Kolaps, který změnil budoucnost

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Slyšeli jste už někdy o mostu Tacoma Narrows? Jde o proslulý most v USA ve státě Washington, který spadl za dramatických událostí 7. listopadu 1940 pouze 130 dní od slavnostního otevření. Pád byl způsoben fyzikálním jevem známým pod pojmem aeroelastické chvění.

Most byl postaven jako překážka větru, který v osudný den dosáhl rychlosti 68 km/h. Vítr most rozhoupal, což nakonec způsobilo jeho pád.
Nevhodná konstrukce Tacomského mostu a podcenění dynamických účinků větru na vlastní frekvenci kmitání konstrukce mostu vedly k zřícení. Pád mostu ovlivnil vědu, stavebnictví a především obor aeroelastiky a aerodynamiky a tedy i pozdější stavby všech velkých mostů na světě.

kolaps 1

Dovedete si představit něco podobného v distribuční síti?

Feroresonance

V distribučních sítích se vyskytuje podobný jev tzv. feroresonance. Tento fenomén v elektrických sítích způsobuje oscilace.
V sítích dochází k rezonanci mezi indukčností transformátoru a kapacitou vedení. Feroresonantní oscilace mohou být způsobeny např. přechodovými jevy ve výkonových sítích (spínání, přepínání vývodů, atd.). Nejběžnější případ feroresonance se vyskytuje u jednopólově izolovaného přístrojového transformátoru napětí. Netlumené feroresonantní oscilace jsou nebezpečné pro instalovaná zařízení vzhledem k přepětí a proudovému zatížení, což může vést až k trvalému poškození zařízení.
ABB vyvinulo moderní ochranné zařízení VT Guard Pro, které chrání VN induktivní napěťové transformátory před feroresonantními jevy, pomocí okamžitého tlumení oscilací. Při běžném provozu je zařízení neaktivní, což snižuje vlastní spotřebu rozváděče v porovnání s běžně používanými tlumícími odpory.

kolaps 3

VT Guard Pro and VT Guard Pro–D

K dispozici jsou dvě verze zařízení VT Guard Pro a VT Guard Pro-D. Obě verze jsou totožné z hlediska funkčnosti (tlumící schopnost). VT Guard Pro-D má navíc funkce, které umožňují diagnostiku zařízení. Tato diagnostická funkce umožňuje samokontrolu zařízení (funkce jednotlivých obvodů). Informace o stavu zařízení je možno zaslat do nadřazeného systému.

kolaps 2

kolaps 4

Aplikace

VT Guard Pro se zapojuje do otevřeného trojúhelníku, skládajícího se ze tří pomocných vinutí 1f napěťových transformátorů. Může být použitý společně se zemní ochranou (VT Guard Pro se připojí paralelně k zemní ochraně).

Výhody VT Guard Pro

  • Nižší tlumící odpor než u standardních tlumících odporů (poskytuje lepší utlumení feroresonance)
  • Montáž v prostoru nízkonapěťových skříní na DIN lištu
  • Malé rozměry
  • Vhodný pro VN přístrojové napěťové transformátory s pomocným vinutím
  • Vysoká spolehlivost (redundantní obvody)

VT Guard Pro-D nabízí navíc

  • Diagnostické funkce stavu zařízení
  • Spolupráce s nadřazeným systémem

kolaps 5

Prodej přístrojových transformátorů
tel.: +420 547 152 604
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.abb.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cervenec 2022

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2022

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojních zařízení, hromosvody a uzemnění.

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku