V poslední době se stále více lidí přiklání k inteligentním elektroinstalacím, kde boduje značka řídicího systému Tecomat. Stále častěji se ve své nejnovější generaci zvané Tecomat Foxtrot objevuje v domácí automatizaci a pro řízení domů a budov, kde umožňuje systémově ovládat prakticky veškeré technologie.
Zajímalo nás, jak je to s oblastí průmyslové automatizace, odkud řídicí systém Tecomat primárně vzešel. Vydali jsme se proto do společnosti Teco a.s., která systém vyvinula a nadále vyvíjí, kde se nám věnoval obchodní ředitel, pan Ing. Jaromír Klaban, který nám ochotně odpověděl na položené otázky.
Zaznamenali jsme, že jste se stali velmi používanou značkou pro řízení domovních aplikací, jak je to s průmyslovými aplikacemi, opustili jste je?
Nikoliv! Zákazníky a obory aplikací zásadně neopouštíme. V průmyslových aplikacích je náš základ. Odtud vzešla dědičnost komunikačních protokolů i programovacích prostředků a jazyků v našich řídicích systémech. Průmyslové aplikace mají výrazně delší životní cyklus než například počítače, notebooky nebo chytré telefony, kde se modely a operační systémy střídají každého půl roku a trh neustálou výměnu hardwaru a upgrade softwaru v podstatě přijal. Průmyslové aplikace mají převážně investiční charakter, kde životnost stroje nebo linky se předpokládá deset i více let. Kontinuálně dodáváme např. pro České dráhy i pro pražský Dopravní podnik. Tam vybavení trakčních napájecích stanic musí vydržet desítky let. Mezi průmyslové aplikace řadíme např. tepelná čerpadla. Foxtroty v tzv. OEM verzi si vybralo šest tuzemských výrobců jako základní řízení svých výrobků, která dodávají do celého světa. Takové zákazníky nelze opustit jen proto, že se zároveň slibně rozjíždí oblast domácí automatizace.
Co se pod značkou Tecomat skrývá, jedná se jen o řídicí systém s několika vstupy a výstupy nebo o podstatně komplexnější zařízení?
Systém Tecomat Foxtrot je dnes devátou generací programovatelných automatů z Kolína. Vyrábíme je již 38. rokem. Foxtrot v sobě nese geny všech svých předchůdců. Myslím tím tedy všechny dobré, osvědčené a ověřené vlastnosti. Zejména vlastnosti svého současného většího bratra - modulární stavebnice Tecomat TC700 - se schopností řídit tisíce vstupů a výstupů v reálném čase. Foxtrot z ní přebral systémovou rychlou sběrnici, přes kterou může přímo řídit cca 250 rychlých vstupů a výstupů. Některé z nich mohou zpracovat signály s frekvencí změn 5 až 100kHz. Zároveň lze k jedné centrální jednotce připojit až 320 modulů přes dvouvodičovou instalační sběrnici CIB- Common installation bus®. Tu jsme pro generaci Foxtrotu vyvinuli, jako moderní, spolehlivou a odolnou instalační sběrnici pro domy a budovy. Modulem na této sběrnici může být třeba vypínač na zdi, snímač teploty, vlhkosti a CO2, stmívač nebo ovladač radiátorového ventilu. Největší moduly na sběrnici CIB mají až 32 vstupů a výstupů. Tak se dostáváme na teoretický potenciál desetitisíce připojených bodů.
Praktické aplikace ale většinou preferují rozdělení větších úloh na menší provozní celky a jejich následné propojení. Systémy Tecomat podporují vzájemné propojení do sítě. Třeba přes síť ethernet nebo i přes sériové linky. Propojovat navzájem lze i nové Tecomaty s těmi staršími z předchozích generací. Takže pod značkou Tecomat se skrývá systém konstruovaný tak, aby v praxi na žádná omezení z rozsahu nenarazil.
Jak se uplatní integrace inteligentních elektroinstalačních prvků v řídicím systému v průmyslových aplikacích?
Kromě zmíněných čidel teploty, vlhkosti, CO2, vypínačů, a radiátorových ventilů přímo připojených i napájených přes dva vodiče sběrnice CIB, naleznete v sortimentu modulů i další speciality používané v domovních instalacích jako čtečky RFID karet, hlasové moduly přehrávající do reproduktorů zvukové soubory podle zaslaného kódu, čidla koncentrace kouře a nejrůznějších plynů, čidla osvětlení nebo nově čidla oslunění tzv. solární iradiace. To vše lze použít i v průmyslových aplikacích. Master sběrnice CIB je v každém centrálním modulu, takže i stroj nebo průmyslová linka s Foxtrotem dnes může na obsluhu promluvit, pomoci mu například s diagnostikou poruch. Vzdálená telemetrická stanice vybavená Foxtrotem zase jednoduše přes CIB připojí čtečku RFID karet. Pro identifikaci osoby přicházející na servis stanice tak není třeba instalovat samostatný přístupový systém.
Dá se říci, že obory domácí a průmyslové automatizace se hodně prolínají a obohacují se navzájem?
Ano. A v tom je půvab i síla řešení na bázi Foxtrotu. Obohacení průmyslových aplikací moduly pro domácí automatizaci na sběrnici CIB jsem zmínil před chvílí. Naopak univerzalita a v průmyslu ověřená a standardizovaná softwarová řešení, se ve Foxtrotu bez jakýchkoliv bariér propojují se světem domovní automatizace, která má svá specifika především ve specializovaných vstupech a výstupech tzv. senzorech a aktorech. Dnes pokročilé domovní instalace řízené Foxtrotem kromě obligátních světelných scén, ovládání žaluzií a zónové regulace teploty zahrnují také třeba sofistikovaný management energií. Není to pouze měření spotřeby elektřiny vody a plynu, ale aktivně řízená spotřeba podle aktuálního výkonu fotovoltaických panelů na střeše domu, včetně akumulace energie do baterií nebo do teplé vody, to vše s kalkulací nízkého a vysokého tarifu a automatické rozhodování o prioritách podle lokální předpovědi počasí, které si Foxtrot přečte z internetu. A to už je třeba sáhnout po nestandardních algoritmech, známých spíše z průmyslu než z typicky domovních aplikací.
Lze řídit a monitorovat technologie z oblasti průmyslové automatizace či technologie budov pomocí webového rozhraní, aplikace v mobilním telefonu nebo jiné dálkové technologie?
To je další významné rozšíření možností strojů, linek nebo telemetrických stanic vybavených Foxtrotem. Původní zadání přímého dálkového přístupu k ovládání domu přes internet naplnili naši vývojáři při řešení více než vrchovatě. Ve stejném roce, kdy jsme uvedli na trh Foxtrot s vlastním webovým serverem, se objevil na trhu první chytrý telefon – iPhone. Jeho vestavěný prohlížeč byl od začátku kompatibilní s volně programovatelnými webovými stránkami, které si Foxtrot drží ve vlastní paměti. Prohlížeč systému Android ve verzi 4.0 dorostl ke kompatibilitě se stránkami Foxtrotu zhruba před 3 roky. Moderní velkoplošné Smart TV zobrazují tyto webové stránky také napřímo. To dokazuje, že naši vývojáři zvolili správné webové technologie již od samého počátku. A to vše mohou využívat všechny další aplikace Foxtrotu.
I ty průmyslové. Stroje, linky, procesy, domy nebo budovy bez rozdílu, tj. cokoli vybavené Foxtrotem získává automaticky vlastní webový server a stává se tak integrální součástí tzv. Internetu věcí.
Jaké jsou další možnosti rozšíření Vašeho systému, nabízíte zde nějaké?
Systém je stavěn a dodáván jako systém otevřený. S moduly, s komunikačními kanály a programovacími nástroji tak, aby si zákazník – systémový integrátor a programátor mohl sám připojit jiná zařízení. Dávno předtím, než jsme ohlásili jako novinku funkční blok komunikace se zabezpečovací ústřednou Paradox, byly schopni si někteří zákazníci tuto ústřednu připojit sami.
Řada komunikací a rozšíření však vyžadují hlubší znalosti a integraci buď do firmwaru centrální jednotky nebo do vývojového prostředí Mosaic. Zde bych zmínil integrovaný protokol IEC-60870-5-104 používaný v energetice, BACNet používaný pro integraci provozních souborů větších komerčních budov, Mbus pro sběr dat z měřičů energií, Profibus a Modbus reprezentující průmyslové sériové sběrnice. Http, smtp, sntp a přenosové protokoly UDP a TCP/IP jsou otevřeny uživatelským rozšířením využívající ethernet a internet. Tomu dále odpovídají nové funkční bloky na zpracování souborů s daty ve formátu XML a JSON. Pokud se vrátíme do oblasti řízení budov a domů, za významný nástroj rozšíření možností Foxtrotu považuji oboustrannou komunikaci se senzory a aktory v sítích KNX. Otázka zda Foxtrot s CIB sběrnicí nebo systém s KNX sběrnicí tak pozbývá významu. Obojí lze podle potřeby kombinovat.
Také bych chtěl zmínit novou serverovou službu TecoRoute. Je určena pro snadné dálkové připojení Foxtrotů přes síť internet a to bez nutnosti mít přidělenu veřejnou IP adresu a bez nutnosti pečovat o nastavení routerů při jejich výměně nebo při změnách u poskytovatele internetu. Programátor přes Mosaic nebo koncový uživatel přes webový prohlížeč se pak na dálku připojí pouhým zapsáním jména a hesla toho kterého automatu.
Jak je u systému zajištěn požadavek na zajištění nepřetržitého provozu a odolnost proti výskytu poruch?
Odolnost a schopnost nepřetržitého provozu je dána samotnou konstrukcí, lety praktických zkušeností a získáváním zpětné vazby z provozu a dodržováním technologických postupů ve výrobě. Certifkaci dle ISO9001 máme od roku 1996. Na jedné straně asi není v dnešní době problém na desku plošného spoje umístit výkonný procesor, velkou paměť, na stroji osadit nebo nechat si osadit všechny součástky, portovat operační systém a sestavit program vykonávající určitou finální úlohu a ohlásit, že mám nový pokrokový výrobek. Je to řekněme 20-30% celé práce. Další procenta práce na spolehlivém systému jsou poměrně velké části firmware a dodatečného HW, které slouží k auto-diagnostice a autokorekcím stavů, když už nějaká porucha vznikne. Je to také o řízené správě firmwarů, dnes již ve stovkách typů základních a rozšiřujících modulů.
Jsme hrdi na to, že například známá Zpívající fontána v Mariánských Lázních dodnes funguje s původním systémem NS-905 dodaným před 28 lety ještě jako Tesla Kolín.
V oblasti průmyslových aplikací je jednou z nejrozšířenějších aplikací řízení strojních zařízení s pohony, poradí si Tecomat s tímto problémem?
V systému TC700 jsou již roky k dispozici moduly pro řízení až 6 os včetně interpolace mezi nimi. Byly s nimi zrealizovány nejrůznější akce. Například letmé nůžky pro stříhání běhounů v gumárenském průmyslu. K těmto modulům náleží i knihovna funkčních bloků nazvaná Motion Library, kde je většina funkcí kompatibilní s definicí Motion Control od mezinárodní organizace PLCOpen, jejíž členem je Teco od roku 2003. Ale ani Foxtrot v tomto směru nezaostává a máme pro něj nově připraveny i klony těchto osvědčených polohovacích modulů z řady TC700.
Pro řídicí systém je důležité i programové vybavení. Mohl byste nám říci, jaké programové vybavení používáte pro tvorbu a ladění programů? Je programování Vašeho řídicího systému podle harmonizovaných norem IEC/EN/ČSN 61131?
Pro programování systému Tecomat všech posledních generací se používá program Mosaic běžící na PC resp. dnes na noteboocích. Již v roce 2000 jsme jej uvedli jako novinku v rámci přechodu od končícího MS DOS na MS Windows. Zároveň s jeho uvedením jsme zapracovali rozšíření možností programování o dva textové a dva grafické jazyky striktně kompatibilní s mezinárodní normou IEC 61131-3 a v souladu s touto normou přepracovali datový model, tj. správu proměnných a jejích datových typů. Dnes, když s Mosaicem seznámíme zákazníky ze zahraničí, i bez školení a v podstatě okamžitě jsou schopni jej začít používat, protože vidí analogie s programy, na které jsou zvyklí z praxe s jinými systémy. Podobně je to u studentů, kteří se již naučili programování obdobného zahraničního PLC.
Ještě bych si dovolil poznámku. Mosaic je dosud jediným českým programem pro přípravu PLC programů dle již zmíněné normy. Je volně ke stažení na internetu. Toho využívají jak na univerzitách, tak na středních školách, kde základy programování PLC učí bez jazykových bariér právě na Mosaicu.
Potvrdil jste nám, že systémy Tecomat zůstávají pevně zakotveny v průmyslových aplikacích, dopravě i energetice. Mohl byste nám popsat nějaké zajímavé instalace z poslední doby?
Jedna z viditelných aplikací je řízení 38 informačních tabulí pro řidiče, které jsou od minulého dubna rozesety na dopravních tepnách po hlavním městě Praze. Foxtrot komunikuje s redakčním systémem v dopravní centrále přes metropolitní bezdrátovou síť Tetra krátkými datovými zprávami a z nich sestavuje textové i grafické informace pro řidiče. To, že ovládá i plnobarevné maticové zobrazení zátěžových map před Barrandovským mostem a před mostem Barikádníků, dokladuje univerzalitu našeho PLC. Poradit si i se zpracováním bitově orientovaných grafických informací.
Dodáváme i do zahraničí. Dodali jsme bezdrátovou telemetrickou síť pro vodárenské společnosti měst Nicosie a Larnaca na Kypru. Pro stokilometrové vodárenské sítě dodáváme Tecomaty i do Íránu. Pro Black Sea Terminal nedaleko přístavu Poti v Gruzii, jsme dodali v minulém roce rozšíření pro řízení překladiště zkapalněného plynu. V roce 2006 jsme tam totiž dodali kompletní řízení překladiště ropy z Azerbajdžánu na námořní tankery. 26 Foxtrotů najdete i „v poli" největší české FV elektrárny Vepřek s instalovaným výkonem 35 MWp, nedaleko Mělníka.
Na koho se mohou zájemci o systém obrátit? Je možné se na vaši společnost obrátit na přímo nebo prodáváte pouze prostřednictvím systémových partnerů a integrátorů?
Záleží na tom, kdo je zájemce a s čím se chce obrátit. Pokud je to koncový zákazník s konkrétním individuálním projektem, měl by prvně hledat mezi našimi systémovými integrátory a to buď podle jeho specializace, nebo podle jeho teritoriálního záběru. Když neví, poradíme a vhodnou firmu doporučíme. Pokud se jedná o technické informace, může se každý obrátit na naši technickou podporu, nebo na otevřené fórum, které provozujeme na portálu Elektrika.cz. Výrobce strojů a zařízení přímo řízených Foxtrotem podporujeme napřímo jako jejich OEM partner.
Děkuji Vám, pane řediteli, za rozhovor a přeji Vám, Vašemu systému i celé společnosti Teco a.s. mnoho úspěchů do budoucna.
Teco a.s.
Havlíčkova 260
280 02 Kolín
Tel.: +420 321 737 611
Fax: +420 321 737 633
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tecomat.cz