Bezpečnost robotických pracovišť: Klíč k úspěšné a bezpečné automatizaci

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

V Česku pracovalo v roce 2023 dle statistik 111 robotů na 10 tisíc zaměstnanců, rok předtím to bylo 101 robotů na stejný počet zaměstnanců.

„S rostoucími náklady na zaměstnance, ale především kvůli jejich nedostatku, se firmy v Česku i na Slovensku snaží automatizovat a robotizovat čím dál více. Ještě donedávna šlo především o velké nadnárodní firmy, jako jsou automobilky, případně o výrobny cukrovinek zaštiťované z jiných zemí. Dnes už se ale proces týká i menších a středních podniků,“ potvrzuje obchodní ředitel společnosti EK-INDUSTRY Eduard Pidra, jehož firma se mimo jiné zabývá bezpečnosti strojních zařízení, posuzováním a řešením rizik v podnicích.

Co si však firmy podle odborníků často neuvědomují, jsou bezpečnostní rizika, která se s implementací nových technologií mění. „Na jednu stranu se může využitím robotů bezpečnost práce značně zvýšit – pracovníci se například mohou vyhnout práci s nebezpečnými látkami či předměty. Na druhou stranu už jsou známy případy, kdy mezi pracovníky a roboty došlo k fatálním střetům. Robot je nastavený, aby se v prostoru pohyboval určitou rychlostí. Pokud mu do dráhy vejde člověk, nezastaví a může ho odstrčit nebo přimáčknout. Pokud manipuluje s dalšími materiály, jako jsou skleněné desky, může dojít k zásahu i tímto předmětem,“ upozorňuje projektový manažer EK-INDUSTRY Ing. Jakub Steklý.
Posouzení rizik je nejdůležitějším krokem při návrhu a implementaci robotických pracovišť. Jeho cílem je identifikovat potenciální nebezpečí a předejít jim vhodnými technickými opatřeními, která má posouzení rizik obsahovat. V souladu s normou ČSN EN ISO 12100 se toto posouzení zaměřuje na různé faktory, jako je typ robotu, jeho aplikace a způsob instalace. Mezi nejčastější rizika patří nekontrolované pohyby robotů, kolize v prostoru sdíleném s jinými stroji a potřeba obsluhy zasahovat do aktivního prostoru robotů.

Bezpecnost robotickych pracovist Klic k uspesne a bezpecne automatizaci 2024 1

Specifika robotických pracovišť

Robotická pracoviště se liší od běžných strojů především svou schopností vykonávat pohyby s vysokou energií v různých směrech. Tato flexibilita však přináší rizika, jako je nepředvídatelnost pohybu či překrývání operačních prostorů více robotů nebo strojů. Dalším specifickým rysem je nutnost obsluhy zasahovat do blízkosti aktivních robotů, což vyžaduje pečlivé plánování bezpečnostních opatření.

Bezpecnost robotickych pracovist Klic k uspesne a bezpecne automatizaci 2024 3

Technická opatření pro snížení rizik

„V praxi by veškerá opatření měla vyplynout z posouzení rizik. Pokud tedy provozovatel část linky nahrazuje robotem, má povinnost si ještě před zahájením provozu opatřit posudek a případně doplnit či nechat doplnit bezpečnostní prvky. K nim následně dostane technickou dokumentaci a certifikát, bez nějž stroj nesmí do provozu,“ vysvětluje Ing. Jakub Steklý.
Aby byla rizika minimalizována, je třeba implementovat několik klíčových opatření. Patří sem například konstrukční úpravy zajišťující, aby byly úkoly prováděny mimo nebezpečný prostor, nebo instalace bezpečnostních zařízení, která automaticky zajistí bezpečný stav před možným kontaktem obsluhy s nebezpečím. Rovněž je důležité vytvořit jasně definované, zabezpečené a mezní prostory pro bezpečný provoz robotů.
Chybějící certifikát může odhalit kontrola, častěji se na něj ale přijde až při nehodě, kdy jsou pak následky daleko horší. „Nejčastěji se jedná o mechanická bezpečnostní rizika jako absence zábran, oplocení nebo některých krytů. Veškeré robotické buňky by také měly být za plotem,“ vypočítává Ing. Jakub Steklý. Samotné vybavení těmito prvky zpravidla závisí na dostupnosti jednotlivých dílů. „Z praxe však mohou být jednoduché implementace zapojeny klidně do týdne, u větších už může jít o měsíce,“ dodává.

Bezpecnost robotickych pracovist Klic k uspesne a bezpecne automatizaci 2024 2

Bezpečnost na robotických pracovištích je komplexní a klíčovou otázkou moderního průmyslu. Díky důkladnému posouzení rizik a implementaci vhodných bezpečnostních opatření lze minimalizovat rizika spojená s provozem robotů.
Naši bezpečnostní technici vám mohou pomoci nejen s tvorbou posouzení rizik, ale také s návrhem, a hlavně s realizací bezpečnostní logiky na vašem pracovišti.

EK-INDUSTRY, s.r.o.
Mírová 493, 679 04 Adamov
Tel.: +420 724 106 651
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.posouzenirizik.cz

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, září 2024

Číslo je tematicky zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Zajímavé odkazy

Inovativní řešení pro průmyslový Ethernet Průmyslový Ethernet se stal standardem v oblasti průmyslové automatizace. Máme speciálně chráněné konektory a kabely značky HARTING.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.
Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
EPLAN Platforma 2025 Objevte výhody aktuální verze - Profesionální konstruktérské nástroje pro navrhování elektroinstalace

Najdete nás na Facebooku