Inteligentní systémy pro využití AI přímo „na okraji“

Typografie
 • Smaller Small Medium Big Bigger
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Je neoddiskutovatelným faktem, že Internet věcí (IoT) je v posledních letech jedním z „horkých“ témat. Postupně první aplikace pronikají jak do komerčního prostředí, tak i do průmyslové sféry.

Spolu s nárůstem zařízení v IoT dochází k významnému nárůstu shromažďovaných dat. Největší výzvou je pak zabránění ztrátě hodnoty dat, pokud je nelze dostatečně rychle analyzovat. S tím vyvstává otázka, jak to řešit. Odpovědí může být přiblížení výpočetní kapacity a ukládání dat blíže ke zdroji, tzv. „na okraj“ (edge), konkrétně na zařízení, která tato data shromažďují. Dnes si představíme řešení, kdy můžeme umělou inteligenci (AI) přesunout na vysoce integrované systémy využívající výkonnou platformu NVIDIA Jetson.

Nvidia Jetson je řada počítačových základních desek pro vestavbu od společnosti Nvidia. Všechny modely Jetson TK1, TX1 a TX2 nesou procesor Tegra (nebo SoC) od společnosti Nvidia, který integruje centrální procesorovou jednotku architektury ARM (CPU). Jetson je nízkoenergetický systém a je navržen pro urychlení aplikací strojového učení. Tento kompaktní a výkonný počítač umožnuje paralelně provozovat několik neuronových sítí pro aplikace, jako klasifikace obrázků, detekce objektů, segmentace nebo zpracování řeči – to vše při spotřebě okolo 5 wattů. Ve své defaultní podobě se však jedná o vývojářský kit, určený pro široké spektrum vývojářů v otevřeném ekosystému.

Advantech MIC 710 2019 1
Zde přichází s 30letými zkušenostmi v oblasti designu IPC společnost Advantech s řadou Edge AI Solution.
Inteligentní systémy Advantech MIC-710 a MIC-720 se vyznačují přísným testováním tepelné, mechanické a elektronické kompatibility. Samozřejmostí je anti-vibrační provedení, možnosti provozu při vysokých teplotách a modulární a kompaktní design. Řada MIC-710 a MIC-720 nabízí perfektní hardwarovou platformu pro správu, dohled a dopravní a výrobní aplikace.

Advantech MIC 710 2019 2

Využití inteligentního rozhraní na bázi Edge Computingu umožní:

 • snížení reakčního času, okamžité provedení analýzy (například v terénu)
 • omezení nákladů na transfer dat do cloudu
 • přístup k temporálním datům pro analýzy v reálném čase
 • kybernetickou bezpečnost – vyhnout se odesílání a ukládání surových dat do cloudu
 • schopnost pracovat „offline“ bez přístupu ke cloudu

Příklad - Monitoring dopravy

Jako okrajový systém s AI byl použit kompaktní modulární počítač typu Advantech MIC-720 založený na NVIDIA Jetson Tegra X2 (TX2). MIC-720 využívá AI inferenční technologii k monitorování provozu při velkém množství shromážděných dat. MIC-720 splňuje náročné požadavky pro „deep learning“ na silnici, kde jsou získaná metadata zabalena a přenesena do centrální řídicí místnosti. MIC-720 rovněž poskytuje různá rozhraní pro integraci i s jinými dopravními zařízeními.

Advantech MIC 710 2019 4
Inferenční server SKY-6100 AI, integrovaný s intuitivním řídicím panelem v kontrolní místnosti, nejen přijímá metadata ze všech okrajových systémů AI, ale také monitoruje všechny dopravní podmínky prostřednictvím strojových modelů učení. Pokud se vyskytnou neobvyklé situace, server AI to dokáže rozpoznat a adaptabilně spravovat semafory. Díky analytickému výkonu SKY-6100 umožňuje auto-adaptivní systém řízení dopravy hladký a efektivní provoz.

Advantech MIC 710 2019 5

MIC-720AI

 • Fanless a kompatní design
 • Podpora NVIDIA Jetson® Tegra X2
 • 8 GB LPDDR4
 • 32 GB of eMMC
 • 2x USB 3.0 porty a 1x USB 2.0
 • 1x IEEE 802.3af POE port
 • Linux OS s BSP (board support package, Ubuntu 16.04)
 • Podpora modelů hlubokého učení
 • Široký rozsah provozních teplot -20 ~ 60 °C
 • Rozměry 147 x 118 x 52 mm
 • Napájení 19-24 V DC

AutoCont IPC a.s.
Uhlířská 1064/3, 710 00 Ostrava
Tel.: +420 552 301 002
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
eshop.autocont-ipc.cz
www.autocont-ipc.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cerven 2020

ElektroPrůmysl.cz, červenec 2020

Číslo je zaměřené na spínací techniku, strojní zařízení, hromosvody a uzemnění.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.