Současný všeobecný trend digitalizace a s ní související automatizace přinášejí neustále do procesu výroby nové možnosti. Je potřeba, aby jednotlivá zařízení spolu komunikovala a měla vzájemnou vazbu.
To se dotklo i nasazení komunikačního protokolu PROFINET-IRT pro automatizační prvky – enkodéry (rotační snímače rychlosti a polohy). Ty obvykle pracují na magnetickém nebo optickém principu a podle typu měření se dělí na inkrementální a absolutní. Vybaveny mohou být dutou nebo plnou hřídelí.
Jednotliví výrobci se předhánějí v dílčích inovacích a pozadu nezůstává ani německý lídr ve výrobě enkodérů, Wachendorff Automation s více něž 30 letou výrobní tradicí. To mimochodem potvrzuje i loňské získání prestižní ceny časopisu Brand Eins Wissen & Statista „Inovátor roku 2017“ v oboru Automatizační a měřicí techniky pro malé a střední podniky do 250 zaměstnanců.
Nyní na českém a slovenském trhu představuje svůj nejnovější enkodér z rodiny WDGA s absolutním měřením a průmyslovou komunikační sběrnicí PROFINET-IRT. Ten se stal díky své unikátní konstrukci a parametrům nejkompaktnějším a nejrychlejším enkodérem ve své třídě na světě. S nízkou dobou cyklu sběrnice 125 μs drží krok s nejnovějšími PLC technologiemi, čímž je maximálně usnadněno programování parametrů širokého spektra nastavení.
Legenda:
MRP – Media Redundancy Protocol
MRM – Media Redundancy Manager
MRC – Media Redundancy Client
Komunikační protokol PROFINET-IRT pro enkodéry nepřináší jen standardní funkce, ale také rozšířené parametry systému jako jsou protokoly MRP a MRPD pro automatickou redundanci v případě poruchy. Schéma MRP obvodu je znázorněno na obr. 1.
Je-li MRP obvod nepřerušen, údaje jsou k zařízení posílány pouze jedním směrem. Druhý směr blokuje MRM člen (znázorněno tečkovanou čárou). V případě přerušení obvodu MRM člen otevře druhý směr. Rekonfigurační čas SAT (Source Address Table) je v tomto případě menší jak 200 msec. U systému s MRPD (Media Redundancy with Planned Duplication of frames) dostává zařízení údaje dvakrát. První přijatý údaj je vyhodnocen, druhý je vyloučen. Pokud dojde k přerušení obvodu na jednom místě, je zaručeno i nadále přijímaní cyklických dat. Pro enkodéry to znamená dynamicky pracovat s vysokou přesností (až ± 0.0878°) a spolehlivostí.
Dále lze z běžných parametrů enkodérů s PROFINET-IRT komunikací nastavit např.: kroky na otáčku, počet otáček, měřítko a směr otáček, atd. Jedním enkodérem jde tak prostřednictvím PLC jednotky pružně reagovat na změny v projektu. Tyto technologie umožňují použít enkodéry s magnetickým principem i v mnoha aplikacích, ve kterých šlo doposud používat pouze absolutní snímače založené na optickém principu.
Typickými příklady použití z oblasti automatizace, kde je použito PROFINET-IRT enkodérů, mohou být např. odvin lana u mobilních jeřábů – obr. 2a, vyhodnocení polohy ramene montážních plošin – obr. 2b, měření rychlosti u výrobních linek – obr. 2c a výtahové motory s feedback systémy – obr. 2d.
Kromě vynikajících mechanických vlastností, nabízejí enkodéry Wachendorff dlouhou životnost a spolehlivý provoz. I proto může výrobce garantovat ojedinělou záruku po dobu 5 let. To mohou také potvrdit zákazníci z celého světa, u nichž byly enkodéry instalovány a u nichž bylo implementováno na 2000 zákaznických řešení demonstrující vysokou míru flexibility.
D-Ex Instruments, s.r.o.
Optátova 37, 637 00 Brno
Tel.: 541 423 211
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.dex.cz