Průmyslové ethernetové switche SCALANCE zajistí spolehlivý provoz jakéhokoliv stroje, výrobní linky i procesní technologie

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Robustní a spolehlivé komunikační sítě, které umožňují přenášet data jak horizontálně, tak vertikálně, jsou nepostradatelné pro digitalizaci výroby. Důležitým prvkem vysoce výkonných sítí jsou switche průmyslového Ethernetu.

Široké portfolio ethernetových switchů společnosti Siemens nabízí všestranné použití ve všech oblastech automatizované výroby. Moderní řešení v oblasti průmyslové komunikace navíc usnadňuje přechod k digitalizaci procesního i výrobního průmyslu.

Switche jako aktivní síťové prvky umožňují segmentování průmyslových sítí do metalických nebo optických liniových, hvězdicových nebo kruhových topologií a připojování prvků běžně používaných v automatizaci, jako jsou např. PLC, HMI, měniče apod. Switche přesměrovávají data k jednotlivým periferiím a zajišťují spolehlivý datový přenos, a zvyšují tím celkovou výkonnost a spolehlivost průmyslových sítí.
Široké portfolio produktové řady Scalance nabízí variabilitu ve výběru různých konfigurací portů, jak optických, tak metalických, i jejich počtů, až s 24 porty pro větší technologie. Dostupné je v průmyslovém krytí do úrovně IP65/67.

SCALANCE 2019 1

Průmyslové switche, které se hodí i pro moderní řízení technologie budov

Nová generace kompaktních switchů průmyslového ethernetu řady Scalance XB-100 je vhodná pro použití jak v průmyslových aplikacích, tak pro automatizaci moderních budov. Přednostmi jsou zejména velký počet portů a rozhraní, odlehčené provedení v plastovém krytu, což je ideální pro montáž v rozvaděčích se stísněným prostorem montáže. Switche jsou navrženy pro metalické i optické liniové sítě nebo sítě v uspořádání do hvězdy.
Jsou testovány a schváleny i pro potencionálně výbušné prostředí (zóna ATEX 2, IECEx). Díky shodě s komunikačním standardem Profinet CC-A zajistí spolehlivý přenos Profinet komunikace. Switche řady Scalance XB-100 bez možnosti diagnostiky a konfigurace jsou vhodné pro okamžité použití. Všechny switche této řady mají možnost redundantního 24V napájení ze stejnosměrných nebo střídavých zdrojů, což zajistí provoz switchů i při výpadku jednoho zdroje napájení. Podpora 24V napájení střídavých zdrojů (50/60 Hz) je obzvláště důležitá v oblasti automatizace budov, kde se využívá pro monitorování, realizaci uzavřené a otevřené řídicí regulační smyčky, a také pro zařízení komunikující po Ethernetu pomocí protokolu BACnet/IP.

SCALANCE 2019 2

Flexibilní switche pro procesní automatizaci

Přepínače řady Scalance XF-200BA umožňují spolehlivé nasazení i v náročných podmínkách procesního průmyslu díky rozšířenému rozsahu pracovních teplot od -40 do +70 °C a také schválení pro použití v oblastech s nebezpečím výbuchu (ATEX Zone 2, IECEx).
Jednou z jejich velkých výhod je flexibilní použití různých adaptérů fyzického rozhraní. Na výběr je elektrické nebo optické propojení pro jakékoliv topologické typy sítí (linie, hvězda, kruh apod.). Adaptéry jsou vybaveny připojením jak s RJ45 porty, tak i s optickými porty typu SCRJ nebo LC. Uživatelé se tak mohou spolehnout na široké spektrum automatizačních a síťových komponent, které mají stejný design, způsob nastavování a stejné možnosti montáže.
K dispozici jsou dva typy zařízení, Scalance XF204-2BA je univerzální switch pro použití ve všech oblastech průmyslu a Scalance XF204-2BA DNA představuje “Y–switch” pro speciální použití právě v procesní automatizaci. Funkci “Y-switche” lze využít pro připojení zařízení typu S2 k plně redundantním systémům R1. Skládá se ze dvou portů typu Y-switche a dále dvou lokálních portů. Tyto dva porty umožní připojit S2 zařízení přes Scalance XF204-2BA DNA do redundantní kruhové topologie.

SCALANCE 2019 3

Zvyšování dostupnosti strojů a zařízení

Obě verze Scalance XF204-2BA a XF204-2BA DNA nabízejí připojení až 4 portů a přinášejí nové rozšířené firmwarové fukcionality. Jako je například využití virtuální sítě (VLAN) pro rozdělení sítě na několik virtuálních sekcí, čímž se omezuje počet broadcast zpráv v síti. Protokoly HRP (Highspeed Redundancy Protocol) a MRP (Media Redundancy Protocol) umožňují vyšší dostupnost všech strojů a zařízení v kruhových sítích. Jestliže komunikace selže, dojde v průběhu několika desítek milisekund k přepnutí na redundantní cestu. Firmware podporuje i další funkcionality jako kombinování více síťových připojení (Link Aggregation) a vzdálené monitorování sítí (RMON - Remote Network Monitoring nebo SNMP – Simple Network Management Protocol).

SCALANCE 2019 4

Odolné průmyslové switche s podporou časové synchronizace

Ruggedcom RST2228 je velice robustní switch s širokým rozsahem pracovních teplot od -40 do +85°C. Má vynikající odolnost proti elektromagnetickému rušení (EMI). Zařízení je tak možné použít ve velice náročných podmínkách pro projekty jako jsou např. elektrické rozvodny, instalace v dopravě nebo se hodí pro ropný, plynárenský a chemický průmysl a všude tam, kde se zvyšují nároky na přenos stále větších objemů dat.
Zařízení je možné objednat jako předem nakonfigurovaný produkt s potřebnými moduly (built-to-order), ale lze jej i snadno a rychle modifikovat v místě instalace. V případě rozšíření projektu mohou být moduly kdykoliv v budoucnu dokoupeny. Modulární design komponent navíc zásadně snižuje náklady na počet případných náhradních dílů.
Díky vyššímu počtu portů lze výrazně snížit pořizovací náklady na celé řešení realizovaného projektu. Switch Ruggedcom RST2228 obsahuje 4 integrované uplink porty s rychlostmi 1 nebo 10 Gbit/s podle typu vloženého SFP modulu a až 24 portů 10/100/1000 Mbit/s formou modulárních media modulů, které je možné kdykoliv doplnit v požadovaném počtu přímo na místě instalace.
Zařízení také podporuje časovou synchronizaci podle IEEE 1588 v režimu Transparent Clock. Kombinace přesného načasování (PTP - IEEE 1588) a síťové komunikace v jedné síti navíc dále snižuje náklady na instalaci a následnou údržbu, neboť další kabeláže stávajících řešení (IRIG-B, pulzy) nejsou nutné.

Více informací naleznete na www.siemens.cz/scalance nebo nás kontaktuje na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, srpen 2020

Číslo je zaměřené na PLC, řídicí systémy, průmyslové roboty a VN napětí.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.