Jaké jsou rozdíly mezi funkcí nouzového zastavení a ochranného zastavení robota?

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Každý robot musí mít funkci ochranného zastavení a nezávislou funkci nouzového zastavení. Tyto funkce musí být opatřeny zařízením pro připojení externích ochranných zařízení. Dále může být zajištěn výstupní signál nouzového zastavení.

Nouzové zastavení

Robot musí mít jednu nebo více funkcí nouzového zastavení (kategorie 0 nebo 1, v souladu s normou ČSN EN 60204-1 ed. 3).
Výběr kategorie 0 nebo kategorie 1 musí být určena posouzením rizika!
Každá ovládací stanice schopná iniciace pohybu robota nebo dalších nebezpečných situací musí mít ručně iniciovanou funkci nouzového zastavení, která:

 • a) splní požadavky ovládacího systému a ČSN EN 60204-1 ed. 3;
 • b) má přednost před všemi jinými ovládači robota;
 • c) způsobí zastavení při všech nebezpečích;
 • d) odpojí energii od ovládačů robota;
 • e) poskytne schopnost ovládání nebezpečí ovládáním systému robota;
 • f) zůstává aktivní, dokud není funkce znovu spuštěna; a
 • g) musí být znovu spuštěna pouze ruční aktivací, která nezpůsobí opětovné spuštění po resetování, ale musí pouze povolit opětovné spuštění.

nouzove zastaveni robot 2021 1

Pokud je vydán výstupní signál nouzového zastavení:

 • výstup musí být funkční, když je energie k robotu vypnuta, nebo
 • pokud není výstup funkční, když je napájení robota vypnuto, pak musí být generován signál nouzového zastavení.

Ochranné zastavení

Robot musí mít jednu nebo více funkcí ochranného zastavení navrženou pro připojení vnějších ochranných zařízení. Tato funkce zastavení musí způsobit zastavení všech pohybů robota, odpojit nebo ovládat napájení energií pohonu ovládačů robota a dovolit ovládání jakéhokoliv jiného nebezpečí, způsobeného robotem. Toto zastavení může být iniciováno ručně, nebo ovládací logikou.

nouzove zastaveni robot 2021 2
Nejméně jedna funkce ochranného zastavení musí být zastavení kategorie 0 nebo 1, jak je popsáno v ČSN EN 60204-1 ed. 3. Robot může mít přídavnou funkci ochranného zastavení kategorie 2, jak je popsáno v ČSN EN 60204-1 ed. 3, která nezpůsobí odpojení od zdrojů energie, ale bude vyžadovat monitorování klidového stavu poté, co se robot zastaví. Jakékoliv nechtěné pohyby robota v monitorovaném klidovém stavu nebo detekovaná porucha funkce ochranného zastavení musí vyústit v zastavení kategorie 0 v souladu s normou ČSN EN 60204-1 ed. 3. Monitorované vlastnosti klidové funkce musí být v souladu s vlastností bezpečnostního ovládacího systému. Tato funkce může být také iniciována z externích zařízení (vstupní signál zastavení z ochranných zařízení).

nouzove zastaveni robot 2021 3
Výrobce musí zahrnout kategorii zastavení každého obvodu ochranného zastavení do návodu k použití.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz zari 2021

ElektroPrůmysl.cz, září 2021

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Moduly PAPAGO Pro měření nejrůznějších veličin, monitorování i ovládání přes Ethernet (síť LAN), WiFi nebo GSM.
Měřicí a regulační technika Ucelená nabídka měřicí a regulační techniky pro výrobce a distributory elektrické energie, spotřebitele elektrické a jiných energií, výrobce elektrických a dalších zařízení, která tuto techniku využívají.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.

Najdete nás na Facebooku