Nové možnosti IO-Link senzorů SICK pro Průmysl 4.0

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Komunikace mezi stroji a sesbíraná data od senzorů jsou páteří Průmyslu 4.0. Pro úspěšnou integraci principů chytré továrny už dnes nestačí jen binární signál I/0. Současné senzory toho umí mnohem více.

Většina snímačů s integrovaným IO-Linkem umí dnes odesílat kromě stavu několika různých výstupů i další údaje, jako je spojitá („analogová“) vzdálenost, ale například i údaj o teplotě nebo pozici samotného senzoru v prostoru. Získat lze i data pro prediktivní údržbu, jako jsou údaje o teplotě nebo počtu provozních hodin snímače. Nejnovější funkce nabízí prostřednictvím rozhraní IO-Link i senzory značky SICK.

Oblíbené snímače v novém designu a s pokročilými funkcemi

Miniaturní řada snímačů W4F je novou generací zavedené řady snímačů W4. Senzor prošel celkovým redesignem a na první pohled zaujme malým a robustním tělem. Pouzdro snímače je nově vyrobeno z materiálu VISTAL jenž je kombinací odolného plastu a skelných vláken.
Senzor lze uchytit pomocí dvou šroubů se závitem M3 a je tak kompatibilní s držáky pro už existující aplikace. Oproti minulé generaci nabízí větší, žluté, učící tlačítko, které je zároveň otočným potenciometrem. Díky tomu se snadno mačká (tlačítko lze uzamknout proti náhodným stiskům při údržbě apod.) a trimmer pomůže pro jemné doladění snímané vzdálenosti. Se správným zaměřením a indikací funkce snímače pomáhá vizualizační pomůcka BluePilot umístěná okolo tlačítka.

IO Link senzory SICK 20211
Přepracováním prošel i vnitřek snímače, kde je použit zcela nový ASIC čip a duální PinPoint LED s malým, fokusovaným bodem. Zajistí tak spolehlivou detekci i v náročných aplikacích a může nabídnout další zajímavé funkce.
Aktuální generace přichází na trh v několika variantách, mezi které patří i senzor s V-Optikou pro dekteci lesklých a transparentních materiálů, nebo verze DoubleLine s dvojitou linií světla pro snímání tvarově členitých předmětů, PCB desek apod.
Nejzajímavější z hlediska vlastností jsou ale verze s potlačeným pozadím a potlačeným popředím.
Verze s potlačeným popředím dokáže detekovat předmět o tloušťce 0,7 mm ležící na podložce. Jedním z hlavních uplatnění pro tento snímač je proto detekce jinak obtížně detekovatelných plochých předmětů jedoucích po pásovém dopravníku.

IO Link senzory SICK 20212
Nová generace W4F s potlačeným pozadím zase umožňuje nastavit dva nezávislé spínací body do vzdálenosti až 220 mm. Prostřednictvím IO-Link dat získáte i informaci o síle signálu, takže lze zároveň vyhodnotit například útlum světla tmavou barvou detekovaného předmětu. Stejný snímač lze přepnout do režimu měření a opět pomocí IO-Link získat spojitý údaj o vzdálenosti s rozlišením 0,1 mm.
Všechny senzory nové generace W4F jsou vybaveny i logickými funkcemi pro zpoždění signálu, využít lze i logické brány mezi jednotlivými výstupy (AND, OR..) nebo invertovat signál. Senzory také pomocí IO-Link mohou odesílat údaj o vnitřní teplotě senzoru a počtu provozních hodin.

IO Link senzory SICK 20213

MPS-G je senzor polohy válce s pokročilými funkcemi diagnostiky

Magnetické senzory polohy válce jsou na trhu zavedeným produktem, kde se na první pohled může zdát, že není příliš prostoru pro technické inovace. Novinka od společnosti SICK, senzor MPS-G, však toto vyvrací. V miniaturním těle senzoru se ukrývá velké množství funkcí, které je možné vyhodnotit společně s údajem o poloze pneumatického válce.
Senzor byl vyvinut s ohledem na aktuální požadavky trhu, kde jsou využívány robotické grippery. Miniaturní, pouze 25 mm dlouhé tělo snímače, je určeno pro použití v C-drážce (nebo T-drážce s adaptérem) a dokáže detekovat dráhu pístu v oblasti 50 mm (25 mm na každou stranu od středu snímače).

IO Link senzory SICK 20214
Pro naučení polohy pístu není potřeba stroj zastavit, jelikož MPS-G umožňuje dynamické učení polohy. Senzor nabízí až 3 fyzické binární výstupy nebo klasický analogový výstup. Lze jej naučit až 16 spínacích bodů polohy válce a přenášet je po IO-Link. Údaj o poloze lze zaznamenat i jako spojitý údaj, přenášený rovněž pomocí IO-Link dat. Snadno tak lze rozlišovat například šířku předmětu, který je aktuálně uchycený v gripperu na robotovi s opakovatelností až 0,5 mm.
Senzor MPS-G toho ale umí mnohem víc. Díky zabudovanému akcelerometru a gyroskopu získáte přehled o rázech a vibracích na stroji, nebo prostorovou orientaci ramene gripperu ve třech osách.

IO Link senzory SICK 20215

Přenos IO-Link dat do PLC

Nabízí se otázka, jak všechny tyto údaje zpracovat a odeslat je dál, například do PLC nebo po ethernetu do cloudu? Řešením je chytrý distribuční blok SIG100 a IO-Link master SIG200. Lze k němu připojit IO-Link snímače a přenést jejich data dál, například po síti Profinet do vašeho PLC. Už na palubě samotného SIG200/SIG100 je možné vytvořit logické operace a návaznosti na vstupy a výstupy.
Můžete ho ale použít jen jako slučovač IO-Link dat, který je přeloží pro již zavedenou komunikaci Profinet do vašeho PLC. S IO-Link masterem SIG200 jsou kompatibilní jakékoliv IO-Link snímače, ale lze do něj zapojit i klasický binární snímač. Chytrý distribuční blok SIG100 pomůže se sloučením binárních signálů a jejich převodem na IO-Link.

IO Link senzory SICK 20216

Všechny zmíněné produkty jsou nově uvedeny na trhu a dostupné k otestování. Obraťte se na naše obchodní zástupce, kteří vám rádi předvedou vzorky produktů v praxi na reálných aplikacích.

SICK spol. s r.o.
Ukrajinská 2a, 101 00 Praha 10
Tel. +420 234 719 500
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.sick.cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.