Automatické čtení registračních značek automobilů

Typografie
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Čtení registračních značek automobilů je poměrně častou úlohou, řešenou různými obecnými i jednoúčelovými kamerovými systémy. V prostředí systému strojového vidění VisionLab jsou všechny mechanismy čtení soustředěny do jednoho kroku. Krok lokalizuje registrační značku v zadaném regionu vstupního obrazu a následně ji přečte.

Výsledkem je region, který určuje pozici značky, řetězec přečtených znaků a obraz registrační značky. Krok správně rozpoznává veškeré jednořádkové značky s tmavým písmem na světlém pozadí. Použití čtení registračních značek je pro autora aplikace strojového vidění maximálně zjednodušeno - většinou postačí pouze přidat tento krok do řetězce zpracování obrazu.

image3

I když je automatické čtení registračních značek celkem často používáno, a její použití je v aplikacích systému VisionLab dokonce redukováno na zařazení jediného kroku, rozhodně se nejedná o triviální problém.

image

Systém strojového vidění VisionLab umožňuje využívat výhod automatizovaného čtení registračních značek motorových vozidel v mnoha menších aplikacích, pro které byly tyto funkce dosud cenově nedostupné.

Je zde několik specifických problémů, se kterými si musí kamera i software co nejlépe poradit:

  1. Zatímco v obvyklých úlohách strojového vidění je scéna stabilně a dostatečně osvětlena, zde si musí systém poradit s obrovským rozsahem jasů a nejistým kontrastem mezi tmavými znaky a světlým pozadím značky. Často je k dispozici pouze velmi malý a v ploše značky proměnlivý kontrast. Jas světlého pozadí v jednom místě značky bývá nižší než jas tmavého znaku v jiné části značky. Systémy obvykle musí pracovat i v noci, kdy je nutno číst tmavou značku mezi zářícími světlomety automobilu. Zde je nutno použít doplňkové osvětlení, které ale nesmí nijak oslňovat a rušit řidiče. Jedinou možností je použití blízkého infračerveného světla s vlnovou délkou kolem 900 nm, které je již neviditelné pro lidské oko a současně je ještě dobře „viditelné“ pro křemíkové CCD obrazové senzory. Výhodou tohoto řešení je také to, že obrazy pořízené v bízkém IR spektru se svým rozdělením jasů ještě značně podobají lidskému vidění obrazu. V uváděné aplikaci je s výhodou použita černobílá CCD kamera DataCam 1416 s rozlišením 1392 × 1040 bodů, která má vysokou citlivost v blízkém IR spektru. Kamera je vybavena vestavěným filtrem propouštějícím pouze tuto část spektra. 
  2. Systém musí číst veškeré běžné evropské registrační značky. Musí si tedy poradit s předem nedefinovaným počtem a seskupením písmen a číslic. Tvary znaků použitých na značkách se v jednotlivých státech dosti značně liší (např. německé značky mají šikmými mezerami přerušené kostry znaků atd.). Programové vybavení tedy obecně nemůže využít přesné znalosti tvarů znaků. 
  3. Programové vybavení musí spolehlivě fungovat i v případech nevýhodného umístění kamery mimo jízdní pruh, které způsobuje deformace geometrie obrazu. Systém VisionLab umožňuje v těchto případech zařazení korekcí geometrie obrazu řešené v reálném čase v GPU bez zatěžování počítače. Popsaný systém výrazně přispívá k automatizaci provozu nákladní dopravy na mostové váze u vjezdu do areálu výrobního závodu. Schopnost kamer DataCam zpracovat vysokou dynamiku jasu obrazu a stabilní a čistý obraz, který poskytují, se značnou mírou podílí na spolehlivém čtení veškerých evropských registračních značek v nejrůznějších světelných podmínkách ve dne i v noci.

image4

Dodavatel kompletního systému mostové váhy:
TENZONA s.r.o.
Novoveská 101 709 00 Ostrava - Mariánské Hory
http://www.tenzona.cz
Tel.: +420 596624002

Řešitel strojového vidění:
Moravské pístroje a.s.
Masarykova 1148
763 02 Zlín - Malenovice
http://www.moravinst.com
http://www.mii.cz

Tel: +420 577107171, +420 603498498

Uživatel systému:
ŠKODA AUTO a.s.
T. Václava Klementa 869
293 60 Mladá Boleslav
http://www.skoda-auto.cz
Tel: +420 326811111

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl cz cervenec 2019s

ElektroPrůmysl.cz, září 2019

Číslo je zaměřené na elektrické pohony, měniče frekvence, řízení polohy a pohybu.

Najdete nás na Facebooku

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.

Zajímavé odkazy

Vyšší úroveň bezpečnosti – NKT instal CYKY Dca Inovovaný kabel s vylepšeným materiálem pláště, nešíří plamen, splňuje požární klasifikaci „Dca“.
ProfCom, s.r.o. (Professional Component Services) Autorizované zastoupení a distribuce produktů průmyslové automatizace značky Delta pro ČR a SR.
EATON TOUR 2019 - Inteligentní jištění a ovládání Konstruktéři, projektanti a elektrotechnici jste zváni zdarma na cyklus odborně-technických přednášek po celé ČR pod vedením špičkových odborníků zaměřených především na praktická řešení a ukázky.
VOLTWORLD.cz - Svět měřicí techniky! Internetový obchod s kvalitní měřicí technikou osvědčených světových značek. Akční ceny, výhodné sady, půjčovna, servis, kalibrace, školení a semináře.
Bezplatný odběr časopisu
Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.
 Souhlasím se zpracováním osobních údajů pro potřeby zasílání časopisu zdarma. Informace o zpracování osobních údajů
Časopis vychází 1x měsíčně.