I menší brácha to umí roztočit

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Nový řídící systém AS300 od Delta Electronics navazuje na systém AH500, ale v menším provedení. PLC Delta zná už mnoho lidí na českém a slovenském trhu. Základní série PLC DVP-S je spolehlivý základní kámen při stavbě mnoha strojů a zařízení.

Výkonný systém AH500 je zase svými možnostmi spolehlivý robustní systém pro řízení náročných procesů. Mezi nimi je ale obrovský skok a Delta na něj reaguje uvedením první řady procesorů AS300.
Nový systém AS300 přináší výkonnost a modularitu, podobnou právě sérii AH500, ale v menším provedení. Mladší bratr svého předchůdce sice nedožene na 100 % v možnostech rozšíření vstupů a výstupů, nebo kapacitou programu, ale drží se těsně v závěsu. S menším závodem, výrobní halou, nebo celou linkou si hravě poradí.

Nabušený prcek

Tento systém patří do nové generace produktů od Delty. Logika vychází ze systému AH500. Je tedy vysoce modulární, a nabízí možnost programování ve 4 jazycích.
Procesor zvládne 40 tisíc kroků za 1 milisekundu, přičemž pojme program o velikosti až 128 tisíc kroků. Pro výpočty dostatečně poslouží 64 tisíc word registrů.

as300 1

Tam se toho vešlo

V nabídce jsou tři verze procesorů, lišících se typem výstupů (PNP, NPN, diferenční pulzní). Každý je vybaven mini USB portem pro programování, zabudovaným 100 Megabitovým Ethernetovým portem s podporou protokolů Modbus TCP a Ethernet/IP a zabudovanou dvojicí izolovaných portů RS-485 podporující protokol Modbus ASCII/RTU. Slot pro mini SD kartu slouží pro ukládání dat nebo zálohy.
Na procesoru jsou zabudované také digitální vstupy a výstupy, přičemž jsou definované vybrané vstupy pro rychlé hardwarové čítače (6 x 200kHz) nebo přerušení (16 x). Pulzní výstupy (6 x 200kHz, nebo 2 x 4Mhz + 2 x 200kHz) zase umožňují řízení více os doplněné o dvouosou lineární, nebo kruhovou interpolaci.

as300 2

Modulární jako vždy

Výhodou tohoto procesoru je novinka v podobě dvou slotů pro funkční karty. V nabídce jsou karty se sériovými linkami RS-232, 485, nebo 422, CANopen master karta, nebo karty s analogovými vstupy a výstupy. CANopen master karta může pomocí protokolu DS301 řídit jednoduše 8 os serv Delta ASDA-A2-M. K tomu jsou předpřipravené instrukce v PLC, takže není nutné složitě konfigurovat síť.
Možnosti komunikace se dají rozšířit pomocí komunikační karty SCM s dalšími dvěma sloty pro funkční karty. Ta se dá použít také jako vzdálený komunikační slave modul k rozšíření PLC o další I/O.
Vstupy a výstupy procesoru je možné rozšířit pomocí přídavných karet. Maximálně tento systém podporuje 1024 I/O a to při 32 kartách. Karty jsou dostupné ve všech běžně používaných verzích – DC vstupy, PNP, NPN, nebo relé výstupy. Samozřejmostí jsou napěťové nebo proudové analogové karty, karty pro teplotní čidla, nebo tenzometry.
Karty se nasouvají zepředu k sobě a na DIN lištu se upevní seshora a zdola plastovým klipem. Napájecí zdroj se připojuje z levé strany.
Běžné karty s 8, nebo 16 vstupy nebo výstupy mají použité nové moderní konektory s pružinovými svorkami pro lepší manipulaci a lepší odolnost vůči vibracím.
Další devizou je možnost výměny modulů za chodu systému bez přerušení vykonávání programu.

as300 3

Rychle ke klávesnici a myši…

Nové PLC podporuje programování ve 4 jazycích – ladder diagram (LD), strukturovaný text (ST), kontinuální funkční bloky (CFC) a sekvenční schéma (SFC). Pro programování tohoto systému se používá SW ISPSoft 3.0, nebo vyšší.
Opět se nastavují a sledují vlastnosti hardwaru v HWCONFIGu. V on-line módu jde přímo vidět aktivní karty, jejich stav, je možné je přesouvat, kopírovat a měnit konfiguraci. Pro procesor a každou kartu se dají nastavit příslušné vlastnosti.
Taktéž zůstává jeho součástí výpis použitých dílů pro objednání, které se dají vyexportovat po sestavení požadované konfigurace v softwaru.
Novinkou je data logger nebo osciloskop pro záznam vybrané hodnoty v čase (vzorkování každým skenem programu).

profcom logo

AH500 logo

ProfCom, s.r.o.
Autorizovaný distributor firmy DELTA pro ČR a SR
Na poříčí 1067/25, 110 00 Praha 1

Provozovna firmy:
Havlíčkova 822, 280 02 Kolín 4
Tel.: +420 311 240 058
Fax.: +420 321 679 119
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.delta-electronics.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku