Označení přípojných míst musí být jednoznačné s ohledem na předmět, ke kterému přípojná místa patří. Pro správnou interpretaci je nutno uvážit, o jaký předmět se v daném případě jedná. Když je toto upřesněno, často se v praxi stává, že značení výrobcem neidentifikuje přípojné místo pro jeho aplikaci v systému.

Elektroměry typové řady KWZ4 od Eaton Elektrotechnika (dříve Moeller Elektrotechnika) tvoří modulární statické elektroměry pro připojení do třífázové čtyřvodičové rozvodné sítě. Elektroměry jsou především určeny pro měření činné odebírané a u vyšších verzí i dodávané elektrické energie v jednom nebo dvou tarifech.

Při stanovení požadované třídy funkčnosti kabelové trasy pro napájení požárně bezpečnostních zařízení se vychází z požadavků kodexu norem požární bezpečnosti staveb a jedná se zejména o napájení a ovládání:

Ve zdravotnických prostorech je nutné zajistit bezpečí pacientů, u nichž je předpoklad využití zdravotnických elektrických přístrojů. Pro každou činnost a funkci ve zdravotnickém prostředí musí být použity příslušné požadavky zajišťující bezpečnost. Bezpečnosti může být dosaženo provedením bezpečných elektrických rozvodů, bezpečným používáním a vhodnou údržbou zdravotnických elektrických přístrojů.

KNX je jediným celosvětovým standardizovaným systémem pro automatizaci budov. Síťově propojuje všechny prvky elektrické instalace, díky čemuž jsou schopny spolu přímo komunikovat, a ve vzájemných vazbách kontrolovat chod všech technologií v budově (např. osvětlení, stínění, vytápění, ventilaci, klimatizaci, zabezpečovací nebo protipožární systém).

Elektrické rozvody zajišťující funkci nebo ovládáni zařízení slouží k protipožárnímu zabezpečení stavebních objektů (např. požární výtah, evakuační výtah, posilovací čerpadlo požární vody, nouzové osvětlení), musí mít zajištěnou dodávku elektrické energie alespoň ze dvou na sobě nezávislých napájecích zdrojů.

Článek pojednává o lisovaných deskách z izolantu určených pro montáž elektroměrů do 40 A, sazbových spínačů, přijímačů HDO a dalších elektrických přístrojů do jmenovitého proudu 63 A pro použití v obyčejném prostředí. Stanoví technické požadavky na elektroměrové a přístrojové desky z izolantu.

Německá firma Conta-Clip je významným dlouholetým výrobcem řadových svorek všech typů připojení – šroubového, bezšroubového s tažnou a tlačnou pružinou, zářezového, svorníkového (pro kabelová oka) i konektorového (plochý nůž + konektor).

Z hlediska projektování prostorů kabelových tras dle požární bezpečnosti a stanovení cílových požadavků na funkčnost kabelových tras napájejících požárně bezpečnostní zařízení a elektrická zařízení, která musí zůstat v provozu. V případě požáru je třeba se řídit normou ČSN 73 0848.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.