HMI panely Turck ještě více odolné

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Ovládaní, řízení a zpracování signálů s přenosem informací na cloud je dnes již klíčovou záležitostí prakticky pro každý výrobní proces, každé průmyslové odvětví. Dnes toho musí HMI panely umět daleko více než jen zobrazování hodnot.

Navíc některé provozy a některá odvětví ze své povahy vyžadují velmi odolná provedení, aby vůbec takové panely splňovaly požadavky zákonů a pak také aby v náročných podmínkách přežily i mnoho let v každodenním plném nasazení.

Novinky TX700FB / HB a TXF700

Proto společnost Turck pokračuje v rozšiřování portfolia průmyslových panelů s řídicími prvky PLC a zpracováním dat. Novinkou roku 2021 jsou pak zejména provedení TX700FB, TX700HB a TXF700.
Řada HMI/PLC zařízení TX700FB o velikosti displeje 7 nebo 15“ je navržena pro aplikace v potravinářském průmyslu (Food&Beverage) a další podobná odvětví s vysokými hygienickými požadavky vyžadujícími vysokou odolnost vůči kyselinám a chemikáliím. Jednotky FB proto byly vyvinuty v souladu s hygienickými požadavky (DIN EN1672-2, EHEDG / FDA 21 CFR 177.2006) a jsou dodávány s čelem z nerezové oceli s polyesterovým povlakem se stupněm krytí IP69K. HMI jsou proto vodotěsné pro mytí vodou za vysokého tlaku a teploty (až 80 °C).

odolne hmi 2021 1
Nová verze jednotek TX700HB (High Brightness) o velikosti 5 nebo 10“ pak nabízí lepší čitelnost v aplikacích s přímým dopadem slunečního záření díky mimořádně jasnému podsvícení displeje až 800 Cd/m². Proto jsou zvláště vhodné pro venkovní aplikace. Displeje jsou navíc vyráběny kapalinovým lepením obrazovky (LOCA), který zlepšuje kontrast obrazovky a zvyšuje jas díky sníženému odrazu a lomu. HB panely s celokovovým pouzdrem jsou navíc velmi odolné i proti mechanickému opotřebení.
Mimořádně robustní celozapouzdřená řada HMI panelů TXF700 pak poprvé nabízí krytí IP67 na celý panel ze všech stran (nejen z přední strany) a použití při teplotách -20 až +55 °C. Tato moderní platforma HMI umožňuje flexibilní a jednoduchou montáž, protože již nevyžaduje instalaci v ochranných krytech nebo rozvaděčích. Brilantní TFT displeje jsou chráněny skleněnou přední částí a jsou vybaveny kapacitní multidotykovou obrazovkou. Navíc z důvodu vysoké odolnosti obsahují komunikaci a napájení po společném ethernetovém kabelu technologií PoE (Power over Ethernet). Integrovaná WiFi komunikace pak může pracovat jako Access-Point, i jako Client. Vše doplňuje integrovaný teplotní a pohybový senzor a vestavěná RGB LED a zvuková signalizace. K této řadě HMI se samozřejmě nabízí široká paleta doplňků, jako vysoce odolné připojovací kabely nebo různé montážní prvky.

odolne hmi 2021 2

Další HMI panely s PLC

Řada ostatních HMI panelů TX700 pak představuje vyspělé programovatelné vizualizační jednotky poskytující i plnou funkcionalitu PLC. Lze je proto použít nejen pro vizualizaci, ale i jako výkonné výpočetní a řídicí nástroje (Edge kontroléry) pro vyhodnocení velkého množství dat a jejich synchronizaci s cloudovou aplikací či firemním serverem.
Panely současně obsahují jak zobrazovací displej s vysokým rozlišením až Full HD 1920x1080 pixelů s celoskleněnou kapacitní dotykovou a poškození odolnou plochou velikosti od 5 do 21 palců (typy TX705/707/710/715 až TX721) podporující i gesta, tak výkonné PLC. Ta zpracovávají všechny požadavky v reálném čase v OS Linux RT běžícím na vícejádrových CPU ARM Cortex-A9. Díky programovacímu prostředí CODESYS lze grafickou vizualizaci i řídící PLC algoritmy vytvářet společně v jednom PC softwaru. Pokud by vizualizační funkce TargetVisu systému CODESYS někomu nevyhovovaly, lze také použít i software Turck TXVisu PRO poskytující navíc např. datalogging nebo funkce vzdálené plochy.
Podle velikosti může panel obsahovat 1, 2 nebo až 3 ethernetové porty, které lze provozovat jak v režimu switch, tak i zcela oddělených nezávislých portů. Jeden port tak může komunikovat se snímači, druhý port s nadřazeným počítačovým systémem nebo s databází a na třetí port může být připojena tiskárna či jej lze využít jako servisní připojení.

odolne hmi 2021 3

Mezi další porty pak patří až dva USB porty a 2 přídavné Plug-in sloty pro montáž rozšiřujících karet rozhraní RS-232, RS-485 či CAN. Ethernetové i sériové porty podporují všechny významné protokoly, jako např. Profinet, Modbus-TCP/RTU, EtherNET/IP, Profibus nebo CANopen. Připojit tak lze různé moduly vstupů a výstupů, IO-Link a RFID brány, senzory, i např. různé pohonné jednotky Siemens, SEW, Interroll, Beckhoff, Rockwell apod. Funkce MQTT a OPC-UA server umožňují napojení na cloudové, databázové, ERP a MES systémy.
Pro méně náročné aplikace je výhodná ekonomická varianta panelu TX207 se 7“ displejem a plastovou rezistivní dotykovou plochou, který je však z pohledu konektivity a programování HMI a PLC funkcí shodný s panelem TX707.

odolne hmi 2021 4

PLC a IoT Gateway

Pro realizaci decentralizované automatizace výrobních linek slouží i tzv. gateway jednotky určené pro osazení na DIN lišty do rozvaděčů strojů. Umožňují nejen prostřednictvím softwaru CODESYS naprogramovat řídicí aplikace, ale fungují jako komunikační brány pro přístup na cloud pro načítání a ukládání dat nebo převodníky mezi různými komunikačními průmyslovými protokoly.

odolne hmi 2021 5

Širokou paletou HMI / PLC panelů a jednotek Turck lze realizovat prakticky jakoukoliv řídicí aplikaci průmyslové výroby.

Turck, s.r.o.
Na Brně 2065, 500 06 Hradec Králové
Tel.: +420 495 518 766
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.turck.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS

Najdete nás na Facebooku