Využití lokálních sítí PROFINET a PROFIsafe při projektování bezpečné automatizace výrobních linek a zařízení

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Článek navazuje a doplňuje příspěvek, který byl publikován v zářijovém čísle a týkal se využití digitálního dvojčete pro projektování výroby a její bezpečnou automatizaci.

Vzhledem k rozsáhlé dispozici instalovaného zařízení a postupnému rušení a zprovozňování nových částí bylo od počátku více než jasné, že koncepce řízení musí být vhodně strukturovaná a decentralizovaná, využívající lokální síť PROFINET a PROFIsafe.

Struktura PROFINET lokální sítě je vytvořena pomocí switchů Siemens SCALANCE řady XC208. Důležitou součástí projektované LAN je také její monitoring. Analyzátor PROFINET-Inspektor NT firmy Indu-Sol GmbH monitoruje pasivně stav sítě permanentně, viz obr.1. Na základě vyhodnocení telegramů dokáže měřit rozhodující parametry kvality komunikace, například vytížení sítě, poměr synchronní a asynchronní komunikace, zpoždění telegramů, chybné nebo ztracené telegramy nebo výpadky zařízení na síti. Analyzátor poskytne včas informaci o změnách v síti a umožní personálu údržby, aby včas adekvátně zareagoval. Pro úplnost je třeba znínit, že k dispozici je také řešení fy Siemens, ale museli jsme respektovat požadavky cílového zákazníka.

profisafe 2020 1
Při návrhu systému řízení jsme kladli důraz na maximální uplatnění lokální průmyslové sítě včetně dimenzování frekvenčních měničů umístěných přímo na stroji resp. v jeho blízkosti. Díky decentrálním V/V modulům systému řízení se výrazně zjednodušilo dimenzování potřebné kabeláže.
Centrální bezpečnostní PLC Siemens Simatic s procesorem S7-1517F-3PN/DP a decentrálními moduly ET200SP využívají kombinaci standardních DI/DO a bezpečnostních F-DI/F-DO modulů, do kterých jsou připojeny světelné závory, bezpečnostní dveřní systémy nebo tlačítka nouzového zastavení. Decentrální koncept systému řízení s využitím průmyslové lokální sítě LAN (Local Area Network) PROFINET/PROFIsafe zahrnuje také projektované elektrické pohony. Frekvenční měniče Siemens řady Sinamics G120D s řídicí jednotkou CU240D-2 PN-F jsou vybaveny bezpečnostní funkcí STO (Safe Torque Off).

profisafe 2020 2
PROFIsafe na základě PROFINET sítě podporuje standardní a bezpečnostní komunikaci přes jednu fyzickou sběrnici. U elektrických pohonů lze pak definovat bezpečnostní funkce nejen typu STO (Safe Torque Off), ale také SBC (Safe Brake Control), SS1 (Safe Stop 1), SLS (Safely Limited Speed), SSM (Safe Speed Monitor) resp. SDI (Safe Direction). Stupeň bezpečnosti vyplývá z analýzy rizik a implementace požadované úrovně PL (Performance Level) dle normy ČSN EN 13849-1.

profisafe 2020 3
Bezpečná architektura lokální sítě nabízí využití i při vzdálené diagnostice systému řízení. Lze diagnostikovat veškerá zařízení včetně polní instrumentace, která jsou v síti. Výše popsaný koncept bezpečné automatizace vytvořený pomocí decentralizované architektury systému řízení a polní instrumentace s rozhraním PROFINET/PROFIsafe minimalizuje časové nároky na zprovoznění, redukuje množství a délku kabeláže a poskytuje nové diagnostické možnosti.

Taurid Ostrava s.r.o.
Starobělská 3040/56, 700 30 Ostrava
Tel.: +420 599 507 800
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.taurid.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, září 2020

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Digitalizace výrobních procesů již není vize budoucnosti Vše pro průmyslový Ethernet, IO-Link, Průmysl 4.0, Průmyslový Cloud a mnoho dalšího...
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.