Modicon M262: pro stroje s velkými nároky

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Výkonný Modicon M262 je určen pro stroje s velkými nároky na řídicí logiku a aplikace se synchronizovanými servopohony. Ve spojení s unikátním inženýrským softwarem EcoStruxure™ Machine Expert přináší IIoT kompatibilní řešení s puncem Průmyslu 4.0 – a to včetně digitálních služeb a šifrované komunikace s možností přenosu dat do cloudu.

Výkonný Modicon M262 od Schneider Electric je určen pro stroje s velkými nároky na řídicí logiku a aplikace se synchronizovanými servopohony. Všestranný kontrolér se uplatní zejména tam, kde je vyžadována rozsáhlá komunikace v rámci podniku nebo přenosy dat do cloudu a nadřazených systému. Díky integrovaným funkcím pro strojní bezpečnost vyhovuje Modicon M262 vysokým požadavkům celé řady bezpečnostních aplikací. Odolnost proti kybernetickým útokům je garantována certifikací Achilles Level 2.
Na úspěch zaděláno výkonem Kontrolér Modicon M262 (pro přátele „M262“) je vyzbrojen dvoujádrovým procesorem s taktem 3 ns na logickou instrukci. Dvě jádra zajišťují bezproblémový běh jak komunikací, tak aplikací. Nejschopnější zástupce (TM262M35) zvládne v taktu 2 ms synchronizovat až 16 os v reálném čase.
Ke štědré výbavě patří i 128MB paměť RAM (z toho 32 MB pro aplikaci) a 128MB paměť typu flash (pro zálohování dat). „M262“ nechybí ani slot pro SD kartu.
Až 32GB SDHC karta slouží pro záznam logovaných dat nebo pro nahrání programu, resp. firmware, do kontroléru.

Až 5 nezávislých ethernetových rozhraní

Dvě rozhraní jsou integrována přímo do CPU. První – sloužící k řízení vlastní aplikace – lze nakonfigurovat pro komunikaci na protokolu Ethernet IP nebo Modbus TCP/IP. V případě tzv. motion provedení kontroléru běží současně s Ethernetem IP i SERCOS III. Maximální přenosová rychlost je 100 Mbit/s. Druhé rozhraní disponuje 2 porty RJ45 (Daisy Chain). Po komunikacích Ethernet IP a Modbus TCP, s rychlostí 1 Gbit/s, ovládá přístroje v poli.
Na levou stranu řídicího systému Modicon M262 lze připojit ethernetové nebo CANopen komunikační moduly zajišťující snadnou integraci stroje do výroby (díky otevřeným protokolům OPC UA, SQL, HTTPs, FTPs atd.) a přímou komunikaci s podnikovými IT systémy (např. SCADA, MES, ERP).
Kontrolér dokáže dokonce navázat přímé spojení na cloud (coby úložiště technologických dat) a dále komunikovat zabezpečenými protokoly. Uživatel tak může těžit nejen z rozsáhlých výhod digitálních služeb, ale i rozšířené reality.

Modicon M262 2020 1

Znepokojivě flexibilní a škálovatelný

Nelze zanevřít ani na staré komunikační protokoly. Zařízení komunikující protokolem Modbus RTU – typicky tiskárny – se připojují integrovaným sériovým portem RJ45 (RS232/RS485). Modicon M262 disponuje také 4 rychlými digitálními vstupy a 4 rychlými digitálními výstupy (jeden lze nastavit jako alarm).
Osvědčená vnitřní sběrnice TM3 umožňuje připojit až 7 lokálních rozšiřujících modulů a 7 modulů na TM3 ostrovu. Dostupné jsou moduly s digitálními i analogovými v/v, bezpečnostní i expertní.

Modicon M262 2020 2

Modicon M262: Logic vs. Motion

Pro efektivní řízení strojů s velkými nároky na řídicí logiku je určen Modicon M262 Logic („M262L“). S taktem až 3 ns / logickou instrukci to zvládá 7x rychleji než osvědčený Modicon M251.
Na aplikace se synchronizovanými servopohony se zaměřuje Modicon M262 Motion („M262M“). Do výbavy dostal navíc zabudovaný port pro připojení inkrementálního nebo SSI enkodéru. Jeho drtivá výhoda však spočívá ve schopnosti využívat integrovaný ethernetový port současně jako SERCOS III master.
Dokáže synchronizovat 4 osy v taktu 1 ms, resp. 8 nebo 16 os v taktu 2 ms. SERCOS III lze navíc využít k připojení bezpečnostního kontroléru Preventa a získání SIL3 dle ČSN EN 62061.

1 projekt, 1 spojení, 1 nahrání aplikace, 1 software

Unikátní inženýrský software EcoStruxure Machine Expert (dříve znám pod názvem SoMachine) umožňuje otestovat si vývoj aplikace pro PLC, motion kontroléry, operátorské panely, servopohony, komunikace, externí rozhraní i bezpečnostní funkce v 1 prostředí.
Vývojové prostředí je určeno pro širokou škálu kontrolérů od řady Modicon M241, přes novinku Modicon M262, až po nejvýkonnější kontroléry PacDrive. Obsahuje i nástroj pro programování operátorských panelů. Dále lze aktivovat software pro bezpečnostní aplikace „SoSafe“ k programování bezpečnostního kontroléru s integrovanou bezpečností SIL3.

Modicon M262 2020 3
Modicon M262 prostě skvěle zapadl do ucelené IIoT kompatibilní architektury EcoStruxure Machine od Schneider Electric.

Schneider Electric
Zákaznické centrum
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.se.com/cz

bannerOM

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz leden 2021

ElektroPrůmysl.cz, leden 2021

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Řešení pro revizní techniky a rozváděčové skříně Metra Blansko je zakladatelem výroby elektrických měřicích přístrojů. Měření elektrických i neelektrických veličin přístroji Metra jsou přesnými a spolehlivými pro zákazníky již více jako 100 let.