Způsoby zabezpečení strojních zařízení ochrannými prvky SICK

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmyslová automatizace znamená nejen zvýšení produktivity práce, ale klade také zvýšené nároky na bezpečnost obsluhy strojních zařízení. Dnešní, v mnoha případech používaná jednoúčelová zařízení, často nevyžadují od obsluhy žádné specifické technické znalosti.

Obsluha pouze založí daný díl na určené místo, uvolní ochranné pole bezpečnostního prvku a stisknutím tlačítka spustí nebezpečné pohyby stroje.Stejně tak obsluha robotizované stanice. Pouze zakládá díly na zakládací místo, opustí nebezpečný prostor a opět stiskem tlačítka spustí pohyb robota.

bezpecnost sick 2016 1

Obsluha všech strojních zařízení musí být dle příslušné legislativy vhodným způsobem chráněna. Nejefektivnější je použití bezpečnostních optoelektronických zařízení, zkráceně AOPD. S AOPD lze zabezpečit nebezpečný prostor, přístup do nebezpečného prostoru nebo zakládací místo. Pro stanovení vhodného způsobu zabezpečení je VŽDY NUTNÉ provést POSOUZENÍ RIZIKA.
Velmi produktivní způsob jak zabezpečit zakládací místo jednoúčelového stroje, je použití bezpečnostních světelných závěsů. Nová řada deTec od společnosti SICK se dodává ve dvou výkonových verzích, CORE a PRIME, a to jak typ 2, tak i typ 4. Rozlišení 14 mm nebo 30 mm je garantováno po celé délce světelného závěsu bez slepých zón. Výška ochranného pole může být až 2100 mm s dosahem až 24 m. Oproti verzi CORE, která splní vaše základní požadavky na bezpečnost až do úrovně PL „e" nebo SIL 3, umožňuje verze PRIME navíc zapojení až třech párů světelných závěsů do kaskády bez jakéhokoliv omezení, kódování paprsků, přímé připojení tlačítka opětovného spuštění, přímé připojení zpětné vazby stykačů (EDM) a zaměřování pomocí integrovaného laserového zaměřovače.
Pro zabezpečení zakládacího místa jednoúčelového stroje lze také použít unikátní bezpečnostní kamerový systém V300 WS. Funkce je stejná, jako u světelného závěsu, s tím rozdílem, že je použit jen jeden aktivní prvek. Vniknutím části lidského těla se přeruší vysílané světlo a nevrátí se tedy zpět na přijímací optický prvek. S bezpečnostní kamerou V300 WS lze zabezpečit zakládací okno o velikosti až 1,5 m x 1,5 m, až do úrovně vlastností PL „d" a SIL 2.

bezpecnost sick 2016 2
K zabezpečení přístupu do nebezpečného prostoru, např. balící linky nebo robotizované stanice, mnohdy stačí několika paprskové světelné mříže. Řada bezpečnostních světelných mříží M4000 se dodává se dvěma až osmi paprsky s dosahem až 70 m. Verze M4000 Standard se používá všude tam, kde je nutný pravidelný přístup osoby do nebezpečného prostoru, varianta M4000 Advanced se používá pro mutingové aplikace.
Pro ochranu nebezpečného prostoru se již mnoho let používá vynález společnosti SICK, bezpečnostní laserový skener. Nejnovější model s názvem microScan3 CORE již v základní verzi umožňuje přepínání ochranných polí, která mohou mít dosah až 5,5 m a úhel snímání je 275°. Nebyla by to firma SICK, kdyby nepřišla s něčím novým a unikátním. Nový microScan3 CORE používá patentovaný způsob snímání objektů HDDM (High Definition Distance Measurement). Jakékoliv jiné bezpečnostní skenery vysílají vždy jeden paprsek pro získání jednoho měřícího signálu. Unikátní systém skeneru microScan3 vyšle vždy svazek 140 paprsků. Světelné paprsky skeneru se vysílají každých 500 ns, navíc je každý 28. paprsek vysílán s náhodným předstihem 80 ns, nebo s náhodným zpožděním 80 ns, čímž je zajištěno, že se dva, proti sobě umístěné skenery navzájem „neoslní". Tento sofistikovaný způsob snímání zaručí, že skener je schopen spolehlivě pracovat ve velmi prašném, znečištěném průmyslovém prostředí, a že skener není ovlivňován okolním světlem, snese totiž oslnění až 40000 lx. Pro porovnání, běžné kancelářské osvětlení dosahuje svítivosti kolem 500 lx. A také umožňuje snímání i velmi tmavých objektů s odrazivostí i 1,8%.
Společnost SICK spol. s r.o., se ovšem nezabývá pouze prodejem produktů, ale poskytuje kvalifikované a akreditované servisní služby. Naše servisní moto: Life Time Services znamená, že prodejem produktu naše komunikace se zákazníkem nekončí, ale pokračuje dál, protože započala už při kvalifikovaném výběru vhodného způsobu zabezpečení dané aplikace, např. posouzením rizika a vytvořením bezpečnostního konceptu. Po nainstalování bezpečnostních prvků provede tým bezpečnostních specialistů akreditovanou inspekci s akreditovaným měřením času doběhu. Protože jsou naše servisní služby akreditované, má zákazník jistotu, že je mu poskytnut kvalifikovaný servis, který podléhá dohledu Českého institutu pro akreditace. Mnoho výrobců strojních zařízení využívá služeb našich specialistů už při návrhu stroje, aby se vyvarovali nedostatků v zabezpečení, protože jejich koncový zákazník nechce jen funkční strojní zařízení, ale i bezpečné strojní zařízení.

bezpecnost sick 2016 3
Více informací, jak správně aplikovat bezpečnostní optoelektronické bezpečnostní prvky, můžete nalézt v publikaci vydané společností SICK spol. s r.o. „V šesti krocích k bezpečnému stroji", případně se můžete zúčastnit školení, která pořádáme v prostorách naší společnosti nebo i přímo u zákazníka. Provádíme školení o legislativních požadavcích a výkladu příslušných norem a zákonů. Dále provádíme školení o tom jak provést posouzení rizika dle ČSN EN ISO 12100 a i školení o používání softwarového nástroje SISTEMA. Termíny školení a přihlašovací formulář naleznete na www.sick.com/cz/cs/training-and-seminars/w/trainings/

bezpecnost sick 2016 logo

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 1487/2a, 101 00 Praha
Tel.: +420 257 911 850
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.