REX 200/250 – nové možnosti vzdálené správy a jednoduché vizualizace hodnot

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Se vzrůstajícími požadavky na vzdálený dohled nad průmyslovými aplikacemi se objevuje čím dál více řešení, jak na to. Vzdálenou správu pomocí různých služeb či adaptérů nabízí v dnešní době mnoho firem.

Z těch nejznámějších se můžeme zaměřit na EWON, INSYS, Helmholz, případně nám již méně známé MOXA, Tosibox a mnoho dalších. Společným prvkem těchto adaptérů je snaha o zpřístupnění vzdáleného stroje/zařízení, ať už pro změnu konfigurace nebo pro zjištění a odstranění poruchy.

Všichni tito výrobci tedy nabízejí to stejné, byť s různými službami navíc a někdy i trochu odlišným způsobem. Slovem stejné jsem nechtěl strčit všechny do jednoho pytle, i když to tak zřejmě vyznělo. Šlo mi o zdůraznění, že se jedná o vzdálenou správu realizovanou obvykle pomocí VPN přes server výrobce zařízení. Různými službami byly myšleny nadstavbové aplikace umožňující detailnější práci se samotnými hodnotami v PLC a zároveň i podpora platforem komunikujících s PLC všech druhů.
My se dnes zaměříme na poslední verzi routeru REX, který byl uveden na trh koncem loňského roku. Ve stručnosti se také podíváme, co nového nám může nabídnout. Dále se mrkneme i na to, na co se tento router příliš nehodí.
Na začátek musím říct, že se jedná již o několikátou řadu routerů. Zde zabruslím trochu do historie, takže kdo nemá čas nebo ho to nezajímá, v poklidu ať tento odstavec přeskočí.

helmholz rex 200 250 1
V první řadě adaptérů vzdálené správy REX 300 se jednalo o routery s designem S7-300 (obr. 1). Tyto routery v plné verzi uměly komunikovat s PLC mnoha druhů (Siemens, Omron, Allen-Bradley, Mitsubishi aj.), podporovaly komunikační standardy typu Ethernet, RS232, MPI, PROFIBUS a připojení na internet šlo realizovat přes pevný kabel nebo pomocí mobilního operátora. Jejich velkou nevýhodou ale bylo to, že nebylo možné k nim připojit více ethernetových zařízení, zkrátka nedisponovaly vlastním switchem. Samozřejmě bylo možné tento switch dodatečně přidat a pomocí REXe pak všechna zařízení switchem připojená vzdáleně dosáhnout. Ovšem switch je náklad navíc, a také zabere další místo v rozváděči. A ano, nesmím zapomenout na druhou nevýhodu a tou je mnoho funkcí a tudíž vysoká cena. Někdo jistě nebude souhlasit a řekne: „čím více funkcí, tím lépe“. Ovšem ne vždy je to pravda. V době, kdy tento adaptér byl uvolněn na trh, drtivou většinu jeho uživatelů nezajímala „nějaká vizualizace“, „komunikace s jinými typy PLC než Siemens“, „vzdálená správa zařízení na RS232“, atd. Měli zájem pouze o stažení programu z PLC Siemens, jeho úpravu a upload zpět. Toto vedlo ke druhé vývojové řadě REX 100 (obr. 2). Výrobce Helmholz tím odpověděl na požadavky zákazníků, kteří chtěli pouze vzdálenou správu PLC, integrovaný switch, jednoduchou konfiguraci a nižší cenu adaptéru. Nevýhodou ale zase byla absence MPI/DP portu, čili pro starší typy PLC bez ethernetového portu bylo nutné použít navíc ještě adaptér NETLink. Přesto byl ale REX 100 až nečekaně dobře přijat a jen v České Republice jich doposud bylo nasazeno více než tisíc kusů. Nyní byla situace taková, že kdo chtěl jednoduchou vzdálenou správu, volil REX 100, kdo požadoval vizualizace a komunikaci s MPI/DP, musel pořizovat REX 300. Tato situace se ale pochopitelně příliš zákazníkům nelíbila. Jejich požadavkem byl adaptér, který by měl switch a zároveň i funkce REX 300. Odpovědí byl po několika letech vývoje adaptér označený REX 200, případně REX 250 (obr. 3 a 4), který měl spojovat výše uvedené funkce a nabízet mnoho dalších.
Tímto průřez historií končí a jdeme na praktické věci.
Nový adaptér řady 200 je k dispozici ve dvou variantách. REX 250 má integrované rozhraní pro připojení starších PLC, čili MPI/PROFIBUS a též rozhraní pro RS 232. REX 200 těmito rozhraními nedisponuje, což se pozitivně projevuje na rozměrech a hlavně na ceně. Ve srovnání s předchozími řadami, ať už 100 nebo 300, byl udělán nesporný krok kupředu. Pominu-li kompaktní rozměry a vybavenost switchem, tak nespornou zajímavostí jsou digitální vstupy a výstupy.

helmholz rex 200 250 2

DI/DO

Vstupy lze nastavit pro zasílání alarmových zpráv emailem či SMS nebo je naopak použit pro různé změny stavů REXu či signalizace. Uvedu dvě nejčastěji využívaná nastavení.

  1. Přijde-li signál na vstup, router pošle informaci technikovi, čili ten má obratem možnost zareagovat na chybové hlášení.
  2. Vstup je napojen na uzamykatelný přepínač, po jehož aktivaci se REX sám zapne. Toto nastavení se používá obvykle ze dvou důvodů. První je bezpečnost, neboť co je vypnuté, to je těžké hacknout a druhým je úspora dat. Modelová situace je REX umístěný v zahraničí s českou SIM. Jak víme, data jsou velice drahá, čili není důvod jimi plýtvat na spojení se serverem.
    V případě poruchy naběhne instruovaná údržba, která ví, že pokud nastane problém, má stisknout jedno tlačítko. REX naběhne do online modu a programátor se může obratem vzdáleně připojit a chybu odstranit.

Poslední řada REXů disponuje i digitálními výstupy. Je tedy možné v návaznosti na určitý podnět aktivovat nějaký ovládací prvek či jen sepnout kontakt a nechat tak zpracování této informace čistě na PLC. Další možností je kontakt samotný ovládat vzdáleně přes telefon.

helmholz rex 200 250 3

Dual SIM (3G/LTE)

Osobně mě hodně zaujala schopnost zálohovaného připojení k internetu. Předpokládáme, že je router připojen k internetu kabelem a současně jsou do SIM slotů vloženy SIM karty různých operátorů. Pokud nastane výpadek pevného připojení, dojde k přepnutí na SIM prvního operátora. Když selže i ten nebo není síť z nějakého důvodu k dispozici, aktivuje se připojení přes druhého mobilního operátora.

myREX24 V2

No a teď to hlavní, tedy server nebo portál myREX24 (obr. 5). To, že máme hardware, je hezké, ale to je pouze malá část toho, co je k dispozici. Pochopitelně, že portál je nutný k tomu, aby bylo možné sestavit zabezpečené spojení ke vzdálenému zařízení. Není to ale zdaleka vše. Portál nabízí nepřeberně mnoho nastavení a možností, kterými lze definovat různé funkce, tedy jak se má router v určitých okamžicích zachovat. Pro představu například vyčítání hodnot z PLC, zobrazování hodnot, zasílání zpráv údržbě, může zaznamenávat data, měnit nastavení atd. Toto vše samozřejmě umí zobrazit dálkově, tj. na počítači programátora, či na telefonu nebo tabletu.
Server je obrovskou přidanou hodnotou, neboť routerům dodává spoustu funkcí, které by nás ani nenapadlo používat. Ano a toto je i trochu kámen úrazu. Díky všem těmto možnostem může být konfigurace pro začínajícího uživatele poměrně obtížná. Naštěstí tu máme novou verzi tohoto portálu, kde se výrobce poučil a tu lze nastavit na vzhled „simple“ a „extended“. Osobně používám jednoduchý vzhled, protože je vše přehlednější a neotravují mě nastavení, která nepotřebuji. Pak je skutečně možné např. REX 100 WAN nastavit ve třech krocích.
Naprostá většina služeb portálu je zdarma, zpoplatněné jsou pouze některé nadstandardní funkce, jako je například několik současných vzdálených přístupů ve stejném okamžiku. Bohužel není dostatek prostoru k detailnímu popisu funkcí routerů a portálu, ostatně to není ani účelem tohoto článku. Na konci článku je připraveno několik odkazů, které Vás nasměrují na testování a recenze, kde je vše detailně popsáno.
Výrobce Helmholz se svými routery nabízí dvě cesty použití. Máme k dispozici řadu 100 a používáme jí hlavně pro vzdálenou správu PLC (připojení do PLC, stažení, změna, upload programu zpět). Řady 200/250 nám pochopitelně umožní to samé, ale přidávají k tomu další možnosti (vizualizace atd.).
Určitě jste si všimli, že rozměry jsou vedeny mezi výhodami i nevýhodami. Není to chyba. Jde o to, že někdo dává přednost tomu, když díly nevyčnívají z rozváděče a někdo když mu to nezabírá příliš místa na DIN liště. Zde je třeba také zvážit, které funkce jsou pro nás přínosem a co už potřebovat nebudeme.

helmholz rex 200 250 4

Funkce adaptérů REX 200/250

  • Připojení na internet ethernet kabelem nebo bezdrátově (modem 3G/LTE, Wifi)
  • Vzdálený přístup do Ethernet sítě
  • Vzdálená správa Ethernet zařízení (PLC, HMI, IP Kamera)
  • Kompaktní provedení
  • Integrovaný firewall
  • 4 portový switch
  • Čtení, vizualizace, logování dat z PLC
  • Alarmové zprávy
  • Přímé spojení se staršími PLC s rozhraním MPI/PROFIBUS (pouze REX 250)
  • Vzdálená správa RS232 zařízení (pouze REX 250)
  • Vzdálená správa USB zařízení (pevný disk)
  • Čtení, vizualizace a logování dat z PLC
  • Dualní SIM s podporou 3G a LTE
  • myREX24 V2
  • Rozměry 35 x 100 x 73 mm pro REX 250
  • Rozměry 35 x 89 x 75 mm pro REX 200

Na závěr několik užitečných informací

Zde je odkaz na videonávod, kde je popsáno, jak na konfiguraci adaptéru REX: https://youtu.be/jmPLs8MBGpo

Doporučuji podívat se na recenze z testování, kde jsou popsány možnosti adaptéru REX 250 a portálu myREX24. Vše najdete na serveru BLAJA. Pan Blažek se někdy vyjadřuje jadrně, ale vše je psáno srozumitelně a za použití normálního jazyka, takže se nebude jednat o typické opěvování nejlepšího výrobku mezi všemi, jak už to výrobci prostě dělají.

INTERSOFT-Automation s.r.o.
zastoupení Helmholz pro ČR
Jižní Předměstí 2941, 301 00 Plzeň
Mob.: +420 602 647 033
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.helmholz.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku