HMI panely Turck ještě více odolné

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ovládaní, řízení a zpracování signálů s přenosem informací na cloud je dnes již klíčovou záležitostí prakticky pro každý výrobní proces, každé průmyslové odvětví. Dnes toho musí HMI panely umět daleko více než jen zobrazování hodnot.

Navíc některé provozy a některá odvětví ze své povahy vyžadují velmi odolná provedení, aby vůbec takové panely splňovaly požadavky zákonů a pak také aby v náročných podmínkách přežily i mnoho let v každodenním plném nasazení.

Novinky TX700FB / HB a TXF700

Proto společnost Turck pokračuje v rozšiřování portfolia průmyslových panelů s řídicími prvky PLC a zpracováním dat. Novinkou roku 2021 jsou pak zejména provedení TX700FB, TX700HB a TXF700.
Řada HMI/PLC zařízení TX700FB o velikosti displeje 7 nebo 15“ je navržena pro aplikace v potravinářském průmyslu (Food&Beverage) a další podobná odvětví s vysokými hygienickými požadavky vyžadujícími vysokou odolnost vůči kyselinám a chemikáliím. Jednotky FB proto byly vyvinuty v souladu s hygienickými požadavky (DIN EN1672-2, EHEDG / FDA 21 CFR 177.2006) a jsou dodávány s čelem z nerezové oceli s polyesterovým povlakem se stupněm krytí IP69K. HMI jsou proto vodotěsné pro mytí vodou za vysokého tlaku a teploty (až 80 °C).

odolne hmi 2021 1
Nová verze jednotek TX700HB (High Brightness) o velikosti 5 nebo 10“ pak nabízí lepší čitelnost v aplikacích s přímým dopadem slunečního záření díky mimořádně jasnému podsvícení displeje až 800 Cd/m². Proto jsou zvláště vhodné pro venkovní aplikace. Displeje jsou navíc vyráběny kapalinovým lepením obrazovky (LOCA), který zlepšuje kontrast obrazovky a zvyšuje jas díky sníženému odrazu a lomu. HB panely s celokovovým pouzdrem jsou navíc velmi odolné i proti mechanickému opotřebení.
Mimořádně robustní celozapouzdřená řada HMI panelů TXF700 pak poprvé nabízí krytí IP67 na celý panel ze všech stran (nejen z přední strany) a použití při teplotách -20 až +55 °C. Tato moderní platforma HMI umožňuje flexibilní a jednoduchou montáž, protože již nevyžaduje instalaci v ochranných krytech nebo rozvaděčích. Brilantní TFT displeje jsou chráněny skleněnou přední částí a jsou vybaveny kapacitní multidotykovou obrazovkou. Navíc z důvodu vysoké odolnosti obsahují komunikaci a napájení po společném ethernetovém kabelu technologií PoE (Power over Ethernet). Integrovaná WiFi komunikace pak může pracovat jako Access-Point, i jako Client. Vše doplňuje integrovaný teplotní a pohybový senzor a vestavěná RGB LED a zvuková signalizace. K této řadě HMI se samozřejmě nabízí široká paleta doplňků, jako vysoce odolné připojovací kabely nebo různé montážní prvky.

odolne hmi 2021 2

Další HMI panely s PLC

Řada ostatních HMI panelů TX700 pak představuje vyspělé programovatelné vizualizační jednotky poskytující i plnou funkcionalitu PLC. Lze je proto použít nejen pro vizualizaci, ale i jako výkonné výpočetní a řídicí nástroje (Edge kontroléry) pro vyhodnocení velkého množství dat a jejich synchronizaci s cloudovou aplikací či firemním serverem.
Panely současně obsahují jak zobrazovací displej s vysokým rozlišením až Full HD 1920x1080 pixelů s celoskleněnou kapacitní dotykovou a poškození odolnou plochou velikosti od 5 do 21 palců (typy TX705/707/710/715 až TX721) podporující i gesta, tak výkonné PLC. Ta zpracovávají všechny požadavky v reálném čase v OS Linux RT běžícím na vícejádrových CPU ARM Cortex-A9. Díky programovacímu prostředí CODESYS lze grafickou vizualizaci i řídící PLC algoritmy vytvářet společně v jednom PC softwaru. Pokud by vizualizační funkce TargetVisu systému CODESYS někomu nevyhovovaly, lze také použít i software Turck TXVisu PRO poskytující navíc např. datalogging nebo funkce vzdálené plochy.
Podle velikosti může panel obsahovat 1, 2 nebo až 3 ethernetové porty, které lze provozovat jak v režimu switch, tak i zcela oddělených nezávislých portů. Jeden port tak může komunikovat se snímači, druhý port s nadřazeným počítačovým systémem nebo s databází a na třetí port může být připojena tiskárna či jej lze využít jako servisní připojení.

odolne hmi 2021 3

Mezi další porty pak patří až dva USB porty a 2 přídavné Plug-in sloty pro montáž rozšiřujících karet rozhraní RS-232, RS-485 či CAN. Ethernetové i sériové porty podporují všechny významné protokoly, jako např. Profinet, Modbus-TCP/RTU, EtherNET/IP, Profibus nebo CANopen. Připojit tak lze různé moduly vstupů a výstupů, IO-Link a RFID brány, senzory, i např. různé pohonné jednotky Siemens, SEW, Interroll, Beckhoff, Rockwell apod. Funkce MQTT a OPC-UA server umožňují napojení na cloudové, databázové, ERP a MES systémy.
Pro méně náročné aplikace je výhodná ekonomická varianta panelu TX207 se 7“ displejem a plastovou rezistivní dotykovou plochou, který je však z pohledu konektivity a programování HMI a PLC funkcí shodný s panelem TX707.

odolne hmi 2021 4

PLC a IoT Gateway

Pro realizaci decentralizované automatizace výrobních linek slouží i tzv. gateway jednotky určené pro osazení na DIN lišty do rozvaděčů strojů. Umožňují nejen prostřednictvím softwaru CODESYS naprogramovat řídicí aplikace, ale fungují jako komunikační brány pro přístup na cloud pro načítání a ukládání dat nebo převodníky mezi různými komunikačními průmyslovými protokoly.

odolne hmi 2021 5

Širokou paletou HMI / PLC panelů a jednotek Turck lze realizovat prakticky jakoukoliv řídicí aplikaci průmyslové výroby.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz listopad 2021

ElektroPrůmysl.cz, listopad 2021

Číslo je zaměřené na napájecí zařízení, zálohovaní, měření a regulaci odběru elektrické energie.

Zajímavé odkazy

Termokamera pro mobilní telefon - HMINI1 Modul pro mobilní telefon s OS Android a USB-C, rozlišení 160x120 a 25 Hz snímkování.
Rittal - váš silný partner pro výrobu rozváděčů Z našich inovativních výrobků z oboru rozváděčů, rozvodu proudu, klimatizace a IT infrastruktury jsme vytvořili ucelený systém pro váš úspěch.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.
Ušetřete 30% nákladů se systémovou technikou! Zbavte se tlaku na náklady jednou pro vždy. Díky decentrální instalaci ušetříte až 30%. Je to tak jednoduché! Vše, co musíte udělat, je: Prostě jít do toho.
Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.

Najdete nás na Facebooku