JUMO Wtrans - Bezdrátové měření teploty pro průmyslové aplikace

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nový přístroj JUMO Wtrans je určen k měření teploty a k bezdrátovému rádiovému přenosu naměřených dat. Měřicí systém se skládá z čidel teploty vybavených rádiovými vysílači a multifunkčních přijímačů. Na jeden přijímač může být připojeno až šestnáct čidel teploty řady JUMO Wtrans.

Výhodou těchto senzorů s rádiovým přenosem je možnost provozovat je i v drsném prostředí, aniž je třeba instalovat kabeláž. To vede k menším nákladům na instalaci, údržbu a opravy.

Snímač teploty JUMO Wtrans T01.G1 je určen k měření teploty na pohyblivých nebo pevných měřicích místech. Čidlo je určeno pro měření teplot v rozsahu -30 až +260 °C a je dodáváno ve vpichovém provedení o délce 50 až 100 mm. Snímač je opatřen platinovým měřicím čipem a naměřené hodnoty jsou vysílány rádiovým vysílačem umístěným ve vodotěsném držadle. Vysílač odolává okolním teplotám -30 až +85°C. Přijímač JUMO Wtrans T01.EC1 je navržen pro montáž na lištu. Naměřené hodnoty mohou být dále přenášeny prostřednictvím čtyř analogových výstupů 0(4) až 20 mA, 0 až 10 V nebo přes rozhraní RS485 s protokolem MOD-Bus.

jumo_pi_web

S ohledem na platné zákony a normy jsou pro přenos dat používány rádiové frekvence v pásmu ISM (Industrial, Science, Medical): 868 MHz (Evropa) nebo 915 MHz (USA, Kanada, Austrálie, Nový Zéland). Tyto frekvence jsou velmi odolné proti externím zdrojům rušení a dovolují bezpečný přenos dat i v nepříznivém průmyslovém prostředí.

Přístroj lze nakonfigurovat a jeho parametry nastavit s využitím PC a pohodlného nastavovacího programu setup nebo prostřednictvím klávesnice přímo na přijímači. Takto je možné pro každý analogový výstup nastavit parametry, jako je linearizace, začátek a konec rozsahu, filtrovací konstanty, offset apod. Alarmové funkce otevírají široké možnosti použití přístroje při hlídání různých stavů. Všechny výstupy přístroje jsou galvanicky oddělené. Aby byly vysílací kanály správně přiřazeny k příslušným přijímačům, je každý vysílač opatřen pětimístným identifikačním číslem.

Prostřednictvím rozhraní RS-485 s protokolem Modbus lze přijímač Jumo Wtrans připojit také k bezpapírovému zapisovači Jumo Logoscreen nt (obr. 3). Naměřené údaje o teplotě lze v zapisovači vyhodnotit a prezentovat v podobě liniových či sloupcových diagramů nebo textových výstupů. K vyhodnocení dat lze použít také software JUMO SVS3000 instalovaný na PC. Dále je možné připojit Jumo Wtrans přímo k paměti programovatelného logického automatu (PLC). Možnosti využití Jumo Wtrans je např. měření teploty v různých fázích zpracování potravin. Příkladem je vaření nebo uzení masa, při kterém musí být neustále sledována vnitřní teplota, aniž by se přitom zasahovalo do procesu. Čidlo se zapíchne přímo do masa a zasílá údaj průběžně naměřené teploty do přijímače, takže výrobce má stále přehled o všech údajích naměřených v jednotlivých fázích zpracování. Jumo Wtrans se uplatní i při následném intenzivním chlazení v chladicích komorách. Další oblastí použití je sledování teploty zboží ve skladech a při přepravě.

Systém měření teploty JUMO Wtrans se nyní rozrostl o další varianty, což dále posunuje hranice jeho možných nasazení v nejrůznějších průmyslových aplikacích. Nově je v programu vysílač se schválením dle směrnice ATEX. Dále jsou v programu rodiny Wtrans vysílače s elektronikou odolávajícím vysokým okolním teplotám, které mohou dosahovat až 125°C.

Vysílače se schválením ATEX lze umístit přímo do prostředí s nebezpečím výbuchu, přičemž přijímač se montuje mimo zónu Ex. Tím odpadá veškerá nákladná instalace s ochrannými bariérami a oddělovači. Technologie rádiového přenosu JUMO ukazuje zcela nové cesty a zákazníkům umožňuje bezpečný přenos měřených hodnot teploty z prostředí Ex. Samotný teplotní snímač může být umístěn přímo v procesu v zóně 0. Madlo snímače se pak nachází v zóně 1. Samozřejmě lze rovněž celý přístroj instalovat v zóně 1.

jumo_logo

JUMO Měření a regulace s.r.o.
www.jumo.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku