Co se děje na poli patentů, kam směřuje průkopník v průmyslové automatizaci ifm electronic, spol.s r.o.

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Asi málokdo by neznal globální společnost ifm electronic, která je předním výrobcem komponentů pro průmyslovou automatizaci. ifm je nejen průkopníkem v celém segmentu, ale v mnoha oblastech, zejména v polohové a procesní senzorice udává aktuální trendy.


V rámci digitalizace průmyslu nás proto zajímalo, kam ifm směruje a jaké novinky přináší. Navštívili jsme proto její českou pobočku a zeptali se na vše paní Ing. Kamily Maškové, jednatelky společnosti.

V čem spočívají hlavní důvody, které dovedly ifm na špičku v oboru?
Přesné důvody je relativně těžké odhadnout. Ale každá úspěšná společnost má vizionáře, kteří skutečně vidí do budoucna a firmu rozvinuli. Naši společnost založili právě dva takoví vizionáři, jeden vývojář a jeden obchodník (Robert Buck a Gerd Marhofer - pozn. red.). A dodnes téměř přesně 50/50 tyto rodiny společnost řídí. Proto vidím základní kámen právě v těchto vizionářích oproti firmám, které se snažily svůj obchod rozběhnout s podporou investorů a ti je často táhli více na dno než na výsluní.
Příkladem, jak ifm vyrůstala, by mohl být třeba indukční senzor. Jeden ze zakladatelů přišel přibližně před 10 lety s myšlenkou, že je třeba najít úplně jinou metodu, jak vyrobit indukční senzor s poloviční cenou, tedy pod 5 euro s výrobním nákladem. Tehdy pojmenovali projekt Fénix a spolu s asi 10 lidmi se snažili o vývoj jiné levnější metody pro výrobu tohoto senzoru. Nakonec přišli se spoustou nových myšlenek a téměř dosáhli daných 5 euro, které se na začátku zdály téměř nemožné. Není to samozřejmě přesné splnění cíle, ale rozhodně uspěli. Vize na počátku prostě hnala vývoj kupředu!

ifm rozhovor 2

Jste ředitelkou nejen pro ČR, ale i pro část východní Evropy. Je i v těchto zemích téma digitalizace na pořadu dne?
Co se týká zemí východní a střední Evropy, pak jsme se Slovenskem, Maďarskem a Polskem na jedné lodi. Tahounem v automatizaci a digitalizaci je automobilový průmysl a firmy se zahraniční účastí, které se snaží zefektivnit již tak efektivní výrobu.
Nicméně co se týká Ruska, Běloruska a Ukrajiny, tady je situace odlišná. Bohužel se zde totiž promítá do hospodářství všech tří zemí politika.
Ukrajina po odtržení průmyslového Donbasu a prudkém oslabení domácí měny řeší existenční problémy. Proto zde není optimalizace výrobních procesů na pořadu dne. Jelikož je na Ukrajině dostatek levné pracovní síly, veškeré komponenty pro automatizaci by musela dovést, takže tady se raději pracuje ještě “po staru”.
Bělorusko vždy těžilo i dodnes těží z postavení tranzitní země mezi Evropou a Ruskem, ale vzhledem k autoritářskému systému tamního prezidenta Lukašenka je velmi obtížné jakkoli předvídat budoucnost této země.
Rusko se až do anexe Krymu rozvíjelo velmi slibně. Všechny firmy, které ve světě automatizace něco znamenají, zde investovali. Bohužel s konfliktem na východní Ukrajině došlo k ochlazení vztahů se západní Evropou a vlivem pádu cen nafty navíc k ohromné devalvaci rublu. Kombinace embarga a slabého rublu donutila ruské firmy začít vyrábět z domácích zdrojů a překvapivě se po 2 letech objevují první výsledky.
Rusko v mých očích se embargem a dalšími překážkami ještě více semklo a myslím, že naopak vyjde z celé situace ještě více posilněné.
Ruské firmy mají státní program „Importozamescenije“ – tedy náhradu importovaných komponent vlastními výrobky, což se leckde daří, v oblasti sensoriky je to ale cíl nemožný – naše společnost má v Rusku, přes velmi ztížené podmínky, meziroční nárůst prodejů kolem 20 %.

Jak se stane, že společnost, která vyvine 3D kameru pro roboty a pracuje výhradně v segmentu B2B v průmyslové automatizaci, najednou uspěje v B2C?
To je velmi často kladená otázka. Ifm electronic vyrábí kamery pro průmyslové aplikace, do robotů, ale i na mobilní stroje již desítku let. Tyto kamery máme i v osobních automobilech, v kombajnech na sklízení kukuřice, okurek nebo rajčat nebo v automatických dojičkách mléka, ale vždy se tak jednalo o kamery, které byly konstrukčně velké.
Až zmenšením na velikost srovnatelnou s klasickými objektivy v mobilním telefonu se otevřel prostor k aplikacím pro B2C segment.
Nyní, když je výsledek evidentní, se zdá tento směr vývoje logický. Přesto rozhodnutí, zda firma, která dělá průmyslovou automatizaci, vloží tak obrovské prostředky do vývoje zcela nového sensoru, bylo velmi odvážné. Pamatuji si na bouřlivé diskuze o smysluplnosti celé této investice.
Tím, že se dostaneme z výrobních statisícových sérií do miliónových, dochází k výraznému snížení výrobních nákladů i u kamer do průmyslových aplikací, což zase umožní jejich použití v aplikacích, kde by kamera za 800 EUR byla příliš drahá. Takže můžeme již objektivně zhodnotit, že krok “stranou” od průmyslových aplikací byl vlastně krok správným směrem.

ifm rozhovor 3

Můžete nám přiblížit zapojení ifm do projektu Tango a spolupráci s Googlem ve smartphonech?
Firma Google vytvořila projekt Tango díky užití ifm kamery – jedná se o společný projekt firmy Google a ifm electronic. Užitím naší kamery pmd (ifm patent) mohou mobilní zařízení, jako třeba tablety nebo smartphony, “vidět” a díky tomu určit svoji relativní polohu vůči okolnímu prostředí bez GPS signálu. Ale to je pouze velmi zjednodušený výklad.
Tím se otevírají neuvěřitelné možnosti pro vývoj stovek aplikací, které měří v reálném čase vzdálenosti jednotlivých objektů nebo aplikací, které se používají pro navigaci v budovách či jiných uzavřených prostorách, resp. aplikace virtuální reality.
Prvním, kdo použil tuto 3D kameru v mobilním telefonu, byla firma Lenovo. Tento smartphone je již v prodeji, i v ČR. V letošním roce zabodoval také ASUS se svým Zenfone AR na výstavě CES v Las Vegas, což je nejprestižnější výstava IT technologií na světě, a získal zde cenu Nejlepší Smartphone roku 2017.

Vysvětlete mi jako laikovi, k čemu je vlastně 3D kamera v mobilním telefonu?
Upřímně řečeno, funkčních aplikací zatím není mnoho. Úplně nejjednodušším příkladem, který si asi dovede představit každý, bude například vyfotografování obýváku – je to v zásadě podobné, jako když fotografujete panoramatickým módem s Vaším normálním smartphonem. Jenže obraz se uloží trojrozměrně. Pak půjdete do obchodu s nábytkem, vyfotíte si jídelní stůl a židle, a to do fotografie svého obýváku přetáhnete – pak můžete totiž s nábytkem otáčet, posouvat jej, dívat se směrem z kuchyně, směrem z ložnice – prostě uvidíte svůj obývák s novým nábytkem. A to všechno bez dodatečných úprav v PC, jelikož tyto aplikace již existují.
Nebo si vyfotografujeme pozemek u svého domu a do obrázku dosadíme fotografie vzrostlého 20letého smrku a během sekundy vidíme, jak bude nově zasazený smrček vypadat v naší zahradě za 20 let a třeba kam bude dopadat stín ve 14 hodin odpoledne. A proto máme šanci zasadit smrček hned správně.
Další aplikací, která je již v poslední realizační fázi, je tzv. “slepecký pes”. Kamera totiž vidí to samé, co lidské oko v reálném čase, a proto jak se viděný obraz převede do řeči nebo jiné pro slepce zpracovatelné informace, je to relativně jednoduché a velmi nápomocné.
Samozřejmě má pmd kamera další mnohé možnosti využití, mimo jiné také v zábavním průmyslu, kde se fantazii nekladou prakticky žádné meze.

ifm rozhovor 4

Kam podle Vás směřuje průmyslová automatizace a jaký vývoj očekáváte v následujícím desetiletí?
Dnes již není sporu o tom, kam směřuje vývoj – zcela jistě je to digitalizace a automatizace výrobních procesů. Neustálý tlak na snižování výrobních nákladů nedává ani jinou možnost. Nasazování robotů do výrobních procesů vede ke snižování nákladů, k individuální produkci přizpůsobené pro každého jednoho zákazníka.
Na druhé straně to však vede k totálnímu podřízení nás všech firmám, která tato data zpracovávají, a to nejen data o výrobních procesech, ale i data o naší soukromé spotřebě, našem chování, našich přátelích. Lehce se tak dostáváme do pozice, kdy se jedná “o nás bez nás”.
To, co dnes označujeme jako Revoluce 4.0 - tedy jakýsi kvalitativní skok v průmyslové výrobě, bude mít ve finále obrovské sociální dopady. Je evidentní, že využití umělé inteligence povede k absolutnímu poklesu práce minimálně v dělnických profesích. Co však s těmito lidmi bude? Budou se nejspíše bouřit proti “elitě”, ve vzdělanostním smyslu, protože samozřejmě bude více těch, kteří tyto znalosti mít nebudou a budou jaksi “nepotřební”. Zde se otevírají diskuze o nepodmíněném základním příjmu pro všechny.

Jaké taháky vezete letos na AMPER. Na co se mají návštěvníci těšit?
Letošní Amper bude poněkud jiný než předchozí ročníky. Letos představíme výjimečně 2 sekce. V té první budou samozřejmě novinky z našeho klasického sortimentu – především IO link, se kterým jsme díky 3,5 miliónu IO link použitých sensorů světovým lídrem. Žádná jiná firma nemá tak široké portfolio, takže chceme tuto výhodu prezentovat.
Určitě také vystavíme inovativně pojaté induktivní sensory, kamerové systémy, představíme také i celou paletu procesní techniky, sensory proudění, tlaku a teploty. V neposlední řadě i systémy ke zpracování dat a vizualizaci.
Ve druhé sekci bychom rádi ukázali, čím jsme ohromili prezidenta Obamu na hannoverském veletrhu v roce 2016. Návštěvníci, kteří zavítají na náš stánek, se budou moci podívat na svět těmi samými brýlemi, kterými se díval i samotný prezident Obama a také německá kancléřka Merkelová.
Přivezeme také mobilní telefony s 3D kamerou, s nimiž se budou moci návštěvníci vyfotografovat a foto odnést.
Myslím, že naše letošní expozice na Amperu bude skutečně plná novinek, které dosud v České republice nebyly prezentovány. Proto tímto zvu všechny, které zajímá technika a nové technologie, na veletrh Amper 2017 do Brna.

Děkuji Vám za rozhovor a přejeme mnoho úspěchů jak Vám, tak celé společnosti.

(jb)

ifm rozhovor 5

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.

Najdete nás na Facebooku