Vysoce přesný monitoring mezer ve strojních zařízeních

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Společnost Micro-Epsilon vyvinula nový výkonný kontrolér eddyNCDT 3060 určený pro snímače měřící vzdálenost a polohu na základě principu vířivých proudů. Jedinečným způsobem kombinuje přesnost, rychlost a teplotní stabilitu.

K výhodám systému patří také maximálně snadné použití a vynikající poměr cena/výkon. Kontrolér své silné stránky prokazuje například při měření mezer v náročných průmyslových podmínkách.

Analýza mezer v axiálních pístových čerpadlech

Systém eddyNCDT 3060 pro měření na bázi vířivých proudů nachází uplatnění také při analýze mezer v axiálních pístových čerpadlech, v nichž snímače na velmi omezeném prostoru, při vysoké rotační rychlosti a za náročných podmínek monitorují mezery mezi těsněním.
Pro zajištění optimálního a co nejdelšího otáčení připojených mechanických dílů je důležité minimalizovat tření. Nejlepší kluzné vlastnosti v tomto případě zajišťují úzké mezery mezi jednotlivými komponenty. Většina z těchto mezer má šířku méně než 20 mikrometrů, přičemž některé jsou užší než pouhých 10 mikrometrů. Tyto tzv. těsnicí mezery nejenže omezují tření, ale také mají za úkol udržovat hydraulický olej v oběhu, čímž výrazně ovlivňují provozní režim strojů. Změny velikosti mezer mohou vést ke ztrátě tlaku nebo dokonce k selhání čerpadla. Pro vytvoření optimální konstrukce čerpadla se chování mezer sleduje a měří ve zkušebním zařízení.
Vzhledem k extrémním požadavkům doposud nebylo možné provádět měření mezer přímo uvnitř čerpadla. Používané snímače poskytují přesné výsledky i v případě, že jsou vystaveny vysokým rotačním rychlostem, vysokému tlaku a teplotám nad 100°C. Čerpadla jsou navíc extrémně kompaktní, což výrazně omezuje prostor pro integraci snímačů. Díky svým miniaturním rozměrům, teplotní stabilitě a odolnosti vůči tlaku jsou snímače eddyNCDT ideálním řešením do takto náročných podmínek. Všechny tyto vlastnosti činí z měřicího systému eddyNCDT 3060, který funguje na bázi vířivých proudů, dokonalý prostředek pro testování čerpadel ve zkušebnách.

monitoring mezer 2019 1

Monitoring mazacích drážek v hydrostatických ložiscích

Další oblastí, ve které nachází uplatnění měřicí systém eddyNCDT 3060, je monitoring mazacích drážek v hydrostatických ložiscích. S hydrostatickými ložisky se můžeme setkat ve velkých zařízeních, jako jsou drtiče kamenů, teleskopické systémy atd. Monitoring velikosti mazací drážky v těchto ložiscích je velmi důležitý, protože veškeré narušení funkčnosti hydrauliky může způsobit pokles tlaku, což v extrémních případech může vést k uzavření drážky, k poškození ložisek a nakonec k selhání celého zařízení. Aby byla možná modernizace starších zařízení, musí se měřicí systém namontovaný na ložisku vyznačovat snadnou instalací. Vzhledem k dlouhé životnosti a celosvětovému používání těchto zařízení by snímač měl umožňovat snadnou výměnu.

monitoring mezer 2019 3

K těmto účelům se používají bezkontaktní snímače eddyNCDT 3060. Rozhodujícími kritérii při tomto měření jsou reprodukovatelnost a vysoká teplotní stabilita. Snímače řady eddyNCDT 3060 nabízejí robustní a současně kompaktní design. Zařízení je provozováno ve venkovním prostředí, kde je vystaveno oleji a vodě.

Měření ložiskové mezery na větrných turbínách

Větrné turbíny obvykle mají dvě hlavní ložiska, v nichž běží hřídel rotoru. Kvůli bezpečnosti a nákladům větrné turbíny vyžadují nepřetržitou kontrolu.
Jedním z hlavních cílů této kontroly je monitoring ložiskové mezery mezi povrchem ložiska a hnací hřídelí. Přímému kontaktu mezi povrchem ložiska a hřídelí brání olejový film v mazací mezeře. Lepší kluzné vlastnosti ložiska zvyšují účinnost turbíny a současně prodlužují její životnost. Kluzné vlastnosti závisejí zejména na šířce ložiskové mezery. Z velikosti ložiskové mezery lze odvodit opotřebení ložiska. Při zmenšení mezery dochází k tomu, že povrch ložiska je pokryt tenčí vrstvou oleje, což následně vede k vysokým teplotám, rychlému opotřebování a poškození ložiska. V nejhorším případě může dojít k celkovému zastavení turbíny, které bývá spojeno s vysokými servisními náklady.

monitoring mezer 2019 2
Ložiskové mezery bývaly doposud měřeny dotykem, zatímco turbína byla mimo provoz. Snímače eddyNCDT měření provádějí během chodu turbíny, což umožňuje spolehlivou a úspornou analýzu v reálném čase. Tyto snímače lze používat ve zkušebních zařízeních a také v sériové výrobě. Výhodou použití snímačů v sériové výrobě je možnost jejich přesného seřízení již během fáze instalace a zprovoznění.

MICRO-EPSILON Czech Republic s.r.o.
Na Libuši 891, 391 65 Bechyně
Tel. +420 381 213 011
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.micro-epsilon.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.