Úspory v investicích a zvýšení bezpečnosti při napájení požárně bezpečnostních zařízení (PBZ)

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Zálohovat zařízení, jako jsou požární ventilátory, výtahy, čerpadla, rolety, sprinklery, apod, je technicky i finančně náročné. Tato zařízení i mnohá další jsou poháněna el. motory a rozběhové proudy způsobují, že je nutné běžné UPS nebo dieselagregáty předimenzovat.

Dalším problémem je, že tato zařízení jsou často využívána jako elektrické protipožární zařízení. Na návrhy jsou pak kladeny další požadavky z hlediska bezpečného propojení.

Důležité vlastnosti (záložních) zdrojů ASTIP pro napájení PBZ

Zdroje ASTIP jsme vyvinuli speciálně pro motorické zátěže a v souladu s legislativními požadavky norem o požární bezpečnosti staveb, ČSN 730802, 730804,….

  • Zdroje Astip PS zvládají rozběhové proudy elektrických motorů.
  • Zdroje takto napájí PBZ bez dalších přídavných zařízení.
  • Lze spouštět více motorických zařízení najednou, nebo v náhodném pořadí.
  • By-Pass je integrován ve zdroji a až na jeho výstupu!!!!!!
  • Zjednodušili a přizpůsobili jsme architekturu zdrojů Astip.
  • Výborný poměr cena / výkon a bezpečnost zdroje.
  • Zdroje v pohotovostním režimu nevyzařují teplo.
  • Záložní zdroje Astip lze dodat v krytech EI 15 (30, 45) – DP1.
  • Aktivační signál EPS a signál TOTAL Stop je přiveden do zdroje, což zjednodušuje a zlevňuje elektroinstalace.

astip_eps_1

Elektrická zařízení zajišťující požární bezpečnost staveb (PBZ) hrají v době požáru významnou roli při ochraně lidských životů a záchraně majetku. Protože se jedná o zařízení činná, je pro jejich bezpečný provoz důležitý výběr napájecích zdrojů, způsob propojení zdrojů s PBZ a v neposlední řadě ovládání PBZ signály EPS.

Neméně důležitý je pak způsob konkrétní realizace požárně bezpečnostního řešení (PBŘ). Ukážeme Vám možné problémy realizací při použití přídavných zařízení, která mají za úkol snížit cenu realizace, nebo jsou nutná pro spouštění a vypínání PBZ. Objasníme bezpečnostní a cenovou problematiku při použití centrálních zdrojů.

Dokážeme, že při použití nových bateriových zdrojů, při důsledném oddělení napájecích soustav a napájecích zdrojů lze dosáhnout nejvyšší možné bezpečnosti a přitom se cena projektu nemusí zvýšit.

Význam dvou nezávislých zdrojů

Zajištění alespoň dvou na sobě nezávislých zdrojů pro napájení PBZ je nejdůležitějším požadavkem pro zajištění bezpečnosti provozu PBZ. Chápe ale každý význam tohoto požadavku? Je totiž zásadní rozdíl mezi pojmem „zálohování“ a „napájením dvěma nezávislými zdroji“.

Rozdíl mezi záložním zdrojem a druhým nezávislým zdrojem napájení Při zálohování (ONLINE) je stávající síť dovedena na vstup záložního zdroje. Záložní zdroj pak napájí el. zařízení vlastním napětím a úplně ho tak odděluje od stávající sítě. Při poruše záložního zdroje se může stát, že zálohované zařízení není napájeno ani ze zdroje, ani ze sítě, protože záložní zdroj svou poruchou přeruší cestu el. sítě k PBZ.

Pro napájení PBZ ze dvou nezávislých zdrojů je to nepřípustné. Častou chybou v projektech je přitom právě to, že k jednomu zdroji, nejčastěji k elektrické síti, je sice přidán druhý zdroj, ale zdroj, resp. jeho přídavná zařízení nezaručují průchodnost napětí z el. sítě v případě poruchy některého z článku napájení. Problém poruchy je nutné řešit vnitřním nebo vnějším By-Passem záložního zdroje i ostatních článků napájení. Stručně řečeno: porucha druhého el. zdroje nesmí ovlivnit nebo dokonce zabránit napájení PBZ ze stávající el. sítě BY-Pass je prvek, který v případě poruchy zařízení zajistí přepnutí na první zdroj, nejčastěji na stávající síť a zajistí onu nezávislost zdrojů.

Při projektování je nutné do projektu zapracovat požadavek na By pass, protože ne všechny zdroje ONLINE mají By-Pass automaticky zabudovaný.

Větší problém nastává při použití pomocných zařízení, která slouží pro plynulý rozběh nebo postupný rozběh motorických zátěží. Mezi taková zařízení spadají frekvenční měniče (FM), časové relé a stykače. Rozhodně nedoporučujeme umisťovat FM za UPS. Celé řešení je drahé, hasiči FM logicky neradi vidí a By-pass FM je problematický. U časových relé a stykačů, které zajišťují postupné spouštění motorických zátěží, není By-pass nutný. Je otázka, jak dlouho budou hasiči tolerovat např. rozběh 6-ti ventilátorů do jedné minuty.

Optimálním řešením je zdroj

  • který je konstruován pro napájení motorické zátěže
  • má By pass zabudován na svém výstupu
  • jJe možné ho přímo ovládat aktivačním signálem EPS a TOTAL Stop

astip_eps_3

Bezpečnostní rizika vznikající při použití centrálního napájení běžných el. zařízení i PBZ pomocí velkých UPS, či motorových centrál

Velké objekty jsou běžně zajištěny proti výpadku proudu jedním velkým napájecím zdrojem.

V případě výpadku proudu napájí zdroj běžné el. spotřebiče, ale zároveň musí být zajištěné, aby se v době výpadku proudu např. netočily ventilátory. Ty se musí spustit až po příchodu aktivačního signálu z EPS.

První rizikový faktor: Nutnost použití přídavných zařízení. V předchozím odstavci jsem poukázal na rizika a navýšení nákladů spojených s jejich nasazením.

Druhý rizikový faktor: Souvisí s ohrožením životů zasahujících hasičů. Pokud totiž při příchodu signálu TOTAL Stop budou vypnuty pomocnými moduly PBZ, ale nebude vypnut zdroj napájení, pak v el. síti zůstane nebezpečné napětí 3x 400 V!!!

Třetí rizikový faktor je zásadní: Existuje totiž velmi reálné riziko, že centrální zdroj napájení bude odstaven, nebo zničen poruchou (zkratem, protinapětím,…) některým s napájených běžných spotřebičů, neodborným provedením realizace rozvodné soustavy pro běžné el spotřebiče a rozvodné soustavy pro PBZ, nebo uživatelskými zásahy na běžné rozvodné síti... 11 měsíců o takovém problému nemusí nikdo vědět.

Tento problém není 100% řešitelný a je časovanou bombou v řadě objektů ČR.

astip_eps_4

Je nutné dohlídat:

  1. Že jsou oddělené hlavní rozvaděče. Zvlášť pro PBZ, zvlášť pro běžná zařízení.
  2. Že jsou oddělené nebo správně provedené kabelové trasy.

Optimálním řešením, které zjednoduší a zlevní realizaci, je důsledné oddělení nejen rozvodných soustav a rozvaděčů, ale i rozdělení napájecích zdrojů.

Oddělené napájecí zdroje – zvýšení bezpečnosti, snížení ceny projektu????

Bez pochyb, oddělením zdrojů dosáhneme vyšší bezpečnosti napájení PBZ a bezproblémové kolaudace. Otázka ale zní: lze rozdělením zdrojů pro běžná el. zařízení a pro PBZ dosáhnout srovnatelných nebo dokonce nižších nákladů?

Odpověď není tak složitá. Pokud tvoří motorická zátěž PBZ 20% z projektovaného příkonu všech zařízení, vyplatí se rozdělit napájení PBZ pomocí zdrojů ASTIP a běžná el. zařízení např. pomocí dieselagregátu. Při kalkulaci je nutné vzít v potaz to, že centrální zdroj napájení vyžaduje složitější elektroinstalaci ovládacích signálů EPS, TOTAL STOP, cenu pomocných zařízení, atd.

Společnost Astip disponuje odborníky, kteří Vám mohou být nápomocni při zpracování možných variant napájení PBZ, pomohou zvolit vhodný zdroj. Není důležité, zda z takové činnosti vzejde objednávka pro naši společnost. Věříme ale, že pokud budeme nestranně uplatňovat své vědomosti tím, že budeme, a to zdarma, nápomocni, potom se spokojený partner vrátí.

ASTIP Brno, s.r.o.
Rybkova 23, 602 00 Brno
Tel.: +420 777 200 228
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.astip.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku