Chytré ventily Peveko: Vylepšení už tak skvělého produktu díky ekosystému Loxone

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Jak roste oblíbenost a známost řídicího systému Loxone, objevuje se stále více výrobců, kteří chtějí, aby i jejich produkty mohly těžit z benefitů inteligentního ovládání a automatizace.

A tak vznikají nejrůznější integrace či dokonce úpravy produktů, jež rádi podporujeme. Velkou radost nám udělala spolupráce s českým výrobcem ventilů Peveko.

Aby mohlo být zařízení integrováno do systému Loxone, musí se potkat hardware i software. V tomto případě se výrobce dokonce rozhodl vyjít vstříc integraci tím, že zvolil napájení 24 V, které využívá i systém Loxone. Většina ventilů na trhu využívá napájení 9-12 V, což v důsledku znamená nutnost nasazení speciálního zdroje. 24 V slouží i pro vstupy a výstupy.
Od standardu v oblasti ovladatelných ventilů nabízí Chytrý ventil Peveko především schopnost zpětné vazby. Systém tak vždy dostane ověření, že příkaz byl vykonán a systém ví, v jaké poloze se nachází. Tato informace je předávána pomocí digitálního vstupu na Miniserveru či modulu Nano IO Air, který informaci do Miniserveru předá bezdrátově prostřednictvím rozhraní Loxone Air.
Samotné ovládání ventilu zajišťuje digitální výstup 24 V: impuls přepne stav mezi otevřeno-zavřeno. Žádný další hardware výrobce nebo 3. strany není potřeba.
Ventil od Peveka vyniká dále velmi nízkou spotřebou energie, která se pohybuje pod 1 W. Spotřeba podobných zařízení je obvykle mnohem vyšší.

chytry ventil 2020 1
Zároveň může disponovat vlastním napájením v podobě baterie, což zajistí funkčnost i při výpadku sítě a ventil se může zavřít i v nestandardních situacích. To je funkce, která opět není zrovna standardem.
Tolik po stránce hardwaru, nyní se podívejme na software. Loxone a Peveko dohromady připravili hotové řešení pro mnoho způsobů využití. Díky bezplatnému konfiguračnímu nástroji Loxone Config a hotovým logikám ve formě tzv. funkčních bloků to nebyl žádný problém.
Kdokoli tak může okamžitě využít připravenou a otestovanou konfiguraci bez potřeby znalosti programování: Ventil a jeho zpětnou vazbu lze jednoduše integrovat pomocí funkčního bloku Brána. Snadno se tak stane součástí manuálního i automatického ovládání a přidá do vizualizace (Loxone App).
A co se s ventilem za cenu od 4 690 korun* dá dělat?

chytry ventil 2020 2

Ochrana při havárii vody

Asi první přijde na mysl prosté zapínání a vypínání přívodu vodu z důvodu prevence proti havárii. Vzhledem k výše zmíněnému bude ventil perfektní pojistku i pro případ samotné havárie. Detekovat únik vody lze s Loxone konvenčními drátovými anebo bezdrátovými Záplavovými senzory Air od Loxone, které lze jednoduše umístit všude, kde může hrozit únik vody: pod myčku, pračku, … V případě detekce vody dá systém uživateli vědět a rovnou vypne přívod vody.
V kombinaci s vodoměrem, jež také není probléme integrovat do Loxone, může dojít k zastavení přívodu vody v případě zvýšené spotřeby nebo zaznamenání spotřeby v době, kdy není očekávána (nepřítomnost v budově apod.)

chytry ventil 2020 3

Dopouštění retenční nádrže

Tady ale rozhodně možnosti využití nekončí. Jedním z příkladů je třeba dopouštění retenční nádrže pro závlahu. V případě. že ultrazvukové čidlo zaznamená pokles hladiny pod kritickou mez a hrozilo by spuštění čerpadla naprázdno, pomocí Chytrého ventilu Peveko dojde k dopouštění vody z jiného zdroje. Tím je nejen zajištěné, že trávník bude patřičně zavlažen, ale také zabráněné možné destrukci čerpadla.

chytry ventil 2020 4

Hlídání hladiny bazénu

Další možností je automatické dopouštění bazénu. Ať už jde o hotely, sportoviště nebo domácnosti, péče o bazén je poměrně náročná činnost. Automatické dopouštění bazénu nejen ušetří spoustu práce, starostí (někdo na to musí myslet) a času, ale stejně jako v případě závlahy a retenční nádrže může zabránit velkým škodám na technice. Opět stačí zkombinovat Chytrý ventil Peveko a senzor hladiny, které ve spojení s Miniserverem zajistí udržování optimální výšky hladiny.

chytry ventil 2020 5

Sprchové automaty a další

Fantazii se ale meze nekladou, a tak se můžeme setkat s využitím Chytrého ventilu Peveko třeba i v kempech s automaty na sprchu. Připravit logiku pro časované vypnutí a kdykoli ji upravit není s Loxone Configem žádný problém i pro běžného elektrikáře a není nutné na to pořizovat jednoúčelový systém.
Máte vlastní nápad na využití? Odborníci z firmy Peveko i Loxone jsou vám k dispozici pro konzultaci. Připravené šablony pro Loxone Config a schémata všech varinat zapojení jsou k dispozici na internetových stránkách Loxone. Kompletní nabídku Chytrých ventilů Peveko najdete zase na webu www.peveko.cz.

Loxone s.r.o.
U Staré trati 1775/3, 370 11 České Budějovice
Tel. CZ: +420 380 429 000
Tel. SK: +421 233 872 130
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.loxone.com

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Prosím, povolte javascriptu odeslat tento formulář

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz unor 2021

ElektroPrůmysl.cz, únor 2021

Číslo je zaměřené na osvětlovací techniku, software v automatizační technice, elektrotechnice a energetice.

Zajímavé odkazy

Bezpapírový zapisovač OMR 700 Modulový registrační přístroj do provozů, kde je potřeba na jednom místě zobrazovat a zaznamenávat větší množství elektrických či neelektrických veličin.
Volně svorkovatelné konektory s technologií ecolink Volně svorkovatelné konektory jsou vhodné pro hygienická a vlhká prostředí, do drsných a obtížných podmínek, pro elektromagentická pole při svařování a pro oblasti s nebezpečím výbuchu.
Nová barva, snadná identifikace! NKT představila barevnou identifikaci instalačních kabelů NKT instal PLUS CYKY-J a CYKYLo-J 3 x 1,5 mm2 modrým pruhem a 3 x 2,5 mm2 zeleným pruhem.

Najdete nás na Facebooku