluzií, vytápění a dalších běžných funkcí se vzájemně provázaným automatickým řízením. Takovéto poměrně jednoduché projekty jsou schopni zpracovávat i ne příliš zkušení elektromontéři, kteří si dosud netroufali jít do instalací s automatizací provozu funkcí. A při použití softwaru ETS Inside ani nemusí být vyškoleni jako Partneři KNX. Tento software lze docela jednoduše, intuitivně používat ihned po jeho instalaci do tabletu, PC nebo chytrého telefonu.
Podmínkou ovšem je přímá komunikace s reálnou KNX systémovou instalací prostřednictvím do instalace zabudovaného přístroje ETS Inside.
Projektovat a uvádět do provozu je tak možné malé až středně velké systémové instalace s nejvýše 255 KNX přístroji. To ovšem nic neříká o možném počtu funkcí v instalaci, protože přístroje jak ovládací (např. tlačítkové ovladače), tak i výkonné (akční členy) jsou k dispozici od více než 400 výrobců zpravidla ve vícenásobných provedeních. Takže např. dvanáctinásobným spínacím akčním členem (což je jeden přístroj na sběrnici KNX) lze nezávisle na sobě zapínat a vypínat dvanáct okruhů spínaných zátěží.
Pokud se týče možných komunikačních médií, v KNX instalaci mohou být přístroje komunikující po metalických vedeních i přístroje s bezdrátovou komunikací.

knx chcete 5
Možný je i jiný přístup ke tvorbě a využívání těchto malých a středních projektů. Systémový integrátor může vytvořit projekt v ETS Professional a poté jej bude synchronizovat s ETS Inside, čímž jej také předá k dalším úpravám elektroinstalatérovi, který bude zabezpečovat běžný servis instalace. Provozní úpravy v nastavení parametrů bude zákazník zajišťovat podle svých potřeb operativně sám. Instalaci ETS Inside lze také kdykoli synchronizovat s ETS Professional, čímž se umožní její rozšiřování, doplňování o další linie nebo o přístroje vyžadující velmi rozsáhlou parametrizaci zajišťovanou přídavnými plug-in softwary.

Podklady: www.knx.org/cz a archiv autora

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2024

Číslo je zaměřené na spínací techniku, bezpečnost strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku