Svezte se na autonomních vozících do světa Průmyslu 4.0

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Průmyslová automatizace v současnosti prožívá novou technologickou revoluci, označovanou jako Průmysl 4.0. Výrobní průmysl se pozvolna mění a s ním i požadavky na způsob a rychlost výroby.

Menší výrobní dávky, větší míra autonomních procesů, rozmach robotizace a vyšší rychlost výroby. Flexibilita výrobních procesů s sebou přináší i vyšší nároky na logistiku. Z hlediska průmyslové výroby a skladování se dnes nejvíce skloňuje téma intralogistiky a autonomních vozítek.

Právě pro dopravu výrobních dílů a součástek v rámci továrny, vyskladnění přepravek a zabalených krabic se zbožím, ale i přepravu hotových výrobků, jsou určená autonomní vozidla AGV (automated guided vehicles) a jejich menší sourozenci AGC (automated guided carts). Robustní tahače a platformová AGV pak pomohou pracovníkům i s převážením těžkých břemen.
S tím, jak se mění způsob průmyslové výroby, vznikají nové nároky i na intralogistiku a autonomní vozítka. Pomalu nastupuje trend, kdy je část pásové výroby nahrazována ostrovními pracovišti, která jsou propojená právě pomocí autonomních vozítek. V továrnách, kde se pohybují lidé, to znamená i vysoké nároky na bezpečnost a prevenci kolizí. Antikolizní systém je důležitý i z důvodu ochrany majetku a jako prevence srážky s jiným vozítkem. Rostoucí oblast e-commerce zvyšuje nároky na rychlost logistiky a minimální prostoje AGV. Budoucností je využití kolaborativních robotů, pohybujících se na autonomních vozítkách podle potřeby od jednoho pracoviště k druhému.

agv 2019 1
Moderní autonomně řízená vozítka tedy musí mít přesnou navigaci, udávat přehled o své poloze, být bezpečná pro lidi i majetek a fungovat co nejefektivněji.
Možnosti využití autonomních vozítek se neustále rozšiřují. To jde ruku v ruce i s tím, jaké senzory a bezpečnostní prvky lze na autonomně řízená vozítka instalovat. Společnost SICK je lídrem v oblasti inteligentních senzorických a bezpečnostních systémů, využitelných pro řízení a bezpečnost autonomních vozítek AGC a AGV. Řečeno automobilovou technologií, „základní výbavu“ AGV/AGC můžeme pro zjednodušení rozdělit do tří kategorií. Ty se mohou potom rozšiřovat o další, „doplňkovou výbavu“.

Navigace a polohování

 • Vedení v dráze – senzory pro detekci magnetického nebo barevného pásku na podlaze, navigace pomocí virtuální dráhy
 • Lokalizace – lokalizace v prostoru pomocí 2D LiDAR skenerů podle konturové mapy nebo pomocí odrazek, lokalizace pomocí čárových a QR kódů na podlaze nebo čtení RFID tagů, identifikace a komunikace pomocí GPS, GSM a UWB
 • Kontrola pohybu – zpětná vazba od pohyblivých částí z enkodérů a motorfeedbacků, případně od indukčních snímačů nebo snímačů náklonu

Snímání okolí a bezpečnost

 • Prevence kolizí – 2D senzory na principu LiDAR, ultrazvukové senzory, antikolizní 3D snapshot kamery
 • Bezpečnost osob – Bezpečnostní spínače, bezpečnostní LiDAR skenery.
 • Bezpečné řešení pro řízení – Bezpečnostní relé, bezpečnostní enkodérová řešení, bezpečnostní moduly Flexi Soft
 • Záznam kolizí a důležitých událostí – Kamera EventCam pro zpětný záznam toho co se děje před/za vozítkem

agv 2019 2

Manipulace s nákladem

 • Detekce nákladu – optické a ultrazvukové snímače, 2D LiDAR skenery
 • Identifikace a sledování – UHF RFID skenery pro indetifikaci převáženého materiálu, čtečky čárových kódů
 • Polohování nákladu – enkodéry a snímače náklonu, čidla pro detekci pozice, 3D snapshot kamery

Podle některých odhadů poroste trh s AGV a AGC vozítky v období 2019 až 2024 meziročně až o 17%. Už nyní se s autonomními vozítky setkáváme v celé řadě aplikací a vzhledem k rostoucí ceně lidské práce lze předpokládat, že potřeba využití autonomních vozítek jen poroste. Společnost SICK nabízí globálně nejširší produktové portfolio pro AGV/AGC. I proto spolupracujeme na celé řadě projektů doma i ve světě, kde předáváme své know-how v oblasti autonomních vozíků. Rádi vám pomůžeme vyřešit i vaši aplikaci.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.