Bezpečnostní systémy premiérově na Packaging live

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Balicí linka Packaging live se již pošesté konala na veletrhu Embax, který se pořádal v Brně a poprvé byl jejím součástí i bezpečnostní systém, který dodala společnost Systemotronic, s.r.o.

Linka začínala flowpackovým strojem na kusové balení mýdel do fólie. Za ním následoval manipulační robot, kartonovací stroj, značící zařízení, lepička a páskovačka. Všemu dominoval paletizační robot a nově také automatická ovinovačka zařazená na konci výrobní linky. Kromě velkých technologií se v lince představili premiérově bezpečnostní systémy v podání optických závor od společnosti Systemotronic, s.r.o. Tyto optické systémy hlídaly nebezpečný prostor kolem pohybujícího se robota a automatické ovinovačky. V případě vstupu do nebezpečného prostoru vyslaly signál bezpečnostnímu řídícímu modulu, který linku ihned zastavil, aby se zabránilo možnému úrazu.
Na bližší informace o těchto bezpečnostních systémech jsme se zeptali produktového specialisty na bezpečnostní systémy, pana Petra Dobšíka přímo v prostorách balící linky, který nám popsal celý proces bezpečnostního systému.

Systemotronic empax 1

Pane Dobšíku, můžete nám konkrétně popsat princip bezpečnostního systému, který jste použili na balicí lince?
Na balicí lince lze vidět ukázku bezpečnostní aplikace hlídání robota a automatické ovinovačky v konečné fázi balící linky. Je zde použito dvou párů bezpečnostních závor firmy Pilz, konkrétně tří-paprskového typu pro detekci těla produktové řady PSENopt. V případě jednoho páru světelných závor se paprsky v okruhu uzavírají pomocí zrcadel ve tvaru L a tím se chrání prostor na dvou stranách. Druhý pár optických závor na to navazuje a hlídá část dopravníku a jeho přilehlé prostory. U této aplikace byly všechny optické závory včetně zrcadel schovány v ochranném sloupku, který je mechanicky chrání před poškozením. Zároveň slouží k montáži a upevnění závor např. na podlahu.

Systemotronic empax 2

Zmínil jste se, že u jednoho páru optických závor je využito zrcadla pro detekci přístupu ze dvou stran do tvaru L. Lze pomocí zrcadel chránit libovolně variabilní prostor jen s jedním párem optických závor?
Teoreticky ano. Tímto konkrétním typem páru optické závory PSENopt lze zabezpečit variabilní prostor v délce až 25 m. V případě použití 2 zrcadel lze například chránit prostor ze tří stran ve tvaru U. Jen je třeba počítat s propustností zrcadel, které ubírají optice výkon přibližně 15% na jedno zrcadlo.

Systemotronic empax 3

Jak jsou vyhodnocovány signály u optických závor?
Co se týče vyhodnocení bezpečnostních signálů z optických závor, tak to u této aplikace zajišťuje bezpečnostní konfigurovatelný modul firmy Pilz řady PNOZmulti Mini, kde je vytvořena pomocí konfiguračního programu jednoduchá logika. Tento prvek v případě přerušení paprsků světelných závor odpojí bezpečnostní okruh linky a zajistí její bezpečné zastavení. Výhodou tohoto řešení je zejména přehledná diagnostika, kde např. v případě poruchy systém zobrazí chybové hlášení na integrovaném displeji, nebo s použití komunikační karty informaci o poruše může zaslat a zobrazit na ovládacím panelu řídicího systému.

Systemotronic empax 4

Jaké další služby v oblasti bezpečnosti a automatizace jste schopni zabezpečit?
Firma SYSTEMOTRONIC, s.r.o. je již více jak 22 let na trhu. Zajišťuje komplexní služby spojené s bezpečností strojů a strojních zařízení. Od analýzy rizik, přes projekční činnost a programování PLC až po prodej komponentů pro průmyslovou automatizaci. Nabídku služeb doplňují odborné semináře týkající se legislativy pro bezpečnost strojů. Bezpečnost v automatizaci je pro firmu Systemotronic, s.r.o. prioritou a její snahou je pomáhat zákazníkům předcházet úrazům či škodám na strojním zařízení.

Děkuji Vám, pane Dobšíku, za rozhovor a přeji Vám mnoho úspěchů v realizaci vašich bezpečnostních systémů.

Systemotronic logo

SYSTEMOTRONIC, s.r.o.
Hybešova 38, 602 00 Brno
Tel.: +420 538 707 107
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.systemotronic.cz

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, leden 2020

Číslo je zaměřené na Průmysl 4.0, Internet věcí a průmyslové komunikační sítě.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
TERMOKAMERY.cz – novinky a akční ceny! Vyberte si termokameru přesně dle Vašeho požadavku. Technické poradenství, profesionální přístup, prodej, odborná školení, servis a kalibrace. Vyžádejte si předvedení termokamer zdarma přímo ve vaší firmě!
Chytrý Senzor CSS 014 jede digitálně "Plug-in" IO-Link zařízení pro monitorování teploty a vlhkosti.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.