ePAC Modicon M580 neúnavně inovuje

Typografie
 • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
 • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Od svého uvedení na trh před pouhými dvěma lety se ePAC Modicon M580 již stačil uplatnit v řízení celé řady průmyslových aplikací. Zákazníci a uživatelé na něm oceňují zejména integrovaný Ethernet, kybernetickou bezpečnost, vysoký výpočetní výkon a vysoký stupeň dostupnosti (redundance).

Možnosti nasazení ePAC Modicon M580 dále rozšíří i čtyři letošní novinky a právě uvolněná Unity Pro V12.

Nový modul pro ethernetové architektury

Nový komunikační modul BMENOC0321 umožňuje transparentní propojení mezi provozními přístroji (typicky frekvenčními měniči, analyzátory sítí, V/V systémy) a nadřazenou úrovní SCADA nebo nástroji pro správu prostředků AMS (Asset Management Systems).
Ve spojení s ePAC Modicon M580 nabízí BMENOC0321 tyto výhody:

 • Až 3 různé subsítě (subnets), kde každá má vlastní „broadcastovou“ doménu.
 • Přesměrování IP adres a RSTP protokol
 • Časovou synchronizaci s NTP.
 • Podporu FDR (Fast Device Replacement).
 • Vysokou úroveň kybernetické bezpečnosti s IPSEC a certifikací Achilles Level 2.
 • Dva porty s gigabitovým Ethernet (GbE).
 • SMTP (e-mail) a SNMP.
 • Webový server FactoryCast.

Použití modulu výrazně sniží potřebu externích síťových prvků s vlastnostmi směrovačů (routers). V provedení „C“ (coated) ho lze použít i v agresivním prostředí se zvýšenou vlhkostí.

ePAC Modicon M580 inovace 1

Nová komunikační brána pro CANopen

Sběrnice CANopen se stále využívá například v automobilovém průmyslu nebo při řízení strojů. Nová komunikační brána – modul BMECXM0100 – pracuje v režimu CANopen master dle normy CiA 301 V4.02. V praxi to znamená, že lze přístroje s komunikačním rozhraním CANopen slave připojit přímo. Modul je integrován do ePAC Modicon M580 včetně napájení a vnitřní páteřní komunikace Ethernet. Instalován může být centrálně ke kontroléru nebo v rámci distribuovaného subsystému Modicon x80. Modul BMECXM0100 lze s výhodami využít také při modernizaci PAC Modicon Premium.

ePAC Modicon M580 inovace 2

Expertní modul pro TMC systémy

Nový expertní modul BMXETM0200H je určený pro specifické aplikace TMC (Turbo Machine Control) – typicky řízení malých i velkých vodních turbín, malých parních turbogenerátorů, plynových mechanických turbín, dieslových generátorů nebo vzduchových kompresorů a čerpadel. Obsahuje 2 vstupní kanály pro rychlé čítání pulsů s maximální frekvencí 500 kHz. Otáčky hřídele turbín mohou být snímány jak prostřednictvím různých typů čidel (například pasivními nebo aktivními senzory – OC, TTL, ST, MPU, APU), tak přes inkrementální enkodéry.
Zajímavá funkce „Compare“ slouží typicky pro porovnávání nastavených limitů (maximální nebo minimální frekvence) nebo výsledných hodnot. Výsledkem tak může být vygenerování alarmu resp. události, nebo aktivování binárního výstupu. K dalším pokročilým funkcím nového modulu patří například: měření zrychlení a detekce změny zrychlení (Jerk), detekce přerušení kabelu nebo měření fázového posunu a poměru frekvencí mezi kanály. Alarmy nebo události lze v ePAC systému Modicon M580 zaznamenat s přiřazenou časovou značkou. Vzorkovací perioda hodnoty frekvence se do jeho programu přenáší každých 10 ms a umožňuje tak velmi rychlou regulaci i měření rotačních strojů.
Triumvirát nového expertního modulu BMXETM0200H, PAC Modicon a HMI panelu Magelis pak dokáže přesně vyhodnocovat i řídit celé TMC aplikace. Prokazujíce vysokou odolnost vůči agresivním plynům tak spolehlivě činí při pracovní teplotě -25 až +75 °C.

ePAC Modicon M580 inovace 3

Nový modul s IEC 61850 spojuje energetiku a procesní řízení

Pro komunikaci s elektrickými ochranami nebo analyzátory sítí se nejčastěji používá komunikační protokol IEC 61850. Jeho typické nasazení je proto v oblasti energetiky a při řízení rozvoden podnikových energocenter. Nový modul s integrovaným protokolem IEC 61850 bude schopen jak sbírat data a monitorovat, tak i řídit externí zařízení s využitím služeb MMS server/klient a GOOSE.

Unity Pro V12: výkonný software pro všestranné použití

Unity Pro představuje rozšířený a stabilní software pro programování PAC systémů řady Modicon. Právě uvolněná verze V12 podporuje výše zmíněné nové komunikační moduly možností parametrizace
v jednotném prostředí. Pro připojení provozních přístrojů – například prostřednictvím protokolu Hart – slouží nový security editor zvyšující zabezpečení DTM.
Unity Pro V12 obsahuje rovněž velmi užitečný konverzní nástroj, který lze s výhodami použít při modernizaci starších generací řídicích systémů Modicon Premium a Modicon Quantum. S jeho pomocí se původní aplikace snadno naimportuje do nového prostředí Unity Pro a na novou platformu Modicon M580 je tak možné přejít bez výraznějších nákladů na programování.

ePAC Modicon M580 inovace 4

Nové projekty i obnova instalované báze PAC s úsporou až 80 %

Modicon M580, i díky výše uvedeným inovacím, vyhoví oběma zásadním trendům současnosti – důrazu na kybernetickou bezpečnost a zároveň požadavku na komunikační otevřenost (např. z pohledu IIoT). Při vývoji nové platformy svých řídicích systémů Schneider Electric samozřejmě nepouští ze zřetele ohled na již instalovanou bázi. Klade velký důraz na zpětnou kompatibilitu u hardwaru i softwaru. Uživatelé systémů Modicon tak mohou své instalované systémy plynule rozvíjet, a to se zajištěnou ochranou již investovaných prostředků.
Modernizací svého stávajícího systému – nasazením ePAC Modicon M580 – získá uživatel tyto hlavní výhody:

 • Vyšší výpočetní výkon pro výpočetní algoritmy.
 • Větší paměť pro rozsáhlejší řídicí program.
 • Vysoký stupeň zabezpečení vůči kybernetickým útokům s certifikací Achilles Level 2.
 • Vysokou dostupnost zařízení s podporou redundance.
 • Široké možnosti integrace ethernetových zařízen.
 • Pokročilé expertní moduly (SOE, vážení, TMC, atd.).
 • Rozsáhlé možnosti diagnostiky prostřednictvím mobilních aplikací.
 • Možnost doplňování v/v jednotek a výměny zařízení za běhu (CCOTF a FDR).
 • Možnost úzké integrace do DCS systému PlantStruxure PES, Citect nebo Wonderware.
 • Podporu platformy Industry 4.0 a IIoT.

Prvním programovatelným automatem na světě byl Modicon 084 (1969) a první všestranně uznávaným komunikačním protokolem Modbus (1979). V roce 2014 pak jako první ePAC vstoupil na scénu
Modicon M580. Co dodat?

Schneider logo 2016

Schneider Electric
Zákaznické centrum,
Tel.: +420 382 766 333
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.schneider-electric.cz
www.schneider-electric.sk

Stáhněte si český leták Modernizace systému Modicon Premium na Modicon M580 s Unity Pro.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku