Vysoká hustota instalace prvků ve skříních a velmi krátké projektové časy, to jsou pouze dva z faktorů, se kterými se dnes výrobci rozváděčů potýkají. V dnešní době je velmi důležité, aby instalace komponent dovnitř rozváděče proběhla co nejrychleji, a proto je žádoucí, aby instalace co nejvíce komponent probíhala současně.

Pod názvem Blue e+ nabízí společnost Rittal novou generaci chladicích jednotek, které svojí efektivitou nákladů učinily mílový krok vpřed. Vedle výrazně vyšší energetické účinnosti oproti dosavadním řešením chlazení zaujmou tato zařízení také svou flexibilitou, bezpečností a snadnou manipulací.

Měřící zařízení se zásadně umisťuje do elektroměrových rozváděčů (dále jen ER) na elektroměrové desky nebo do společných rozváděčů s přístroji pro rozvod za elektroměrem. V tomto případě musí být rozváděč k tomuto účelu zkonstruován a typově schválen.

Přístroj a obvody v rozváděči musí být uspořádány tak, aby byl usnadněn jejich provoz a údržba, a aby byl současně zajištěn nutný stupeň bezpečnosti. Následující požadavky mají zajistit, že budou dosažena požadovaná ochranná opatření, když je rozváděč instalován v elektrické soustavě odpovídající souboru IEC 60364.

Eaton nabízí řešení pro rozvodny nízkého napětí, které pomáhají efektivně zvýšit spolehlivost a bezpečnost rozváděčů a jeho obsluhy. Tato řešení výrazně snižují rizika chybné obsluhy a závažnosti úrazů personálu při náhodné havárii v rozváděči a zároveň redukují škody, vzniklé při těchto událostech a tím i délku odstávky při opravách.

Rozváděčové skříně poskytují ochranu nejen pro elektrická zařízení, která jsou umístěna uvnitř. Chrání také osoby, které pracují na rozváděči nebo řídicím zařízení nebo se zdržují v jeho blízkém okolí, před nebezpečím úrazu elektrickým proudem.

Rozváděče nízkého napětí odpovídající normě ČSN EN 61439-1 ed. 2 jsou určeny pro používání v normálních provozních podmínkách, které jsou podrobně popsány níže. Jestliže jsou použity součásti, například relé, elektronická zařízení, které nejsou navrženy pro tyto podmínky, mají být učiněna vhodná opatření k zajištění řádného provozu.

V dnešní době je důležité zajistit v rozváděčových skříních vhodné teplotní podmínky pro správný a spolehlivý chod elektroniky. Některé speciální aplikace, např. nevhodné okolní prostředí, malé zařízení nebo potřeba nižších chladicích výkonů, vyžaduje použití malých a spolehlivých chladicích jednotek na principu Peltierova jevu.

Ověřování návrhu je určeno k ověření, zda návrh rozváděče nebo systému rozváděče odpovídá požadavkům souboru norem ČSN EN 61439. Pokud zkoušky na rozváděči byly provedeny podle souboru norem ČSN EN 61439 a výsledky zkoušky splňují požadavky příslušné části ČSN EN 61439, ověřování těchto požadavků není třeba opakovat.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku