Osvětlovače DataLight pro osvětlení v temném poli

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

O úspěšnosti řešení úloh strojového vidění a vizuální inspekce do znační míry rozhoduje volba správného způsobu osvětlení scény. Osvětlovací jednotky DataLight DF15 nám mohou pomoci vyřešit překvapivě mnoho problémů s osvětlením průhledných, lesklých a reliéfně nevýrazných objektů.

Tyto osvětlovače dokáží např. zvýraznit nezřetelné potisky integrovaných obvodů a dokonce i prach na zrcadle. Pojďme se podívat, jaký je princip osvětlení v temném poli a jak nám mohou být tyto osvětlovače užitečné.

obr3

Často musíme při osvětlování lesklých předmětů řešit problémy s nežádoucími odlesky, ve kterých se nám zcela ztrácí kresba obrazu. Obvykle se řídíme intuicí a po chvilce experimentování umístíme a nasměru-jeme osvětlovací jednotku tak, aby největší odlesky směřovaly mimo zorné pole kamery. Takto osvětlovač umístíme do tzv. temného pole.

Osvětlovač v temném poli osvětluje scénu ze směru téměř kolmého k ose objektivu.

obr1

Použití běžných osvětlovačů má ale své limity, pro zviditelnění velmi jemných reliéfů potřebujeme osvětlovač, který směruje světlo jen s malým rozptylem kolem zvolené roviny. Také je většinou nutno osvětlit objekt v jedné rovině ze všech stran současně. Při osvícení jen z jedné strany mohou důležité části reliéfu v obraze zaniknout. Nejlepší službu nám zde udělá kruhový osvětlovač v temném poli. Užitečná také bývá možnost volby barvy světla - použitím barevného filtru stejné barvy v kameře můžeme významně potlačit vliv nežádoucího okolního osvětlení a získat tak velmi detailní a kontrastní obraz sledovaného reliéfu. Takový osvětlovač typu DataLight DF15 je na následujících obrázcích. Vnitřní průměr prstence tohoto osvětlovače je 15 cm, můžeme tak osvětlovat i poměrně velké objekty.

obr2

DF15 má stejné připojení a stejné možnosti řízení jako ostatní osvětlovače DataLight. Také umístění čtyř upevňovacích závitů v hliníkovém těle se shoduje s ostatními osvětlovači.

Malou ukázkou možností osvětlovače je zobrazení raženého reliéfu na rubu lesklé mince. Získaný obraz má vysokou čistotu a kvalitu podání detailů. Pomocí virtuálního přistroje kamery v prostředí systému Control Web, již obraz můžeme velmi snadno dále zpracovat. Několik ukázek výsledků vestavěných filtrů je zde uvedeno.

obr5

Osvětlovač je napájený dodávaným zdrojem 12VCD. Z jednoho zdroje je možno napájet několik stabilně svítících i zábleskových osvětlovačů současně. Upevňovací závity jsou na těle osvětlovače umístěny shodně s ostatními osvětlovacími jednotkami. Spotřeba osvětlovače dosahuje při plném nastaveném jasu asi 4W.

Osvětlení v temném poli je vynikajícím řešením pro zobrazování hran a okrajů objektů i jemných textur na plochách objektů. Tak jako ostatní osvětlovače DataLight, je i DF15 plně řiditelný prostřednictvím kamer DataCam. Je tedy snadné vytvořit kombinované osvětlení s přepínáním světel nebo s přisvětlováním scény z jednotlivých osvětlovačů podle potřeby a vyřešit tak i velmi komplikované úlohy vizuální inspekce s minimálními náklady.

Moravské přístroje a.s.
Masarykova 1148
763 02 Zlín-Malenovice
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
http://www.mii.cz
tel./fax 577 107 171

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.