Technologie, které vám pomohou transparentně monitorovat a spravovat průmyslové sítě

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmyslové komunikační sítě jsou základním stavebním kamenem v procesu digitalizace každého moderního podniku.

Občas však může dojít k selhání části výrobní sítě nebo nějakého komponentu, který může zapříčinit i nenadálé zastavení výroby. Informace o aktuálním stavu průmyslové výrobní sítě jsou pro podnik klíčové. SINEMA Server společnosti Siemens je chytrým správcem sítí, který umožňuje jejich monitorování i diagnostiku v případě chybného fungování, poruchy nebo výpadku.

Selhání i jediné síťové komponenty dokáže vyústit ve sled různých varování a poplachů a může se tak zablokovat i přístup k jiným síťovým zařízením nebo jim znemožnit vzájemnou komunikaci. Kombinace topologického zapojení a online diagnostická data z jednotlivých síťových uzlů jsou rozhodující pro identifikaci a odstranění příčiny poruchy v síti. Kompletní síťová analýza a zmapování možných příčin chyb síťových zařízení nebo kabeláže jsou obzvlášť důležité pro rychlé odstranění poruchy. Díky tomu se zvýší dostupnost výrobní technologie.
Software SINEMA Server je navržený pro průmyslové aplikace. Dokáže zobrazit náhled celé průmyslové sítě, diagnostiku síťových komponent jako jsou routery, switche až po aktivní prvky automatizace jako jsou jednotlivá PLC, distribuované I/O zařízení, měniče apod. SINEMA Server automaticky načítá topologii sítí, zobrazuje aktuální topologii zapojení a monitoruje jakékoliv změny v síti. Typy kabelů, redundantní zapojení, použité sítě VLAN, ale také všechna bezdrátová připojení mezi přístupovými body (AP) a klienty se přehledně zobrazují v grafické podobě.
Diagnostická data jsou sbírána ze všech síťových prvků pomocí protokolu SNMP (Simple Network Management Protocol) a jsou centrálně uchovávána. Je také možné přímo přistupovat k řídicím jednotkám Simatic PLC a jednotlivým Profinet uzlům. Diagnostika sítě může být navíc jednoduše integrována do HMI/SCADA systémů za použití protokolu OPC UA.

sinema 2019 1

Automatická detekce zařízení v síťové topologii

Za pomocí protokolů DCP, ICMP a SNMP dokáže software SINEMA Server rozeznat Profinet/Ethernetová zařízení v síti a následně zobrazit jejich topologický náhled ve webovém rozhraní. Jednoduchost SINEMA Serveru šetří čas personálu zajišťujícímu spolehlivost výrobní sítě, který tak může monitorovat stav jednotlivých zařízení a jejich zapojení v reálném čase. Navíc je k dispozici i detailní přehled údajů jednotlivých komponent (jako jsou IP adresy, výrobní čísla, objednací čísla, verze firmwarů apod.), a to nejen značky Siemens, ale také zařízení třetích stran.

Síťová topologie na míru

Automaticky generovaný náhled na topologii sítě je užitečný, ale ještě efektivnější je sestavení struktury síťového náhledu podle uživatelských preferencí. Tyto topologie na míru lze doplnit o schéma budovy nebo výrobního zařízení, což umožňuje snadnou identifikaci původce poruchy v případě výpadku. Tato komponenta může být následně rychle nalezena a opravena nebo vyměněna. Uživatelská konfigurace sítě na míru však nekončí u síťového zobrazení.
SINEMA Server umožňuje mimo jiné nastavení uživatelských rolí v rámci celého systému. Administrátoři tak mohou definovat role, jako je například „zaměstnanec údržby" a nastavit jeho práva a výchozí síťový náhled. Toto zabrání paralelní práci více uživatelů s jinými úlohami v rámci jednoho SINEMA Serveru.

sinema 2019 3

Reportování

SINEMA Server umožňuje nejen nahlížet na stav sítě v daném momentě, ale zároveň i analyzovat historické hodnoty jednotlivých síťových komponent jako je vytížení jednotlivých portů apod. To umožňuje efektivní časové procházení a filtrování a následnou evaluaci zjištěných hodnot. Lze tak snadno předcházet budoucím problémům v síťovém zapojení a případným výpadkům v síti.

Diagnostika systémů s identickými IP adresami

Řada výrobců strojů (zejména OEM) často konfiguruje své zařízení stejnými IP adresami. Stroje jsou typicky integrovány do průmyslových sítí prostřednictvím NAT routerů. SINEMA Server dokáže sledovat a diagnostikovat průmyslové sítě, ve kterých jsou připojené identické stroje a výrobní linky.

SINEMA Server v praxi

SINEMA Server představuje správný krok směrem k digitalizaci průmyslové výroby. O výhodách tohoto řešení se již přesvědčila společnost Molkerei Ammerland, která ročně zpracuje 1,7 miliardy litrů mléka. Mezi její hlavní produkty patří sýry a mléčné výrobky jako smetana nebo podmáslí.
SINEMA Server zde podporuje dynamický růst celé produkce a zajišťuje efektivní fungování jejich průmyslové sítě. Produkce se tak těší neustálé expanzi – jen za krátký čas byl výrobní závod zvětšen dokonce o třetinu. Pro modernizaci svého výrobního zařízení si Molkerei Ammerland zvolila průmyslové komponenty značky Siemens, které doplnili stávajících 200 síťových zařízení třetích stran. Software SINEMA Server jim pomáhá spravovat veškeré monitorování, řídící úkony a zároveň poskytuje maximální transparentnost celé sítě.

sinema 2019 4

Zvýšení dostupnosti lakovny

SINEMA Server nachází uplatnění i v automobilovém odvětví, konkrétně v oblasti lakování karosérií. Lakovna je vysoce automatizovanou částí každého výrobce automobilů. Nároky na dostupnost a spolehlivost jednotlivých komponent v této části průmyslové sítě jsou vysoké. Jakékoliv selhání může být kritické pro běh celé výrobní linky. Společnost Siemens navrhla řešení pro lakovnu se 6 linkami, které obstarávají montáž ochranných prvků podvozku, aplikaci podkladního laku a lakování samotné. Součástí této výrobní sítě je 500 zařízení, včetně zařízení třetích stran. Klíčovým požadavkem pro konstrukci této sítě byla dostupnost – automatická detekce zařízení a generování její topologie, stejně jako její efektivní vizuální zobrazení, které nevyžaduje žádné programátorské úsilí. Pro správu a monitorování této sítě byly použity dva SINEMA Servery, jeden pro podvozkové komponenty se 150 zařízeními a druhý pro proces lakování s 350 zařízeními. Servery byly umístěny v kontrolní místnosti závodu, kde operují na bázi master/slave párování. SINEMA Server je přístupný pomocí webového prohlížeče a umožňuje přístup k oběma serverům z různých stanic v samotné výrobní části závodu.

Více informací naleznete na: www.siemens.com/sinema-server
nebo nás kontaktujte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl duben 2020

ElektroPrůmysl.cz, květen 2020

Číslo je zaměřené na kabely, vodiče, kabelové žlaby, rošty, lávky a žebříky, svorky a konektory.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

ifm electronic - Světová jednička v oblasti průmyslové senzoriky a automatizace Pomáháme průmyslu vstoupit do digitální sféry INDUSTRY 4.0
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.