9 vlastností stykačů AF od ABB, které zefektivní Vaši práci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jaké parametry má mít stykač, aby splňoval všechny Vaše požadavky? V tomto článku představíme 9 specifických vlastností stykačů AF, které Vám usnadní, zkvalitní, zlevní a urychlí práci od projektování přes instalaci až po dlouhodobé užívání Vašich strojů a zařízení.

1. Bezhlučná univerzální elektronická cívka

Stykače AF obsahují cívku s elektronickou řídící deskou a usměrňovačem. Cívka pracuje vždy se stejnosměrným proudem, což zajišťuje provoz bez brumu. Univerzálnost cívky, tedy možnost připojit AC i DC ovládací napětí, poskytuje flexibilitu při projektování i provozu stroje či zařízení.
Mikroprocesor osazený na řídící desce cívky přináší navíc další výhodu v podobě menšího opotřebení silových kontaktů při spínání: mikroprocesor aktivuje cívku až tehdy, je-li energie dostatečná pro trvalé sepnutí stykače. Díky domu zabrání možnému drnčení, svaření či lepení silových kontaktů.

abb stykace 2020 1

2. Jeden rozsah cívky pro celý svět

Díky univerzálnosti cívek a širokým rozsahům si obvykle vystačíte jen se čtyřmi typy cívek:

  • 24–60 V 50/60 Hz AC / 20–60 V DC (kód cívky 11)
  • 48–130 V 50/60 Hz AC / DC (kód cívky 12)
  • 100–250 V 50/60 Hz AC / DC (kód cívky 13)
  • 250–500 V 50/60 Hz AC / DC (kód cívky 14)

Nejčastěji používanou cívkou je ta s rozsahem ovládacího napětí 100–250 V AC / DC, kterou lze díky širokému rozsahu použít ve všech síťových napětích po celém světě. Zjednodušujeme Vám tak přípravu projektů, řízení skladových zásob i následný servis, protože můžete použít tentýž stykač ve všech zařízeních, ať již jsou určena pro český trh nebo pro export do Japonska či USA.
Široké rozsahy ovládacího napětí jsou velkou výhodou také pro provozy s kolísajícím síťovým napětím způsobeným například tím, že se v průběhu dne ve výrobním podniku spouští různá zařízení s velkým odběrem proudu. U stykače AF je výrazně vyšší pravděpodobnost, že tento pokles přečká bez odpadnutí cívky, a tedy bez přerušení provozu připojeného zařízení.
Pro úplnost dodejme, že pro speciální aplikace máte k dispozici další tři speciální cívky:

  • 12–20 V DC (kód cívky 20)
  • 24–60 V 50/60 Hz AC, 20–60 V DC (verze pro PLC s výstupem ≥ 500 mA, kód cívky 21)
  • 24 V DC (verze pro PLC s výstupem ≥ 250 mA, kód cívky 30)

abb stykace 2020 2

3. Nízká spotřeba cívky

Mikroprocesor na řídící desce průběžně vyhodnocuje proud protékající cívkou a upravuje napětí k docílení nejnižší možné hodnoty spotřebované energie v době, kdy je stykač sepnutý. U nejčastěji používaných stykačů do 38 A jsme díky tomu dosáhli těchto hodnot spotřeby energie cívkou:

  • 2 W / 2,2 VA (standardní stykače AF)
  • 1,7 W / 1,7 VA (stykače AF..Z se sníženou spotřebou umožňující přímé ovládání z PLC)

Běžné stykače přitom dosahují často 2 až 3násobných hodnot.
Jako provozovatel díky tomu jednak zaplatíte méně za spotřebovanou elektrickou energii a současně dosáhnete nižší úrovně ztrátového tepla, což Vám umožní:

  • zmenšení velikosti rozvaděče,
  • snížení požadavku na chlazení rozvaděče, nebo
  • osazení rozvaděče více přístroji.

4. Integrovaný odrušovací člen

Stykače AF mají integrovaný odrušovací člen, který kromě vysoce efektivního vyhlazení přepětí přináší další dvě významné výhody. Jednodušší logistiku, protože není třeba v katalogu hledat vhodný odrušovací člen, poté jej objednat, případně i skladovat pro potřeby nouzového servisního zásahu. Druhou výhodou jsou nižší náklady: zvlášť u malých stykačů mohou dodatečné náklady na odrušovací člen představovat někdy i třetinu až čtvrtinu ceny stykače.

5. Časté spínání motorů

Stykače AF až do velikosti 100 A umožní při ovládání Vašich motorů dosáhnout až 1200 spínacích cyklů za hodinu. U většiny ostatních stykačů se tato hodnota pohybuje kolem 700 nebo 1000 cyklů. To dosvědčuje robustnost mechanického provedení stykačů AF i kvalitu použitých materiálů hlavních kontaktů. Stykače AF Vás tak podrží i v náročných aplikacích, jakými jsou například dopravníkové pásy, které je třeba často zastavovat a znovu spouštět, nebo obráběcí stroje s motory, které musí často měnit směr chodu.

6. Vysoké krátkodobé přetížení

Dalším parametrem, který svědčí o robustnosti stykače, je schopnost odolat vysokým krátkodobým proudům (Icw). Podíváme-li se opět na skupinu nejčastěji používaných stykačů do 38 A, při přetížení po dobu 10 sekund snese stykač AF09 proud až 150 A, stykač AF38 pak proud 350 A. Hodnoty u ekvivalentních jiných stykačů na trhu jsou přitom kolem 100, resp. 310 A. Silové kontakty stykačů snesou nadstandardní krátkodobé přetížení, čehož můžete využít například u míchaček či dopravníkových pásů, kde může dojít ke krátkodobému přetížení kvůli nerovnoměrnému rozložení zátěže, nebo u kalových čerpadel v případě silnějšího znečištění.

abb stykace 2020 3

7. Provoz v extrémních podmínkách

Pokud nejsou stykače AF osazeny tepelným nadproudovým relé, mohou být použity bez deratingu v teplotním rozpětí -40 až +70 °C (u stykačů AF40–AF96 toto rozpětí platí i při osazení tepelným relé). U jiných stykačů na trhu platí obvykle rozpětí provozních teplot -25 až +60 °C.
Stykače AF jsou tak jasnou volbou pro případy, kdy jsou stykače navzdory vyhřívanému rozvaděči potenciálně vystaveny velmi nízkým teplotám (kupříkladu na železnici, v cementárnách nebo štěrkovnách). Stejně tak zajistí spolehlivou funkčnost i v opačných teplotních extrémech s teplotami atakujícími 70 °C (například v železárnách, slévárnách, dolech nebo gastro-provozech).

8. Jedna řada pro všechny velikosti motorů

Výše uvedené vlastnosti jsou shodné pro celou řadu stykačů AF pro spínání motorů do 1 060 A, resp. pro odporovou zátěž do 2 850 A. Nemusíte tak přemýšlet, zda mají zabudovaný odrušovací člen, široké rozsahy ovládacího napětí nebo provozních teplot jen stykače do 100 A nebo naopak stykače nad tuto velikost. Jedná se o ucelenou rodinu stykačů se shodnými charakteristikami napříč všemi velikostmi stykačů.

9. Push-in svorky

Jako doposud jediný výrobce stykačů (a motorových spouštěčů) ABB nabízí Push-in pružinové provedení svorek, které umožňují použití dvou způsobů připojení vodičů v téže svorce:

  • režim Push-in: zasunutí tuhých vodičů nebo vodičů s dutinkami bez použití šroubováku,
  • režim pružina: zasunutí slaněných vodičů bez dutinky s použitím šroubováku.

Podle toho, jaké vodiče používáte, máte možnost zvolit způsob připojení vodičů. Největší benefit samozřejmě získáte při použití přístrojů v režimu Push-in, kdy se čas potřebný na připojení vodičů zkrátí v porovnání s klasickými pružinovými svorkami až o 50 %!

abb stykace 2020 4
Push-in svorky stykačů a motorových spouštěčů jsou odolné vůči rázům a vibracím podle požadavků technických norem IEC 60068-2-27 a IEC 60068-2-6. Jsou samosvorné: po transportu a pak po celou dobu životnosti spouštěče/stykače nepotřebujete svorky dotahovat. Nehrozí vznik přechodových odporů a s tím související růst teplot v rozvaděči kvůli povolenému vodiči ve svorce stykače.
A pochopitelně, i Push-in pružinové stykače s označením AF..K jsou založeny na technologii AF a přinášejí tedy všechny výhody, které jsou popsány v předchozích odstavcích. Stykače s Push-in pružinovými svorkami můžete použít pro motory do 38 A (motorové spouštěče jsou do 32 A).

Další podrobnosti o stykačích (ale i nadproudových relé a motorových spouštěčích) naleznete na webové stránce nebo přímo v katalogu. Také mě můžete kontaktovat pomocí e-mailu na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Soutěž

Na úplný závěr jsme si pro Vás připravili soutěžní otázky, po jejichž správném zodpovězení od nás obdržíte drobný dárek:

abb stykace 2020 5

1. otázka
Jaký je rozsah ovládacího napětí u nejčastěji používaného stykače AF s kódem cívky 13?

2. otázka
Jaký je rozsah pracovní teploty stykačů AF neosazených tepelným nadproudovým relé?

3. otázka
Jaký je počet spínacích cyklů za hodinu při ovládání motorů stykači AF do 100 A?

Vaše odpovědi prosím posílejte do 31. 8. 2020 na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Všichni soutěžící, kteří odpoví správně na všechny tři otázky, od nás získají za odměnu LED svítilnu. Každý soutěžící se této soutěže může účastnit jen jednou.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku