Bez chaosu v kabelech

Typografie
  • Nejmenší Malé Střední Velké Největší
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Když jde o to, spojit přístrojová zařízení v provozu s vyhodnocovací jednotkou v rozváděči, nemusí tu být vždy sběrnice. Perfektní alternativou doplňující jednotlivé paralelní vodiče a sběrnicový systém jsou nové decentralizované I/O moduly s krytím IP67 v kombinaci s bezpečnostním vyhodnocovacím systémem.

Uvedené moduly zjednodušují instalaci, spoří čas i peníze a zároveň poskytují velkou bezpečnost.

Decentralizované moduly digitálních I/O jsou ideální pro stroje a zařízení, u nichž je důležité vyhodnocovat množství signálů ze spínačů a binárních snímačů. Příkladem mohou být zařízení pro spékání při vysokých teplotách, která vyrábí společnost FCT Systeme GmbH, sídlící v Rauensteinu u Coburgu (SRN).

chaos_v_kabelech_pec

V plynové tlakové spékací peci pro práškové kovové a keramické materiály (obr. 1) je nutné řídit její atmosféru, tzn. nastavit poměr přiváděných plynů. Pece jsou odporově vytápěny a pracují s teplotou od 2 000 °C.

Výrobek od firmy Pilz ušetří propojovací vodiče a místo v rozváděči

Zařízení instalovaná na peci musí mít krytí IP67. Instalace pomocí bezpečnostních modulů firmy Pilz (obr. 2) nepotřebuje podružný rozváděč, ale pouze jeden kabel pro komunikaci a napájení. Šetří se tak náklady a zkracuje doba montáže.

Bezpečnostní koncept zajišťuje zároveň ochranu člověka i plynové tlakové pece. Bezdotykové bezpečnostní spínače PSENmag hlídají jak nastavení víka tlakové komory, tak uzavření a aretaci víka. Kompaktní tvar bezpečnostních spínačů šetří místo. Konektor a kabel umožňují flexibilní a rychlou instalaci.

chaos_v_kabelech_modul

Hlídány jsou dále průtok a teplota v obvodech oběhu chladicí vody. Celkem se využívá téměř dvacet binárních snímačů.

Přímo na stroji jsou nainstalovány decentralizované moduly digitálních vstupů s krytím IP67. Možnosti připojení snímačů a spínačů jsou dvě, buď jednokanálově, nebo dvoukanálově. Na jednom zařízení je nainstalováno až pět modulů. Toto vede ke zřetelným úsporám propojovacích vodičů a řadových svorek i místa v rozváděči.

Jeden systém pro všechny bezpečnostní funkce

Všechny signály snímačů vyhodnocuje konfigurovatelný bezpečnostní řídicí systém PNOZmulti umístěný v rozváděči. Systém hlídá zejména aretaci víka pece, aby se zabránilo nebezpečí exploze při nesprávném uzavření víka. Hlídány jsou také bezpečnostní omezovače teploty pro ochranu topení, ventily pro přívod plynu a hydraulický ventil pro pohyb víka. Aby bylo možné všechny bezpečnostní funkce včetně nouzového zastavení realizovat, byl základní přístroj PNOZmulti rozšířen o dva reléové moduly. Všechny funkce byly snadno nakonfigurovány softwarem PNOZmulti Configurator.

Plynová pec pro spékání byla schválena společností TÜV. Jednotlivé funkce, které jsou obsaženy v bezpečnostním konceptu, odpovídají úrovni SIL 3 podle EN/IEC 62061, popř. kategorii PLe podle EN ISO 13849-1.

Více na www.systemotronic.cz.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, červen 2024

Číslo je zaměřené energetiku, trafostanice, transformátory a identifikační systémy.

Nadcházející webináře | kurzy

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Na vybrané modely termokamer Hikmicro sleva 15% Jsou to ideální špičkové nástroje pro profesionály v těžkém průmyslu i pro běžnou kontrolu. Akce platí od 20.6. do 20.7.
Nový design vypínačů a zásuvek si elektrikáři hned oblíbili! Zaujal je novými matnými barvami, plochým tvarem a také dobrou cenou. Třešničkou na dortu je ovládání mobilem.
Training services portal: jedna platforma – mnoho možností Využijte přístup ke školením s mnoha tématy, která jsou přizpůsobena Vašim potřebám. Na portálu najdete nabídku jak bezplatných, tak i placených kurzů, online nebo prezenčně, v češtině i v dalších jazycích.

Najdete nás na Facebooku