V režimu zálohování nesmí UPS umožnit nadměrné dotykové proudy mezi jakýmikoli páry vstupních svorek UPS. Pokud změřené napětí naprázdno nepřekročí 30 V (efektivní hodnota) (42,4 V vrcholová hodnota, 60 V stejnosměrná hodnota), měření dotykového proudu se nemusí provádět.
Shoda se ověřuje příslušnými zkouškami popsanými níže. Podmínka jedné poruchy se musí určit podle čl. 5.3.7 normy ČSN EN 60950-1 ed. 2.
1. Zkouška UPS s vidlicí
UPS musí zpočátku pracovat v normálním režimu. Střídavé vstupní svorky nebo vidlice se potom musí odpojit. To musí způsobit práci UPS v režimu zálohování. Pokud se zkouší bez zátěže, s plnou zátěží a při podmínkách zátěží způsobené změny referenčního potenciálu popsaných v kapitole 3, musí se ověřit následující vyhovění funkci:
- a) Proud nesmí překročit 3,5 mA, pokud se měří mezi jakýmikoli dvěma vstupními svorkami nebo částmi přístupnými uživateli, při použití měřicího přístroje uvedeného v příloze D/RD.
- b) Po odpojení vstupních svorek UPS typu A s vidlicí musí ochrana zafungovat během 1 sec. a u UPS typu B s vidlicí musí ochrana zafungovat během 5 sec.
Pak se musí aplikovat podmínka jedné poruchy. Výše uvedená zkouška se musí opakovat a shoda se musí opět ověřit.
2. Zkouška trvale připojeného UPS
UPS musí zpočátku pracovat v normálním režimu. Střídavé vstupní svorky kromě ochranného zemního vodiče se potom musí odpojit od střídavého napájení. To musí způsobit práci UPS v režimu zálohování. Pokud se zkouší bez zátěže a s plnou zátěží musí se ověřit následující vyhovění funkci:
- a) Proud nesmí překročit 3,5 mA, pokud se měří mezi jakýmikoli dvěma vstupními svorkami při použití měřicího přístroje uvedeného v příloze D/RD.
- b) Po odpojení vstupních svorek musí ochrana zafungovat během 15 sec.
Pak se musí aplikovat podmínka jedné poruchy. Výše uvedená zkouška se musí opakovat a shoda se musí opět ověřit.
Pokud odpojovač ochrany před zpětným napájením je vnějšího provedení, musí se shoda určit prohlídkou schématu příslušného obvodu a znázorněním, zda prostředky požadované pro činnost externího odpojovače zpětného napájení jsou podle specifikací výrobce UPS pro činnost takového obvodu.
3. Zátěži způsobená změna referenčního potenciálu
Změna referenčního potenciálu může být způsobena součtem, jinak vyhovujících, zátěží způsobených zemních proudů a může vzniknout při činnosti UPS v režimu zálohování. Tato podmínka se simuluje aplikováním zkušebních obvodů podle obrázků 1 nebo 2. Obrázek 2 se aplikuje u trojfázových systémů a simuluje také účinek asymetrických jednofázových zátěží.
Některé země v instalaci budov nebo v přenosových soustav vyžadují odpojení nulového vodiče zároveň s fázemi. V tomto případě je předmětem vyšetřování napěťový potenciál vstupu nulového vodiče UPS, pokud není v instalačním návodu jasně stanoveno, že UPS je určen pro použití jen se symetrickými trojfázovými zátěžemi.
Kapitola 3 se aplikuje na UPS s vidlicí (viz. kapitola 1). Záměrem je ověření, zda nevzniká, pokud střídavé vstupní svorky nebo vidlice jsou odpojeny, nebezpečná podmínka jako následek svodového proudu nebo napětí přes kapacitu, která může být v obvodu zátěže přítomna (odlehčovací kondenzátory atd.).
C simuluje vyšetřovanou kapacitu. Hodnota C je pevně stanovena, jak je znázorněno na obr. 1 a 2. Hodnota rezistivní zátěže R musí být rovna zátěži výrobcem specifikované jako maximální zátěž při jednotkovém účiníku.
4. Polovodičová ochrana před zpětným napájením
Pokud ochrana před zpětným napájením se spoléhá na polovodičové výkonové odpojovače a pokud odpojovače nejsou redundantní, musí součástky nutné pro zajištění ochrany před zpětným napájením, kromě požadavků podle kapitol 1 a 2, odolávat účinkům přechodných přepětí, změn napětí, elektromagnetické citlivosti na rušení a elektrostatickému výboji jak je to uvedeno v 7.1 až 7.5 normy IEC 62040-2. Zkoušení prostředí viz. 7.1 a 7.2 normy IEC 62040-3.