O úspěšnosti řešení úloh strojového vidění a vizuální inspekce do znační míry rozhoduje volba správného způsobu osvětlení scény. Osvětlovací jednotky DataLight DF15 nám mohou pomoci vyřešit překvapivě mnoho problémů s osvětlením průhledných, lesklých a reliéfně nevýrazných objektů.

Třetí díl je zaměřen na kalibraci obrazového pole, čímž se rozumí zavedení takových geometrických transformací do obrazu, které nám eliminují lineární i nelineární chyby projekce obrazu objektivem do roviny snímacího senzoru. Geometrickými transformacemi obrazu jsme schopni odstranit převážně chyby objektivů, nikoliv zkreslení a ztrátu informace plynoucí ze samých principů projekcí.

Malý a plně integrovaný kamerový systém Vision MINI je velmi kompaktní a je určen pro spolehlivé strojové vidění převážně v automatizačních systémech v laboratorních podmínkách. Například v oblasti biologických věd se obracejí na oblast strojového vidění pro zvýšení výkonnosti a zlepšení přesnosti svých nástrojů.

V dnešním díle se bude věnovat digitálnímu obrazu a jeho pořízení. Nahrazení vidikonové trubice polovodičovým snímacím prvkem způsobilo revoluci ve všech aplikacích zaznamenávání obrazu. Solid-state detektor (elektronický snímač vyrobený technologií CCD nebo CMOS) v ohnisku objektivu přináší proti vidikonové trubici množství výhod.

Během zpracovávání a balení čerstvých potravin jako je maso nebo sýr je výrobní stroj opakovaně čištěn, aby byla zajištěna nejvyšší možná hygiena. A aby byla zajištěna řádná funkce senzoru a dlouhá životnost musí být zabráněno vniknutí vody do senzoru.

Kamera jako univerzální senzor poskytuje informace umožňující automatizovat procesy, které ještě donedávna museli pro jejich složitost vykonávat lidé. Systémy strojového vidění a optické inspekce vykonávají svoji práci neúnavně a při správném návrhu aplikace i neomylně. A právě na zásady správného návrhu aplikací se převážně budeme v tomto seriálu zaměřovat.

EyeScan LT 3D SH

Kompaktní provedení 3D snímače má rozměry pouze 140 x 70 x 50 mm a obsahuje již kalibrované laserové senzory a vyhodnocovací procesor s periodou vzorkování max. 400 Hz a rozlišením 1280 pixelů. Dále obsahuje kompletní vyhodnocovací software EyeVision, který lze naprogramovat pomocí drag-an-drop (táhni a pusť).

S rostoucím stupněm automatizace procesů strojů, které se stávají stále rychlejšími, flexibilnějšími a výkonnějšími je třeba zabezpečit bezpečnost obsluhy a techniků. Díky tomu se vyvíjí i bezpečnostní systémy jakými jsou prostředky pro bezpečnostní optickou detekci.

Bezplatný odběr časopisu

Chcete odebírat časopis ElektroPrůmysl.cz zdarma? Napište Vaše jméno a e-mail, poté klikněte na tlačítko odebírat.

Časopis vychází 1x měsíčně.

Aktuální číslo časopisu

ElektroPrumysl

ElektroPrůmysl.cz, březen 2023

Číslo je zaměřené na elektroinstalační techniku, elektrické rozvody a elektrozařízení pro prostředí s nebezpečím výbuchu.

Zajímavé odkazy

Decentralizovaná automatizace, žádná řídicí skříň Přejděte do praxe, decentralizujte, modularizujte, kombinujte technologie, jednejte efektivněji ve spotřebě energií, omezujte a zjednodušujte složitost a nacházejte chytrá řešení.
Schneider Electric | Vezměme to prakticky! EcoStruxure Power Design – NOVINKY | Nejširší nabídka 3f UPS na trhu |Spínací, jistící a ochranné přístroje | VN rozváděče bez plynu SF6 | EcoStruxure for eMobility – nabíjecí stanice | Jak jednoduše vybrat správný 3f zdroj UPS
Špičkové nástroje pro odvíjení, protahování a tažení kabelů Profesionální nástroje a pomůcky, které maximálně zefektivní práci a zklidní nervy každého elektromontéra a elektrikáře. Ať se jedná o elektrikářská protahovací pera, odvíječky kabelů a cívek nebo tažení kabelů, vždy máme pořádná esa v rukávu!

Najdete nás na Facebooku