Revoluční měniče DC-DC se širokým rozsahem vstupního napětí pro různé elektrotechnické aplikace

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každoročně se výrobci fotovoltaických modulů (FV) snaží vytvořit účinnější sluneční panely a využívají přitom nová technologická řešení a nové materiály. Přestože se v posledních letech podařilo díky tomu zvýšit účinnost FV systémů, existuje ještě snazší způsob, jak zlepšit jejich efektivitu.

Lze použít například měniče DC-DC z řady AM10/15/40/45/200-NZ firmy Aimtec, které zaručují výjimečně široký rozsah vstupního napětí (od 200 V DC do 1500 V DC). Umožňují zvýšení účinnosti o 1,5–2 procentní body ve srovnání s měniči 1000 V DC dostupnými nyní na trhu. A měniče DC-DC firmy Aimtec navíc umožňují vytvořit jednoduchý, levný a menší systém hlavních elektrických prvků, které se účastní procesu získávání sluneční energie. To je možné díky inovativní konstrukci a možnosti bezproblémové integrace se širokou škálou výrobků firmy Aimtec. Použití takových řešení je přínosem pro výrobce, protože zkracuje čas potřebný na uvedení výrobku na trh, snižuje náklady a zvyšuje účinnost celého systému.

Globální aktivity pro ekologické zdroje obnovitelné energie

V roce 2015 byla po pařížské konferenci OSN o klimatických změnách podepsána dohoda o redukci globálních emisí skleníkových plynů. To mělo pozitivní vliv na rozvoj a zvýšení popularity ekologických zdrojů obnovitelné energie, jako jsou fotovoltaické panely a větrná energetika. Velká veřejná podpora řešení z oblasti ekologických zdrojů obnovitelné energie, klesající výrobní náklady a nové technologie zvyšující účinnost, to jsou faktory, které by měly zvýšit potřebu FV systémů a větrné energie.

dc dc menide 2019 1
Zlepšení účinnosti napomáhá použití nových měničů. Nyní se FV systémy navrhují na základě modelu užívajícího vstupní napětí 1000 V DC – to je o 33 % nižší napětí než 1500 V DC, které podporují nová řešení firmy Aimtec. Firma GTM vyčíslila, že systémy s vyšším napětím zvyšují účinnost o 1,5–2 procentní body. Ve světle těchto zjištění se situace vyjasnila: dalším krokem v rozvoji fotovoltaických instalací musí být výměna vnitřních komponent zařízení, které jsou částí těchto vysoce vyspělých systémů.

dc dc menide 2019 2

Měničů DC-DC z řady AM10/15/40-800xxS-NZ D

Měniče DC-DC z řady AM10/15/40-800xxS-NZ jsou unikátní výrobky v měřítku trhu dostupné výlučně u některých dodavatelů. Nabízejí rozsah vstupního napětí 200 do 1500 V DC, izolaci 4000 V AC a vestavěné mnoharozměrné ochranné funkce, které mohou být užitečné u různých fotovoltaických systémů a dalších aplikacích vyžadujících stabilní a spolehlivý zdroj napájení (např. větrných turbín).

dc dc menide 2019 3

Proč jsou měniče AM10/15/40-80024s-NZ firmy Aimtec zcela novou kvalitou?

Zde je uvedeno, co odlišuje měniče DC-DC firmy Aimtec od jiných zařízení tohoto typu:

 • Výjimečný, velmi široký rozsah vstupního napětí: od 200 do 1500 V DC;
 • Standardní výstupní napětí: 5 V/12 V/15 V/24 V;
 • Možnost použití při stavbě menších a velmi kompaktních výrobků (frekvenční měnič, monitorovací systém);
 • Četné ochrany:
  – Ochrana proti nízkému napětí na vstupu
  – Ochrana proti přepólování
  – Ochrana proti nadproudu na výstupu
  – Ochrana před zkratem
  – Ochrana proti přepětí;
 • Velká spolehlivost v obtížných podmínkách prostředí;
 • Průmyslový rozsah pracovní teploty: -40 °C~+70 °C;
 • Vysoká účinnost, nízká úroveň zvlnění a rušení;
 • Certifikace EN62109, očekává se certifikace UL508;
 • Montáž desek plošných spojů, možnost montáže na lištu DIN.

Inovativní měnič DC-DC umožňuje, aby výkonový modul v matici slunečních panelů akceptoval výstupní napětí vyšší než 1000 V. To má klíčový význam, protože výstupní napětí je proměnlivé v závislosti na intenzitě slunečního světla. Příliš vysoké výstupní napětí, udržující se po delší dobu, může vést ke ztrátě stability pracovního napětí, k problémů s kabely a zkratům, což může dále způsobit poruchu napájení celého systému.
Zapojení měniče DC-DC je založeno na topologii flyback díky vyspělému a spolehlivému obvodu řízení PWM. Využívá rovněž dva vysokonapěťové tranzistory zapojené do série a izolaci napájení. Vysokonapěťový startovací obvod je zkonstruován s použitím patentové technologie rozběhu Aimtec a má řadu vestavěných ochran.

dc dc menide 2019 4

Jednoduché použití měniče DC-DC z řady AM10/15/40-800xxS-NZ ve FV systému

I. Napájení jednotky monitorující propojovací krabici ve FV instalaci

V případě této typické jednotky monitorující propojovací skříňku v instalaci slunečních panelů široký rozsah vstupního napětí DC-DC a izolace 4000 V AC zjednodušují přeměnu výkonu z matice panelů na napětí 24 V DC, které vyžaduje monitorovací jednotka. Měnič DC-DC AM1DS-0505SH30-NZ napájí Hallovo čidlo a zajišťuje izolaci vysokých napětí od nízkých. Měnič AM2LS-0503S-NZ zajišťuje izolované napětí 3,3 V pro mikrokontrolér. Nakonec vysílač-přijímač RS-485 zajišťuje izolovaný sériový přenos a napájení, což zmenšuje elektromagnetické rušení a zabraňuje rušení vznikající z uzemňovací smyčky. Toto řešení je funkční a zaručuje bezpečnost na nejvyšší úrovni.

dc dc menide 2019 5

II. Napájení jednotky monitorující frekvenční měnič ve FV instalaci

Propojovací krabice sbírá proud z matice fotovoltaických panelů, který následně prochází elektrickou skříňkou DC a mění se na AC ve frekvenčním měniči. Tento proces musí být monitorován, aby byla jistota, že napětí splňuje požadavky. Ve schématu vidíme, že zařízení AM10/15.40W-800-NZ odebírá proud z vysokonapěťové sběrnice a snižuje napětí na 24 V DC. Následně měniče AMSRI-7805-NZ a měnič AMSRI-7815-NZ dodávají s velmi velkou účinností proud o příslušném napětí dalšímu obvodu. Měnič AM2LS-0503S-NZ dodává izolovaný proud DC mikrokontroléru.

Nové měniče firmy Aimtec z řady AM10/15/40-800xxS-NZ nabízejí rozsah vstupního napětí, který je nejširší v oboru: od 200 V DC do 1500 V DC. Doplňuje je kompletní škála výrobků, které umožňují zvýšení efektivity FV systémů o 2 procentní body. Navíc ochrany nejlepší ve třídě zaručují bezpečnou a spolehlivou práci zařízení. Řešení firmy Aimtec pro FV systémy přináší zákazníkům obrovské benefity zjednodušením projektů, snížením nákladů a zlepšením celkové účinnosti systémů. Více informací ohledně představených výrobků lze nají na stránkách TME – autorizovaného distributora značky Aimtec.

TME Czech Republic, s.r.o.
Slévárenská 406/17, 709 00 Ostrava
Tel.: +420 59 66 33 105
Fax: +420 59 66 33 104
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tme.eu

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2019

Číslo je zaměřené na zdroje, zálohování, měření a regulaci elektrické energie.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

IO-Link pro jednodušší instalace IO-Link je odpovědí na otázku, jak stavět stroje efektivnější, flexibilnější a výdělečnější.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
ENIKA.CZ s.r.o. - E-SHOP Český výrobce a distributor bezdrátových technologií, svítidel a elektrokomponent.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.