Boříme hranice mezi reálným a virtuálním světem

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Na 23. ročníku veletrhu Amper v Brně se setká realita s virtuálním světem. Společnost Siemens zde představí moderní softwarový nástroj Comos Walkinside. Díky přídavnému headsetu se budou moci návštěvníci vydat na prohlídku virtuální továrny, která dosud nebyla postavena a zatím existuje pouze v projektové dokumentaci.

Zpátky na stánku pak společnost Siemens představí celou řadu reálných věcí. Jedním z exponátů bude například pila na dělení kovů TAC 75 od společnosti Bomar. Na veletrhu rovněž proběhne české premiéra nového přípojnicového systému SIVACON 8PS – typ LI.

Žijeme v převratné době, ve které se daří uskutečňovat sny, o nichž by ještě před pár lety uvažovali jen ti největší odvážlivci nebo snílci. Svět kolem nás se digitalizuje a stále více se začíná prosazovat internet věcí, který by měl přinést čtvrtou průmyslovou revoluci označovanou také jako Industry 4.0. V té úplně první došlo k zapojení strojů do výroby, ve druhé začal výrobní stroje pohánět elektrický proud, ve třetí vstoupila do výrobních procesů elektronická automatizace a v očekávané čtvrté fázi spolu budou stroje, součástky i systémy komunikovat a samy si řídit a optimalizovat výrobu i provoz.

siemens amper 2015 3

Virtuální stroj

Klíčem k tomu všemu je software. Již dnes má nezastupitelnou úlohu při vývoji nových produktů i návrhu celých výrobních procesů. S dostupnou technologií mohou být produkty i výrobní procesy ve virtuálním prostředí odzkoušeny a vyladěny ještě před fyzickou realizací. Efekt v podobě úspory času i finančních prostředků je obrovský. Virtuální zprovoznění strojů, respektive strojních celků může ušetřit až 70 procent času a polovinu nákladů oproti zprovozňování až hotového stroje.
Díky propojení virtuálního modelu stroje se skutečnou řídicí technikou je možné zamýšlené řešení s předstihem odzkoušet a bezpečně ověřit funkčnost celého systému nanečisto. Řídicí systém, například Sinumerik, lze propojit se softwarovým nástrojem Simit pro simulaci chování zařízení a dále s nástrojem NX Mechatronics Concept Designer (MCD), který umožňuje vizualizaci simulace NC programu běžícího na řídicím systému. Zařízení se chová přesně tak, jako by bylo připojeno k reálnému stroji a tak je možné včas odzkoušet a ověřit funkčnost. Siemens PLM má obdobné řešení i pro počítačovou simulaci celých výrobních linek – pro tyto účely slouží nástroje digitální továrny Tecnomatix - Process Simulate, či Plant Simulation.

Virtuální továrna

Na podobném principu funguje i virtuální zprovoznění výrobních procesů nebo dokonce celých výrobních závodů, kdy softwarová simulace maximálně zefektivňuje i zrychluje přípravu výroby a reálné propojení toku materiálu například s ergonomií pracoviště.
Systém Siemens Comos Walkinside, který bude na veletrhu Amper letos k vyzkoušení, je klasickou ukázkou 3D plánování výroby přímo v konkrétním průmyslovém prostředí. Díky simulátoru si každý návštěvník bude moci vyzkoušet, zda virtuální továrna, ve které se díky speciálním brýlím nachází, bude fungovat. Pomocí „herní" konzole může procházet celým areálem továrny a na vlastní oči kontrolovat, zda výroba běží, jak má. Vyzkoušet si může také změnu zadaných parametrů výroby pomocí ovládacích prvků nebo řešení krizových situací. Tato „hračka" má však nedocenitelné praktické využití, neboť v každodenní praxi dokáže ušetřit spoustu nepříjemností s nedomyšlenými detaily a plánovat i životní cykly výroby a jednotlivých výrobků. Znalost procesů a prevence je totiž mnohem efektivnější, než opravy.

TIA jako základ továren budoucnosti

Veletržní prezentace společnosti Siemens dokládá souhru mezi automatizací a digitalizací v rámci celého průmyslového hodnotového řetězce. V průmyslové digitalizaci je dnes možné virtuální svět provázat s reálnými výrobními prostředky a řídicími systémy, kde již nyní dosahují řešení společnosti Siemens vysoké míry integrace prostřednictvím koncepce Plně integrované automatizace (Totally Integrated Automation – TIA). Díky tomu již dnes stojíme na prahu skutečné digitální továrny.
Klíčem ke kompletnímu využití potenciálu konceptu Plně integrované automatizace je jednotné vývojové prostředí TIA Portal, které integruje veškerý automatizační software a hardware, což přináší vysoce efektivní projektování a urychlení až o třetinu původního času. TIA Portal nabízí komplexní portfolio pro všechny požadavky v procesním i zpracovatelském průmyslu, kde jsou všechny komponenty navzájem kompatibilní. To zajišťuje spolehlivé fungování, efektivní komunikaci a realizaci všech automatizačních úloh s minimálním úsilím na bázi standardizovaných produktů.

siemens amper 2015 2

Bezpečnost na prvním místě

Každý automatizovaný provoz musí splňovat řadu náročných kritérií a jedním z nejdůležitějších je bezpečnost. Skupina bezpečnostních prvků a řešení společnosti Siemens je známa pod názvem Safety Integrated. Jako součást TIA zajišťuje spolehlivou ochranu pracovníků, strojů a životního prostředí a zároveň nabízí maximální ekonomickou efektivitu a flexibilitu.
Safety Integrated umožňuje bezproblémovou integraci bezpečnostních technologií do standardních automatizačních systémů, a výrazně tak snižuje náklady, zvyšuje dostupnost systému a jeho konzistenci.

Integrovaný systém pohonů

S bezpečností strojů souvisí také integrace pohonů a jejich komponentů do inženýrského prostředí TIA Portal. Siemens nabízí kompletní integrované řešení pro celý pohonný systém označované jako Integrated Drive System (IDS), který lze představit ve třech úrovních.
První, takzvaná horizontální, úroveň integrace zastupuje všechny základní prvky pohonu od motoru, přes měnič, až po spojky a převodovky. Tyto komponenty jsou vzájemně dokonale sladěny a připraveny pro standardizovaná řešení se všemi potřebnými komponenty. Druhá úroveň se realizuje v rámci automatizace, integrací do řídicí architektury průmyslových výrobních procesů. Třetí úroveň se pak týká životního cyklu výrobku a zahrnuje kompletní datové integrace komponent do příslušného projektu v rámci softwarové podpory a komplexní služby, které mohou zajistit nejen rychlejší uvedení do provozu a vyšší spolehlivost, ale také snižují náklady na údržbu.

Více na www.siemens.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, duben 2024

Číslo je zaměřené na kvalitu elektrické energie, energetiku, elektromobilitu a alternativní zdroje energie.

Zajímavé odkazy

Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Vyhrajte termokamery Hikmicro nebo multimetry Fluke! Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte grafický multimetr Fluke 289 nebo špičkovou termokameru Hikmicro B20. Vstupenku na Amper 2024 obdrží každý.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Inspekční minikamera s bezdrátovým přenosem obrazu První inspekční minikameru na světě, která využívá k přenosu obrazu vestavěný wi-fi hotspot pro pohodlné a bezpečné inspekce i těch nejnepřístupnějších míst.

Najdete nás na Facebooku