Cena a kvalita jsou důležité faktory, které ovlivňují nákupní rozhodování. Pro výrobce potravin, kteří často pracují s malými zisky to může znamenat balancování na hranici zisku. Jeden způsob, jak toto dilema vyřešit je sledovat produkci potravin s použitím kompaktních systémů vidění.
Ty mohou výrazně snížit investiční a výrobní náklady.
Kombinace měničů, čidel a různých pohonů často vedou k velmi komplikovaným a nákladným systémům, které tvoří velké požadavky na operátory výroby. Kompaktní kamerový systém SBOC-Q na straně druhé poskytuje příklad toho, jak sledováním lze jednoduše dosáhnout 100% kvality za přijatelnou cenu.
Limit na hamburgery
Jeden ze světově nejoblíbenějším produktů rychlého občerstvení je hamburger, denně ho sní milióny lidí. Proto je pochopitelné, že jejich výroba je vysoce automatizovaná. Nejde jen o kvalitu masa, ale i o jeho velikost. Např. jeden z chilských výrobců nenechává nic na náhodě a používá systém strojového vidění pro sledování průměrů vyráběných hamburgerů. Tento oblíbený produkt fast foodů se nesmí odchýlit od kruhového tvaru o více než 10 mm v obou směrech. V případě vychýlení dojde k odstranění hamburgeru z dalšího procesu výroby.
Dohled nad sušenky
Jeden z největších výrobců v Argentině produkuje různé typy potravin a nápojů včetně sušenek. Na konci výrobního procesu jsou sušenky s dokonalou čokoládovou polevou. Jakýkoli jiný výsledek, např. rozbité nebo zdeformované sušenky, neúplná poleva vede k vyřazení sušenky. Kompaktní kamerový systém SBOI-Q a optoelektronický senzor SOQG-RTD zajišťují bezproblémové sledování celého výrobního procesu. Systém dokáže detekovat nedokonalé sušenky při výrobní rychlosti 200 kusů za minutu a vygenerovat impuls k zahájení vyhození vadné sušenky.
Pivo pod kontrolou
Aby bylo zajištěno, že každá láhev piva je řádně uzavřena závěrem, využívá bavorský pivovar systém strojového vidění pro kontrolu všech přepravek piva poté, co jsou naplněny lahvemi. Pokud uzávěr chybí, je přepravka oddělena a vadná láhev se nahrazuje ručně. V opačném případě přepravka pokračuje do etikovače.
(Foto: Festo)