Proč se lidé domnívají, že koboty nemohou dokončovat úkoly

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Spolupracující roboti jsou skvělí pro velké množství úkolů. Včetně těch dokončovacích (např. broušení a leštění). Ale někteří lidé jsou stále přesvědčeni, že koboty nemohou provádět dokončovací úkoly, jako je broušení a leštění. Proto si ukážeme, že se mýlí.

O spolupracujících robotech existuje mnoho mylných představ. Například někteří lidé si myslí, že koboty jsou vždy ze své podstaty bezpečné nebo že eliminují potřebu lidských pracovníků. To bývá často jedno z běžných nedorozumění.

Dva hlavní mýty o kobotech jsou:

  • Kobot nedokáže zpracovat průmyslové aplikace.
  • Kobot nedokáže zpracovat procesní úkoly, jako je např. broušení.

První z nich je zjevně nepravdivý. Koboty samozřejmě zvládnou průmyslové aplikace, jelikož to je právě ten důvod, proč je používá velké množství výrobních firem. Ale co ten druhý mýtus? Proč lidé věří, že koboty nejsou schopné dělat úkoly, jako je broušení nebo leštění? Velká část této mylné představy by mohla souviset se silou.

robot brouseni 2019 1

Čemu lidé věří ohledně schopností kobotů

Spolupracující roboti jsou nesmírně populární pro úkoly, jako je obsluha strojů, výběr, umístění a balení. Pro tyto úkoly jsou pro podniky užitečné a lze je snadno programovat (např. pomocí fyzického pohybu robota pomocí ručního navádění).
Nevýhodou je však právě ona popularita těchto úkolů. Lidé se mylně domnívají, že koboty jsou vhodné pouze pro tyto úkoly. Nic však nemůže být dále od pravdy!
Koboty jsou schopné plnit stejné úkoly jako průmyslové roboty. Ve skutečnosti je mnoho kobotů jen průmyslovými roboty s přidanými funkcemi, ne však s méně funkcemi! Těmito přidanými funkcemi se myslí samozřejmě ty, které jsou potřebné ke zlepšení bezpečnosti robota kolem lidí.
Jelikož je to důležité, je třeba to zopakovat: Koboty jsou průmyslové roboty s přidanými funkcemi, ne s méně funkcemi. To znamená, že koboty mohou být stejně výkonné (např. síla a opakovatelnost) a stejně schopné jako průmyslové roboty podobné velikosti.
Síla, kterou robot může aplikovat na obrobek, je základní vlastností pro dokončovací úkoly, jako je broušení a leštění.

Proč je síla důležitá pro dokončování

Pokud jste někdy brousili kousek dřeva nebo jakýkoli jiný materiál ručně, budete vědět, že pro dokončení úkolů je nezbytná síla. Jak broušení, tak leštění vyžadují, abyste při pohybu brusného média po jeho povrchu působili na obrobek konstantní silou.
Robotické broušení a leštění se spoléhá na kontrolu síly. Tím je zajištěno, že robot na obrobek působí stálou přítlačnou silou.
Kromě toho musí samotný robot mít dostatečnou tuhost, aby tuto sílu udržel. To znamená, že jeho motory musí být schopny zajistit dostatečný točivý moment, aby efektor brusného konce udržoval pevný kontakt s materiálem během celého pohybu.
Je však důležité si uvědomit, že klíčem k broušení a leštění je stálá síla. Pro broušení není nutné zajišťovat velmi vysokou sílu směrem dolů. Ve skutečnosti může příliš vysoká síla vést ke špatné povrchové úpravě. Robot musí být schopen udržet dostatečně vysokou tvrdost, ale nemusí příliš tvrdě tlačit na obrobek.

Broušení a leštění: koboty vs. průmyslové roboty

Někteří lidé věří, že koboty vždy poskytují menší sílu než průmyslové roboty. To není vždy pravda, i když někdy to tak být může. Koboty jsou konstruovány tak, aby nepůsobily nebezpečně na lidské spolupracovníky. Omezení síly, kterou působí, je jedním z hlavních způsobů.
Avšak to, že kobot byl omezen silou, neznamená, že má slabší motory než průmyslové roboty. Motory spolupracujících robotů mohou často poskytnout tolik točivého momentu jako průmyslový robot podobné velikosti.
Když porovnáte kolaborativní roboty s průmyslovými roboty s podobnými vlastnostmi, vypadají docela podobně.

robot brouseni 2019 1

Porovnání točivého momentu u kobota vs. průmyslového robota

Zde je například srovnání kolaboračního robota UR10e se třemi průmyslovými roboty s podobnými vlastnostmi, které porovnává točivé momenty viz tabulka 1.
Jak je z tabulky patrné, i když existují rozdíly mezi různými roboty, nedalo by se to zhodnotit pouhým pohledem na jejich výkonové vlastnosti, které jsou určité pro spolupracující roboty a jiné pro tradiční průmyslové roboty. Jediným jasným rozdílem je skutečnost, že průmyslové roboty jsou 10x těžší!
Ve skutečnosti se na první pohled zdá, že kobot UR 10e má větší maximální točivý moment než ostatní porovnávané průmyslové roboty. Abychom byli spravedliví, tyto momenty však nelze přímo srovnávat. Je velmi obtížné najít hodnocení skutečných maximálních točivých momentů průmyslových robotů. Je totiž běžnější najít maximální „přípustný“ točivý moment, který se bude lišit u kobotů v závislosti na bezpečnostních limitech.
V každém případě má kobot schopnost konkurovat alespoň v rámci srovnatelné síly průmyslovým robotům podobné velikosti. Výsledkem je, že koboty jsou zjevně stejně schopné k využití pro broušení a leštění!

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
AC Servokontroléry & Motory Snadné. Účiné. Časově úsporné. Unitronics nabízí novou řadu AC Servo kontrolérů a motorů pro řešení řízení pohybu. Jedno integrované řešení pro řízení a automatizaci.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.