Revoluční měniče DC-DC se širokým rozsahem vstupního napětí pro různé elektrotechnické aplikace

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každoročně se výrobci fotovoltaických modulů (FV) snaží vytvořit účinnější sluneční panely a využívají přitom nová technologická řešení a nové materiály. Přestože se v posledních letech podařilo díky tomu zvýšit účinnost FV systémů, existuje ještě snazší způsob, jak zlepšit jejich efektivitu.

Lze použít například měniče DC-DC z řady AM10/15/40/45/200-NZ firmy Aimtec, které zaručují výjimečně široký rozsah vstupního napětí (od 200 V DC do 1500 V DC). Umožňují zvýšení účinnosti o 1,5–2 procentní body ve srovnání s měniči 1000 V DC dostupnými nyní na trhu. A měniče DC-DC firmy Aimtec navíc umožňují vytvořit jednoduchý, levný a menší systém hlavních elektrických prvků, které se účastní procesu získávání sluneční energie. To je možné díky inovativní konstrukci a možnosti bezproblémové integrace se širokou škálou výrobků firmy Aimtec. Použití takových řešení je přínosem pro výrobce, protože zkracuje čas potřebný na uvedení výrobku na trh, snižuje náklady a zvyšuje účinnost celého systému.

Globální aktivity pro ekologické zdroje obnovitelné energie

V roce 2015 byla po pařížské konferenci OSN o klimatických změnách podepsána dohoda o redukci globálních emisí skleníkových plynů. To mělo pozitivní vliv na rozvoj a zvýšení popularity ekologických zdrojů obnovitelné energie, jako jsou fotovoltaické panely a větrná energetika. Velká veřejná podpora řešení z oblasti ekologických zdrojů obnovitelné energie, klesající výrobní náklady a nové technologie zvyšující účinnost, to jsou faktory, které by měly zvýšit potřebu FV systémů a větrné energie.

dc dc menide 2019 1
Zlepšení účinnosti napomáhá použití nových měničů. Nyní se FV systémy navrhují na základě modelu užívajícího vstupní napětí 1000 V DC – to je o 33 % nižší napětí než 1500 V DC, které podporují nová řešení firmy Aimtec. Firma GTM vyčíslila, že systémy s vyšším napětím zvyšují účinnost o 1,5–2 procentní body. Ve světle těchto zjištění se situace vyjasnila: dalším krokem v rozvoji fotovoltaických instalací musí být výměna vnitřních komponent zařízení, které jsou částí těchto vysoce vyspělých systémů.

dc dc menide 2019 2

Měničů DC-DC z řady AM10/15/40-800xxS-NZ D

Měniče DC-DC z řady AM10/15/40-800xxS-NZ jsou unikátní výrobky v měřítku trhu dostupné výlučně u některých dodavatelů. Nabízejí rozsah vstupního napětí 200 do 1500 V DC, izolaci 4000 V AC a vestavěné mnoharozměrné ochranné funkce, které mohou být užitečné u různých fotovoltaických systémů a dalších aplikacích vyžadujících stabilní a spolehlivý zdroj napájení (např. větrných turbín).

dc dc menide 2019 3

Proč jsou měniče AM10/15/40-80024s-NZ firmy Aimtec zcela novou kvalitou?

Zde je uvedeno, co odlišuje měniče DC-DC firmy Aimtec od jiných zařízení tohoto typu:

 • Výjimečný, velmi široký rozsah vstupního napětí: od 200 do 1500 V DC;
 • Standardní výstupní napětí: 5 V/12 V/15 V/24 V;
 • Možnost použití při stavbě menších a velmi kompaktních výrobků (frekvenční měnič, monitorovací systém);
 • Četné ochrany:
  – Ochrana proti nízkému napětí na vstupu
  – Ochrana proti přepólování
  – Ochrana proti nadproudu na výstupu
  – Ochrana před zkratem
  – Ochrana proti přepětí;
 • Velká spolehlivost v obtížných podmínkách prostředí;
 • Průmyslový rozsah pracovní teploty: -40 °C~+70 °C;
 • Vysoká účinnost, nízká úroveň zvlnění a rušení;
 • Certifikace EN62109, očekává se certifikace UL508;
 • Montáž desek plošných spojů, možnost montáže na lištu DIN.

Inovativní měnič DC-DC umožňuje, aby výkonový modul v matici slunečních panelů akceptoval výstupní napětí vyšší než 1000 V. To má klíčový význam, protože výstupní napětí je proměnlivé v závislosti na intenzitě slunečního světla. Příliš vysoké výstupní napětí, udržující se po delší dobu, může vést ke ztrátě stability pracovního napětí, k problémů s kabely a zkratům, což může dále způsobit poruchu napájení celého systému.
Zapojení měniče DC-DC je založeno na topologii flyback díky vyspělému a spolehlivému obvodu řízení PWM. Využívá rovněž dva vysokonapěťové tranzistory zapojené do série a izolaci napájení. Vysokonapěťový startovací obvod je zkonstruován s použitím patentové technologie rozběhu Aimtec a má řadu vestavěných ochran.

dc dc menide 2019 4

Jednoduché použití měniče DC-DC z řady AM10/15/40-800xxS-NZ ve FV systému

I. Napájení jednotky monitorující propojovací krabici ve FV instalaci

V případě této typické jednotky monitorující propojovací skříňku v instalaci slunečních panelů široký rozsah vstupního napětí DC-DC a izolace 4000 V AC zjednodušují přeměnu výkonu z matice panelů na napětí 24 V DC, které vyžaduje monitorovací jednotka. Měnič DC-DC AM1DS-0505SH30-NZ napájí Hallovo čidlo a zajišťuje izolaci vysokých napětí od nízkých. Měnič AM2LS-0503S-NZ zajišťuje izolované napětí 3,3 V pro mikrokontrolér. Nakonec vysílač-přijímač RS-485 zajišťuje izolovaný sériový přenos a napájení, což zmenšuje elektromagnetické rušení a zabraňuje rušení vznikající z uzemňovací smyčky. Toto řešení je funkční a zaručuje bezpečnost na nejvyšší úrovni.

dc dc menide 2019 5

II. Napájení jednotky monitorující frekvenční měnič ve FV instalaci

Propojovací krabice sbírá proud z matice fotovoltaických panelů, který následně prochází elektrickou skříňkou DC a mění se na AC ve frekvenčním měniči. Tento proces musí být monitorován, aby byla jistota, že napětí splňuje požadavky. Ve schématu vidíme, že zařízení AM10/15.40W-800-NZ odebírá proud z vysokonapěťové sběrnice a snižuje napětí na 24 V DC. Následně měniče AMSRI-7805-NZ a měnič AMSRI-7815-NZ dodávají s velmi velkou účinností proud o příslušném napětí dalšímu obvodu. Měnič AM2LS-0503S-NZ dodává izolovaný proud DC mikrokontroléru.

Nové měniče firmy Aimtec z řady AM10/15/40-800xxS-NZ nabízejí rozsah vstupního napětí, který je nejširší v oboru: od 200 V DC do 1500 V DC. Doplňuje je kompletní škála výrobků, které umožňují zvýšení efektivity FV systémů o 2 procentní body. Navíc ochrany nejlepší ve třídě zaručují bezpečnou a spolehlivou práci zařízení. Řešení firmy Aimtec pro FV systémy přináší zákazníkům obrovské benefity zjednodušením projektů, snížením nákladů a zlepšením celkové účinnosti systémů. Více informací ohledně představených výrobků lze nají na stránkách TME – autorizovaného distributora značky Aimtec.

TME Czech Republic, s.r.o.
Slévárenská 406/17, 709 00 Ostrava
Tel.: +420 59 66 33 105
Fax: +420 59 66 33 104
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tme.eu

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, únor 2020

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku a software

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Turck na veletrhu Amper 2020 Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti. Přijďte se přesvědčit ve dnech 17.-20.3.2020. Hala V, stánek 2.06.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.