Průmyslová automatizace z pohledu řídicích systémů a vizualizace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V minulosti jsme se při ovládání strojních zařízení a systémů často spoléhali na jednoduchá tlačítka a signálky umístěné na dveřích rozváděče.

V dnešní době však máme mnohem více možností. Ruku v ruce s těmito možnostmi se zároveň značně změnili nároky zákazníků a díky tomu dnes již i u jednoduchých aplikací nacházíme různé typy uživatelských rozhraní. Od nejjednodušších displejů, které mohou být součástí řídící jednotky přes dotykové panely různých velikostí až po rozsáhlé vizualizace na průmyslových PC nebo obrazovkách ve velínech výrobních závodů. Displej samotný by nám však úplně dobře neposloužil. V rozváděčích tak nalezneme různé řídicí systémy počínaje jednoduššími programovatelnými relé až po robustní PLC. Díky dnešním moderním technologiím je možností opravdu hodně.

Společnost Eaton se na poli automatizace a možnostech vizualizace procesů také aktivně angažuje. Pojďme se tedy společně podívat na portfolio přístrojů, které v nabídce najdeme.
První zastávku si uděláme právě v nabídce PLC. Doposud jsme v nabídce mohli najít nejpokročilejší přístroje modulární řady XControl XC303, která je nyní nově doplněna řadou XC104 a XC204. Tato nová generace přístrojů nahrazuje předchozí starší přístroje XC100, resp. XC200. Jednotlivé řady se od sebe odlišují svými funkcionalitami díky čemuž si můžeme vybrat vhodnou variantu pro námi realizovanou aplikaci. Prvním příkladem je možnost rozšíření základní jednotky o další moduly vstupů a výstupů, popř. různých technologických modulů z řady XN300. U nejjednodušší varianty XC104 se jedná o 6 modulů u XC204 je to 16 modulů a konečně u řady XC303 pak až 32 modulů. S tím také souvisí velikost paměti jednotlivých přístrojů, kde je to od 4kB přes 32kB až po 128kB. Jednotlivé řady pak nabízejí i různé možnosti komunikačních protokolů od standardního ethernetu přes sběrnici CAN až po RS485. Pro programování PLC řady XC (XControl) používáme software CODESYS V3. Pro začínající uživatele najdeme i startovací balíčky od každé řady, ve které najdeme samotnou řídicí jednotku, jeden rozšiřující modul vstupů a výstupů, ethernetový kabel pro připojení, a právě zmíněnou licenci.
Další zastávku si uděláme u programovatelných relé řady easyE4, které v nabídce společnosti Eaton nyní oslavují 25 let svého působení. Na začátku své cesty se jednalo skutečně o jednoduché přístroje.

Prumyslova automatizace z pohledu ridicíih systemu a vizualizace 2024 3

Postupným vývojem jsme dnes ve fázi, kdy už je můžeme označit za microPLC. Řada programovatelných relé easyE4 nabízí za rozumnou cenu obrovské možnosti využití ve všech oborech automatizace. Jedná se o přístroje, které lze využít jak pro jednoduché aplikace s několika málo vstupy a výstupy, tak i pro rozsáhlé aplikační úlohy se stovkami vstupů a výstupů. V nabídce najdeme možnosti napájení ve všech běžných variantách. Jmenovitě pak napájení UC pro 12/24 V DC nebo 24 V AC, dále pak AC varianta pro napájení 100-240 V AC, a poslední třetí, je pak DC varianta pro napájení 24V DC. Poslední jmenovaná varianta má tranzistorové výstupy a první dvě pak samozřejmě reléové.
Tyto základní přístroje je možné rozšířit o další moduly vstupů a výstupů, a to jak digitálních či analogových včetně možnosti připojení teplotních vstupů se snímači Pt100, Pt1000 nebo Ni1000. Všechny přístroje si pak můžeme zvolit ve variantě s šroubovými svorkami nebo s beznástrojovými svorkami Push-in, které usnadňují zapojení a jsou velmi výhodné pro sériovou výrobu. Kromě rozšiřujících modulů, kterých můžeme za řídicí jednotku přidat až 11, je také možné mezi sebou propojit samotné řídicí jednotky, těch může být propojeno celkem 8. Propojení více dalších jednotek je pak ještě možné dále přes nadřazený systém. Díky komunikaci přes ethernet je veškeré spojení se zařízením velmi snadné.
K samotným řídicím jednotkám lze také připojit speciální komunikační jednotky. První z nich je určená pro komunikační systém SmartWire-DT. Díky této technologii pak můžeme připojit dalších 99 přístrojů počínaje ovládacími tlačítky a LED prvky přes stykače až po frekvenční měniče. Druhou komunikační jednotkou je pak karta pro Modbus RTU, na kterou je možné připojit až 32 zařízení, která tímto komunikačním protokolem disponují.
Pro tvorbu programu je určen software easySoft 8, který je možné v rámci různých startovacích balíčků opět získat i zdarma.
Přístroje easyE4 mohou být vybaveny integrovaným displejem, na kterém je možné zobrazovat základní informace o stavech aplikace, ale také nám umožňuje zadávání požadovaných hodnot. Další možnost zobrazení pak nabízí integrovaný webserver.
V případě potřeby je ale také možné připojit další zobrazovací přístroje. Nejjednodušší variantu je 4,3“ displej RTD, který zrcadlí již zmíněný integrovaný displej, navíc dokáže zobrazit až 64k barev. Pro sofistikovanější vizualizaci je pak možné použít jakýkoli dotykový panel s řady XV, pro který je určen intuitivní programovací software Galileo. Pro programovatelná relé easyE4 jsou pak vyhrazeny dva panely řady XV-102 s 3,5“ resp. 5,7“ displejem, pro které je software bezplatný. Úplnou novinkou v nabídce je pak nový model již zmíněného RTD displeje. Ten je označen jako easyE RTD displej, a kromě původní schopnosti zrcadlit displej řídicí jednotky už také disponuje možností pokročilejší vizualizace. Obrovskou výhodou je, že tato vizualizace se tvoří přímo v nové verzi software easySoftV8 (od verze 8.10) a není tak potřeba žádného dalšího vizualizačního software.

Prumyslova automatizace z pohledu ridicíih systemu a vizualizace 2024 5Zmínkou o předchozích možnostech vizualizace se dostáváme k samotným dotykovým panelům. Jedním z prvních kritérií pro výběr dotykového panelu je použitá technologie samotného displeje. Panely řady XV100 a XV150 používají rezistivní displeje. Jedná se o 4vodičovou odporovou technologii, která je v tuto chvíli asi úplně nejpoužívanější technologií a jejími výhodami jsou vysoká odolnost proti pachu i vodě nebo světlu. Ceněnou funkcí je možnost ovládání displeje v rukavicích.

Prumyslova automatizace z pohledu ridicíih systemu a vizualizace 2024 2

Řada XV300 pak disponuje displejem s kapacitní technologií. Tento typ displeje nabízí vysokou mechanickou odolnost a není náchylný na poškození prachem či mastnotou. Navíc nabízí dnes čím dále častěji vyhledávanou multidotykovou funkci. Nevýhodou je nutnost dotyku něčím elektricky vodivým, takže v obyčejných pracovních rukavicích jej ovládat nemůžeme a v provozech se stříkající vodou bychom také neuspěli. V nabídce pak ještě najdeme i řadu XV363s nyní již méně používanou technologií infračerveného záření. Ta přináší vysokou přesnost, odolnost a průhlednost s vysokým rozlišením.
Dalším kritériem výběru bývá samotná funkce dotykového panelu. U stěžejních řad panelů XV100 a XV300 lze zvolit variantu s integrovaným PLC.Pokud však zvolíme variantu bez PLC, tak je k dispozici široké množství komunikačních rozhraní pro komunikaci s nadřazeným systémem. V případě řady XV100 se pak vždy jedná o ethernetové připojení s volbou rozhraní: Profibus, CAN, RS232, RS485 nebo také rozhraní inteligentního komunikačního systému SmartWire-DT. V případě řady XV300 je možné přidat ještě navíc druhý ethernet konektor a také použít kombinaci všech rozhraní na jednom zařízení. Jako nadřazený systém je možné využít PLC Eaton z řad XC104, XC204 nebo z nejvyšší řady XC303. Další možností je připojení programovatelných relé easyE4. Díky široké nabídce zmíněných komunikačních protokolů je však samozřejmě možné připojit i zařízení jiných výrobců.
Dalším kritériem výběru může být samotná aplikace a realizace jejího zobrazení na dostatečně velké ploše. I v tomto případě máme z čeho vybírat. Od nejmenších 3,5“ displejů se můžeme dostat až k displejům s úhlopříčkou 15,6“. Pokud se budeme bavit o schopnostech a rozlišení jednotlivých dotykových panelů, tak v nabídce společnosti Eaton najdeme opět širokou škálu možností. Od monochromatického QVGA displeje s 32 odstíny šedé, přes VGA displej se schopností zobrazení 64tisíc barev, až po TFT WSVGA displej s 16miliony barev.

Prumyslova automatizace z pohledu ridicíih systemu a vizualizace 2024 4Ve všech panelech najdeme již integrovanou licenci runtime vizualizačního software. Pro programování samotných panelů je pak zapotřebí software Galileo s instalační licencí. Výjimku tvoří dva panely XV102 speciálně určené pro propojení s programovatelnými relé easyE4. V jejich případě licenci nepotřebujeme a stačí nám pouze základní instalace software.
Jestliže jsme se zmínili o výjimce, tak musíme ještě zmínit jednu další a tou jsou přístroje řady XH300. Jedná se o web panely, pro které nepotřebujeme zmíněný vizualizační software. Web panel jednoduše připojíme k jakémukoli zařízení disponujícím webserverem. V nabídce najdeme 3 různé velikosti od 7“ přes 10,1“ až po 15,6“. Přístroje jsou vybaveny QUAD-Core procesorem ARM-Cortex-53 1,8 GHz a 2 GB RAM.
V případě potřeby průmyslového PC najdeme v nabídce výrobkovou řadu XP500 s operačním systémem Windows 10 Enterprise s procesorem QuadCore 2 GHz a 8 GB RAM. Jsou nabízeny s úhlopříčkami displeje od 10,1“ až po 21,5“, ty jsou vybaveny kapacitní multidotykovou technologií. V případě nové řady XP504 je možné objednat samostatné průmyslové PC, ale tato řada také umožňuje modulární řešení s více displeji a samostatnou řídící jednotkou. Bližší informace najdete na našem blogu. Všechna průmyslová PC jsou již vybavena licencí Galileo Runtime. Tuto licenci je možné zakoupit i samostatně a následně ji pak použít pro vizualizaci na jakémkoliv samostatném PC s využitím vizualizačního software Galileo.
V nabídce společnosti Eaton najdeme ucelenou nabídku pro použití v průmyslové automatizaci a můžeme si tak vybrat nejvhodnější přístroje pro realizaci projektů dle našich potřeb.

EATON Elektrotechnika, s.r.o.
Technická podpora CZ
Tel.: +420 267 990 440
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.eaton.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2024

Číslo je tematicky zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
RLC můstky ,impedanční analyzátory a testery bezpečnosti Kompletní nabídka přístrojů pro testování zařízení a obvodů výrobních linek, v procesech kontroly kvality, odděleních výzkumu a vývoje a měřicích laboratořích.

Najdete nás na Facebooku