Průmyslová síť pod lupou

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Běžnou praxí se stalo používání strojů a zařízení řízených počítači nebo jejich menšími, speciálnějšími verzemi, zvanými mikrokontroléry. Spolu s rozvojem internetu se stále častěji mluví o další revoluci, neboli tzv. Průmyslu 4.0, který podporují výrobky značky Advantech nebo Brainboxes.

Co je Průmysl 4.0?

Idea Průmyslu 4.0 se odkazuje na využití moderních komponent podporujících automatizaci a také možnost zpracování a výměny dat mezi jednotlivými stroji či dokonce celými technologickými bloky. Má to pomáhat při stálé modernizaci výrobního procesu a způsobit, aby výrobky získávané tímto způsobem vyhověly všem požadavkům zákazníků. K tomu je nezbytná komunikace ve dvou rovinách – svislé a vodorovné – což umožňuje se stále dorozumívat a vyměňovat informace mezi všemi stranami zaangažovanými ve výrobě. Zde stranou již nebude oddělení nebo dokonce člověk v továrně, ale konkrétní série produktů nebo stroj, který zodpovídá za jejich vytvoření a další opracování.
Takto podrobný stupeň komunikace je možný díky užití principu fungování řetězce hodnot, který se opírá o využití kybernetických systémů, zpracování v cloudu a internetu věcí. Nezbytné jsou však interfejsy a zařízení umožňující převedení ideje do života. Komunikační karty kompatibilní s různými typy sběrnic, průmyslové moduly, propojovací kabely nebo moderní interfejsy v podobě efektivních a lehkých panelových počítačů – to je pouze několik zařízení, které se v nedaleké budoucnosti stanou standardem a budou zodpovídat za řízení výrobních linek.

sit pod kontrolou 2019 1

Tok informací realizovaný ve svislém směru

Tento druh přenosu je obousměrný (tzv. duplexy), což umožňuje současné vysílání, příjem a pozdější využití informací. Zde komunikace probíhá mezi jednotlivými komponentami a technologickým oddělením složeným z inženýrů, zodpovědných za interpretaci dat. K tomu jsou však nezbytné komunikační karty spolupracující s různými druhy sběrnic. Nyní je jedna z nejpopulárnějších sběrnice PCI Express, kterou podporuje karta značky Brainboxes IX-100, vybavená přepěťovými systémy. Navíc je kompatibilní se systémy Linux nebo Windows, proto by integrace do již existující sítě neměla působit větší problém.
V pozdějších fázích rozvoje Průmyslu 4.0 bude možná výměna dat bezprostředně s rozhodujícími osobami. Integrovaný systém sám zpracuje informace a navrhne aktuálně vhodnou možnost nebo dá na výběr několik variant činnosti.

sit pod kontrolou 2019 2

Tok informací ve vodorovném směru

Zde máme rovněž co do činění s obousměrnou komunikací, ale probíhá mezi stroji, které se činně účastní procesu výroby, a operačním systémem, který daná firma používá. Díky tomu směřují data do tzv. cloudu, díky tomu jsou dostupné z každého místa na světě, pokud je k dispozici zařízení, které má přístup do vnitřní sítě podniku.

sit pod kontrolou 2019 3

Konvertory a průmyslové moduly důležitou součástí Průmyslu 4.0

Jedním ze základních předpokladů Průmyslu 4.0 je možnost stálé výměny informací, pro je nezbytné, aby jednotlivé strany tohoto „dialogu” uměly je nejdříve sbírat a později postupovat dále. Odtud pramení nutnost využití tzv. Internetu věcí, neboli koncepce, podle které zařízení připojená k síti, s méně nebo více omezeným přístupem, mohla shromažďovat data o své činnosti a potom je posílat do cloudu.
Nejenže to usnadňuje výrobní proces, ale také umožňuje jednoduchým způsobem komunikovat se svými obchodními partnery. Pro využití této technologie jsou však nezbytné konvertory a vstupně/výstupní moduly, které se připojují k zařízením. Hodným doporučení je konvertor ADAM-4520-EE, chráněný odolným krytem vyrobeným z plastu ABS.
Stále populárnější se stává také využití průmyslových počítačů, které jsou schopny zpracovat velké objemy dat a jsou odolné vůči agresivnímu prostředí průmyslových hal se znečištěním a vlhkostí. Tyto počítače jsou vybaveny moderními a rychlými pamětmi Flash, na nichž je nainstalován zákazníkem vybraný operační systém a také jiné užitečné aplikace. Zajímavým řešením v této tématice je průmyslový počítač HARTING 2095000000300 vybavený konektorem Ethernet a 32 GB paměti Flash. Stupeň krytí IP67 zajišťuje dokonalou ochranu před znečištěním nebo vlhkostí.

sit pod kontrolou 2019 4

V koncepci Průmyslu 4.0 jsou zařízení spojená do jedné sítě, díky čemu je lze napájet pomocí jednoho zdroje. Technologie Power over Ethernet podporuje takové řešení, přičemž pro to využívá tentýž síťový kabel, kterým se přenášejí informace mezi jednotlivými síťovými zařízeními. Díky tomu je možné snížit náklady spojené s elektrickou instalací. Hodným doporučení je Switch PoE ANTAIRA LNP-0500G-24
v kovové skříňce a s 5 přístupovými porty.

TME Czech Republic, s.r.o.
Slévárenská 406/17, 709 00 Ostrava
Tel.: +420 59 66 33 105
Fax: +420 59 66 33 104
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.tme.eu

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2022

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře

Zajímavé odkazy

Monitorování systémy transformátorů v průmyslu Komplexní řešení pro on-line diagnostiku. Pomoc při optimalizaci údržby a využití strojů. Včasná indikace hrozících poruch.
BLACK FRIDAY SLEVA 20% na termokamery HIKMICRO Významným hráčem na trhu termovizních zařízení je společnost HIKMICRO. V rámci akce Black Friday můžete využít jedinečné příležitosti objednat si vybrané modely za zvýhodněné ceny se slevou 20%. Akce platí od 18. do 30. listopadu.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku