Režimy provozní spolupráce kolaborativních robotů podle ČSN EN ISO 10218-2 a ISO/TS 15066

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Norma ISO/TS 15066 stanovuje čtyři hlavní režimy provozní spolupráce mezi kolaborativními roboty a operátory. Tyto režimy představují základní principy pro zajištění bezpečné a efektivní interakce v různých průmyslových aplikacích.

Režimy lze aplikovat buď jednotlivě, nebo v kombinaci, v závislosti na specifických požadavcích dané aplikace a designu robotického systému.

Monitorované bezpečnostní zastavení

Během interakce mezi robotem a operátorem v prostoru spolupráce robot zastaví svůj pohyb. Tento stav je nepřetržitě monitorován, přičemž může být pohon robota stále napájen.

Ruční vedení

Bezpečnost spolupráce mezi člověkem a robotem je zajištěna tím, že robot je vědomě veden ručně při bezpečně snížené rychlosti.

Omezení síly a výkonu

Fyzický kontakt mezi robotem (včetně obrobku) a operátorem může probíhat vědomě nebo nevědomky. Bezpečnost je dosažena omezením výkonu a síly na úroveň, která vylučuje možnost poranění nebo ohrožení operátora. Pro tento režim spolupráce jsou nutné speciálně navržené roboty. Norma ISO/TS 15066 stanovuje maximální hodnoty (biomechanické meze zatížení), které nesmí být při kolizi s lidským tělem překročeny.

Rezimy provozni spoluprace kolaborativnich robotu podle CSN EN ISO 10218 2 a ISO TS 15066 2024

Monitorování vzdálenosti a rychlosti

Rychlost a trajektorie pohybu robota jsou monitorovány a dynamicky přizpůsobovány na základě rychlosti a polohy operátora v zajištěném prostoru.
Pro zajištění bezpečnosti všech osob vystavených potenciálním hrozbám je nutné podle konkrétní aplikace vybrat a implementovat jeden nebo více z uvedených režimů spolupráce.
Současné požadavky na provoz kolaborativních robotických systémů zahrnují použití vhodného bezpečnostního řídicího systému, který splňuje požadavky na úroveň výkonnosti PL d podle normy ČSN EN ISO 13849-1.
Norma ISO/TS 15066 také detailně popisuje biomechanické limity a technické parametry, které musí být dodrženy, aby byla zajištěna požadovaná úroveň bezpečnosti.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2025

Číslo je tematicky zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.

Najdete nás na Facebooku